пошук  
версія для друку
06.07.2004
джерело:
(„Тернопільська газета”, №9, 3-9 березня 2004 р.)

Місце, куди краще не потрапляти. Репортаж з Тернопільського ізолятора тимчасового утримання

   

Після того, як у Тернопільському ізоляторі тимчасового утримання (ІТТ) кілька затриманих оголосили голодування через погані умови, в яких вони начебто перебувають, “ТГ” вирішила на власні очі побачити, як виглядає ІТТ з середини. А принагідно детальніше розповісти читачам, що ж це за структура, яке її призначення і як там живеться затриманим. Утім, потрапити в камери нам не вдалося. Як пояснили в міліції, навіть не кожен правоохоронець може потрапити в ізолятор, а журналісти, та ще й з фотоапаратом, тим більше. Відповідно уяву про ІТТ автор цих рядків склав, поспілкувавшись із старшим інспектором групи з організації діяльності спецустанов обласного УМВС Богданом Катруном.

В азартні ігри в камерах не грають

Як розповів п. Катрун, ІТТ призначені для тимчасового перебування затриманих або взятих під варту осіб. За наявності у місті СІЗО термін утримання в ізоляторі обмежується трьома днями. Та позаяк Тернопіль – чи не єдиний обласний центр, у якому немає СІЗО, максимальний термін утримання в ІТТ збільшується до 10 днів. Тернопільський ізолятор складається з 4-місних камер, натомість камер-одиночок у ньому немає. Упродовж 2003 року через ці камери “пройшло” 4185 осіб. Здебільшого це чоловіки, жінок-правопорушниць було близько 10%. Чоловіків та жінок в ІТТ утримують окремо, безпритульних чи волоцюг, якщо вони потрапляють в ізолятор, не поміщають разом з криміналітетом.

За словами Богдана Катруна, камера ІТТ обладнана чотирма ліжками, санвузлом (туалет та умивальник), столом з умонтованими тумбочками та розеткою. Всі камери опалюються. “Утримуваним, – розповів п. Катрун, – не забороняється користуватися телевізором, отриманим від родичів, тож в багатьох камерах є телевізор”. Деякою мірою урізноманітнити дозвілля також допомагають ігри, скажімо, в шахи чи шашки. А ось карти, доміно чи інші азартні ігри в ізоляторі суворо заборонені. “Клієнти” ІТТ також можуть скористатися послугами бібліотеки, в якій нараховується 400 книг. Згідно з даними Богдана Катруна, найбільш популярні – пригодницькі романи. Трійка найчитабельніших книг – романи А. Безулова “Хижаки”, Ю. Полякова “ЧП районного масштабу” та С. Кінга “Мертва зона”.

У камері для “еліти” – телевізор та холодильник

Є в тернопільському ізоляторі одна камера з по-ліпшеними умовами. Тут є стаціонарні телевізор та холодильник. Богдан Катрун запевнив, що цю камеру не обладнували спеціально для “елітних” затриманих. Якщо камери переповнені, її використовують нарівні з іншими. “У цю камеру навіть безпритульного можуть помістити”, – додав п. Катрун.

До речі, у всіх камерах ведеться контроль за предметами, за допомогою яких затриманий міг би заподіяти собі смерть. Однак у серпні минулого року 21-річний хлопець, притягнений до кримінальної відповідальності за ст. 309 (“Зберігання наркотиків”), таки зумів повіситися на простирадлі.

Згідно з правилами безпеки, їсти затриманим дозволяють лише алюмінієвими ложками з алюмінієвого посуду. Харчуються в ізоляторі тричі на день. За словами п. Катруна, затримані їдять ту ж їжу, що і правоохоронці, адже харчування забезпечує їдальня УМВС. Щоправда, про кількість та розмаїття страв свідчить той факт, що на харчування однієї особи на добу витрачають 5 грн. 50 коп. Утім, запевнили в міліції, щодня в раціоні є риба або котлета. До того ж, родичі чи знайомі затриманих двічі на місяць можуть передавати пакунки з продуктами. Якщо затримані не порушують режим, вони отримують дозвіл на третю передачу. Перед тим, як продукти передають у камеру, їх ретельно перевіряють.

Кілька слів про режим. На сон в ІТТ відводиться рівно 8 годин, з 22.00 до 6.00. “Решту часу, – розповів Богдан Катрун, – з утримуваними під вартою особами проводять слідчі дії, слухання кримінальних справ у судових установах або медичні комісії в закладах МОЗ”. Зауважу, що снідають затримані о 9.00. Відповідно на вмивання та ранкове прибирання камери вони мають аж три(!) години. В цей період вони також можуть записатися у чергового на прийом до лікаря, адже в ізоляторі працює фельдшер.

На стінах – жодних написів

Богдан Катрун зізнався, що “встановленим вимогам тернопільський ІТТ відповідає частково, оскільки ізолятор розташований у напівпідвальному приміщен-ні. Втім, для покращення умов тепер проводять ремонтні роботи: білять, шпаклюють, фарбують, а також замінюють ліжка. Вже затрачено 40 тис. грн.”. За словами п. Катруна, в побілених камерах, навіть у тих, де ремонт ще не проводився, затримані по стінах не пишуть!

Для покращення ситуації, як розповів начальник відділу адміністративної служби міліції обласного УМВС Василь Облещук, цього року обласне УМВС планує збудувати новий ізолятор тимчасового утримання, щоправда, земельну ділянку для ІТТ міська рада ще не надала. Крім цього, керівництво обласного УМВС звернулося в міністерство з проханням посприяти в будівництві у Тернополі СІЗО

В ізоляторах утримуються:

затримані і взяті під варту особи;

засуджені, якщо вони утримуються в ІТТ до набрання вироком чинності;

засуджені, переведені з місць позбавлення волі в ІТТ у зв’язку з розглядом справи в суді або з проведенням слідчих дій у справах про злочини, вчинені іншими особами;

заарештовані за скоєння адміністративного правопорушення;

особи, затримані за бродяжництво, при відсутності приймальника-розподільника.

Впродовж 2003 року через камери ІТТ “пройшло” 4185 осіб.

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль


догори