пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
10.07.2004 | Секретаріат Ради українських правозахисних організацій
Впровадження норм європейського права

Учасники судового процесу Європейського суду з прав людини будуть більш захищеними

   

Парламент переконливою більшістю у 402 голоси ратифікував Європейську угоду про осіб, які беруть участь у процесі Європейського суду з прав людини. Україна стала 39 країною, що приєдналася до цієї угоди.

Під час представлення в парламенті Закону про ратифікацію цієї Угоди Міністр юстиції України О. Лавринович сказав:

“Ми маємо сьогодні повний текст цієї конвенції, положення якої великою мірою сьогодні виконує Україна. Але для того, щоб ми мали правовий надійний захист для громадян України, які хочуть захищати свої права поза межами національної судової системи, ми маємо приєднатися до цієї Конвенції сьогодні, підтримавши ратифікацію цього проекту в парламенті.”

Угода зобов’язує країни, що приєдналися до конвенції, забезпечити, щоб особи, які беруть участь у процесі, порушеному згідно з положеннями Конвенції про захист прав людини і основних свобод, користувалися імунітетом від судового переслідування стосовно їхніх дій в Європейському суді, а також мали свободу спілкування із судом та свободу подорожування з метою участі у його процесі, тобто, щоб ніхто не міг перешкодити людям звертатися до Європейського суду з прав людини, і щоб було забезпечено їх право взяти участь у процесі. Ця угода захищає заявників, довірених осіб, консультантів, адвокатів, представників сторін у суді, свідків та експертів.

Угода передбачає надання імунітету від судового процесу стосовно усних або письмових заяв зроблених у Європейському суді з прав людини чи до нього або документів чи інших доказів наданих суду особами, які беруть участь у провадженні суду, право цих осіб на безперешкодне листування із судом. Крім того дана угода передбачає особливі умови застосування права на листування з Європейським судом з прав людини для осіб, які знаходяться під арештом в Україні.

Відповідно до угоди особам, які беруть участь у провадженні Європейського суду з прав людини, надається також право вільно пересуватися і подорожувати з метою участі у процедурі суду та повернення після засідання суду.

У країнах транзиту та у країні, де відбувається процес, такі особи не можуть піддаватися кримінальному переслідуванню чи затримуватися або підлягати іншому обмеженню їхньої особистої свободи у зв’язку з діями чи судимостями, які мали місце до початку їхньої подорожі за викликом до суду.

В Україні поки що не зафіксовані випадки неправомірного впливу на учасників процесу в Європейському суді з прав людини. Проте такі факти стають непоодинокими в Росії, де зафіксовані факти зникнення заявників чи їхніх родичів. Тому з огляду на те, що українська влада часто копіює рішення російської влади, то такі факти не виключені і в Україні. Тому ратифікація цієї угоди створює для держави низку додаткових обов’язків, покликаних гарантувати безпеку учасників процесу та свободу від неправомірного впливу на них з боку влади.


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль