пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
07.08.2004 | Мар’яна Драч, м. Прага
Вибори
джерело: www.radiosvoboda.org

Міжнародна Гельсінська федерація з прав людини помітила серйозні порушення під час передвиборчої кампанії в Україні

   

Міжнародна Гельсінська федерація з прав людини вважає, що влада в Україні незаконно використовує свої структури, щоб вплинути на перебіг президентських виборів у жовтні. Про це мовиться у заяві громадської організації, яку оприлюднили у Відні. Вперше впливова міжнародна група наводить детальні факти зловживань під час нинішньої кампанії в Україні.
На думку спостерігачів, українські державні телеканали, які висвітлюють президентську кампанію, надають значну перевагу одному кандидатові – нинішньому прем’єрові Віктору Януковичу. Натомість у повідомленнях про опозиційного кандидата Віктора Ющенка переважає негатив. Така ж ситуація в газетах обласних адміністрацій, які фінансуються з громадських фондів і які читає “бідніше сільське населення.” В інтерв`ю радіо “Свобода” виконавчий директор Федерації Аарон Роудс (Aaron Rhodes) заявив: “Україна нагадує низку інших пострадянських держав, де громадські мас-медіа обслуговують не громадськість, а владу.”
Правозахисники кажуть, що отримали численні нарікання від українських громадян, які скаржаться на те, що влада їх залякує. Зокрема, є повідомлення, що прихильників опозиції таємно знімають правоохоронці. Міжнародна федерація з прав людини зазначає, що так само як і на недавніх виборах в Білорусі, робітників заводів в Україні змушують підтримувати кандидата від влади – під загрозою звільнення. Погрожують звільнити і регіональних керівників, якщо вони не забезпечать необхідних результатів на виборах.
Міжнародна федерація з прав людини розповідає про звернення українських студентів, які кажуть, що їм погрожували декани, котрі вимагали підтримувати Віктора Януковича. Як приклад, згадується Ніжинський педагогічний університет на Чернігівщині.
Спостерігачі за виборами в Україні занепокоєні повідомленнями про те, що владні чинники можуть спробувати роздмухати й міжетнічні конфлікти, наприклад, між татарами та росіянами в Криму. Можливий метод – сприяння радикальним групам. Так, зокрема, партія УНА на чолі з Едуардом Коваленком, яку Федерація називає “шовіністичною,” нещодавно отримала дозвіл на проведення мітингу в центрі Києва, хоча влада постійно відмовляє в цьому незалежним громадським організаціям. Партія Коваленка виступала з расистськими закликами, а потім заявила, що підтримує Віктора Ющенка. Як вважають спостерігачі, це була спроба скомпрометувати опозиційного кандидата, представляючи його расистом.
Правозахисники побоюються, що у жовтні може повторитися “мукачівський сценарій”, що влада використовуватиме будь-які засоби, щоб на виборах переміг нинішній прем`єр. Міжнародна федерація з прав людини закликає офіційний Київ забезпечити вільний доступ усім кандидатам у президенти до державних мас-медіа і до виборців. А ще – заборонити використання грошей платників податків на підтримку Віктора Януковича та створення перешкод іншим кандидатам. У цьому контексті правозахисники нагадують міжнародні зобов’язання України, які вона взяла, вступаючи до ОБСЄ та підписуючи Європейську конвенцію з прав людини.
Міжнародну Гельсінську федерацію з прав людини створили 1982-го року. До її лав входять гельсінські організації у майже 40 країнах світу, у Європі та Північній Америці.
Представники виборчого штабу Віктора Януковича раніше заявляли, що докладуть усіх зусиль, щоб виборча кампанія в Україні була чесною і прозорою.


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль