пошук  
версія для друку
Публікації › Бюлетень "Права Людини"200411
12.05.2004

Ситуація зі свободою слова в Україні погіршилася

   

(звіт Freedom House)

28 квітня, напередодні Всесвітнього дня волі преси (3 травня), американська організація Freedom House опублікувала черговий щорічний звіт про свободу преси в країнах світу, розділивши їх на три групи: «вільні» «частково вільні» і «невільні». При складанні рейтингу враховувалися правові умови функціонування ЗМІ в кожній країні, політичний вплив, а також економічний тиск.

Відповідно до звіту, у 2004 році Україна залишається в групі «невільних» країн, посідаючи 152 позицію серед 193 країн світу. При цьому, у порівнянні з минулим роком ситуація зі свободою преси в країні погіршилася.

Freedom House відзначає посилення тиску на ЗМІ в Україні, а також в Алжирі, Камеруні і Тунісі, у зв’язку з майбутніми загальнонаціональними виборами.

Серед країн колишнього СРСР і радянського блоку, що залишаються за межами Європейського Союзу, що розширюється, «вільних» країн немає взагалі, і тільки три країни – Болгарія, Грузія і Румунія – вважаються «частково вільними». При цьому Болгарія цього року втратила статус «вільної». Інші 11 країн цього блоку –«невільні». До їх переліку у 2004 році ввійшла і Молдова.

За оцінками Freedom House, у 2004 році ситуація зі свободою преси в Україні – гірша, ніж у Росії, яка посіла 148 позицію рейтингу. Утім, відповідно до звіту організації, свободи преси в нашій країні значно більше, ніж у Бєларусі, що займає 182 позицію серед 193 країн світу.

У цілому, найбільш серйозні втрати позицій у рейтингу цього року були зафіксовані в тих країн світу, де все більше утискається демократія, – наприклад, у Болівії і Росії. Утім, аналогічна тенденція характерна і для старших, стабільних демократій, зокрема , для Італії.

Серед 193 країн світу «вільними» залишаються 73 (38%, представляють 17% населення планети), «частково вільні» – 49 (25%, 40%), «невільні» – 71 (37%, 43%).

Найгірша ситуація зі свободою преси в 2004 році зафіксована в Бірмі, Кубі, Лівії, Північній Кореї і Туркменістані.

Korrespondent
29-04-2004

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль