пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
31.08.2004
07
джерело:
(“Без цензури”, №25, 25 червня 2004 р.)

Резонансна справа, пов’язана зі звинуваченнями ДПА у Львівській області засновників «Львівської газети» Маркіяна Іващишина та Ярослава Рущишина набирає щораз більше обертів

   

Нещодавно у стінах Сихівського районного суду міста Львова було проведено попереднє судове слухання у цій справі. Саме після нього стало зрозуміло, що в згаданому суді справді буде важко довести свою правоту, оскільки можливість захищатися, яка передбачена чинним законодавством, служителями сихівської Феміди проігнорована та зведена до мінімуму...

Львівська передісторія

Слід зазначити, що предметом судової справи став проведений два роки тому у Львові фестиваль «Слухай українське!». Нагадаємо, ця мистецька акція проводилася перед черговими виборами з метою виробити єдину програму стосовно підтримки української музики. Організатором акції виступив Культурно-мистецький центр «Дзига», який очолює Маркіян Іващишин, а одним із головних спонсорів – ВАТ «Троттола» на чолі з гендиректором Ярославом Рущишиним.

Восени 2003 року львівських податківців також зацікавив фестиваль «Слухай українське!». Такий інтерес у представників Львівської ДПА викликала низка критичних статей, опублікованих у «Львівській газеті», про діяльність вищих посадових осіб ДПА у Львівській області. На шпальтах незалежного видання можна було прочитати про тодішнього шефа обласних податківців Сергія Медведчука та його наступника Мирослава Хом’яка. Із приводу публікацій «Львівська газета» за короткий проміжок часу отримала близько десяти судових позовів, а засновників видання, які, зазначимо, були активістами фестивалю «Слухай українське!», упродовж останніх півроку масовано перевіряла податкова.

Так от, 16 вересня 2003 року, саме в розпал протистояння, податкова поширила інформацію про порушення кримінальної справи проти одного із засновників «Львівської газети» Ярослава Рущишина, якого звинуватили в ухилянні від сплати податків. Незадовго із цієї справи було вилучено епізод, який стосувався саме фестивалю «Слухай українське!». Варто зазначити, що він і став ключовим у нинішніх звинуваченнях податківців. Вони стверджують, що на фестивалі КМЦ «Дзига» не надав належних рекламних послуг «Троттолі». У ході розслідування представники Львівської ДПА зробили невдалу спробу заарештувати директора «Дзиги» Маркіяна Іващишина.

Сихівська Феміда

Після цього у травні справу було передано в прокуратуру міста Львова, яка за рекордно короткий проміжок часу направила її в Сихівський районний суд. Виникає питання: чому саме сюди спрямували справу, адже, згідно із законом, її мали передати в суд за місцем проживання відповідачів, які до Сихівського району жодного стосунку не мають?

Не менш активно взявся за справу й сумнозвісний Сихівський суд (саме тут одноособовим рішенням судді було усунено з посади голови міста Мукачевого нашоукраїнця Василя Петьовку – Авт.), який поспіхом призначив досудове слухання вже на 2 червня. Щоправда, у зв’язку з відсутністю представника прокуратури засідання було перенесено на два дні.

Уже на повторному досудовому слуханні з’явився заступник міського прокурора Володимир Василик, який вступним звинувачувальним словом і розпочав засідання. Зі слів заступника прокурора можна було зрозуміти, що справа є описом звичайної афери між двома бізнесовими структурами. Жодним словом промовець не згадав про фестиваль «Слухай українське!», про який насправді йшла мова.

Зі свого боку, захисники обвинувачених подали клопотання, в якому просили повернути справу на дорозслідування у зв’язку з тим, що слідство було проведено «з явним обвинувальним ухилом» та із численними порушеннями прав обвинувачених. За словами адвокатів, слідство неодноразово відхиляло клопотання про проведення незалежної судово-бухгалтерської експертизи, очних ставок, а також про виклик свідків, які можуть насправді пам’ятати, чи рекламували «Троттолу» на акціях «Дзиги». Прикметним є й те, що серед опитаних не було нікого з тих, хто був особисто причетний до мистецької акції як організатор. Окрім того, ігнорується як доказ безліч афіш і буклетів, де чітко видно рекламу ВАТ «Троттола».

Звичайно, як і прогнозувалося, суддя Ірина Приколота цього дня доказів захисту до уваги так і не взяла. Вона прийняла рішення призначити на 30 червня початок судових засідань. Пані Приколота відкинула закид захисту, що всі перераховані порушення складно буде усунути в судових засіданнях, і зазначила, що вона не бачить жодних підстав відправляти справу на дорозслідування.

Тінь виборів падає на ЗМІ

На думку Маркіяна Іващишина, усе, що відбувається, свідчить про те, що в Україні влада розпочала новий виток наступу на незалежні медіа – чергова спроба тиску на «Львівську газету» (яка віднедавна почала друкувати вечірні програми радіо «Свобода». – Авт.), «Українську правду», «Україну молоду». «У цьому випадку доводиться констатувати, що причиною поспіху й залучення багатьох людей до цієї справи є близькість президентських виборів в Україні та потреба кинути тінь підозри на багатьох, не обізнаних із планами влади, людей», – наголосив він.

Слід зазначити, що недавно на захист засновників «Львівської газети» стало Львівське представництво блоку Віктора Ющенка «Наша Україна». У своїй заяві народний депутат Петро Олійник наголосив, що захищатиме Ярослава Рущишина та Маркіяна Іващишина всіма можливими, але дозволеними методами, оскільки нинішнє свавілля влади потрібно припинити.


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль