пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
09.10.2004
джерело:
(«Романі Яг”, м. Ужгород, 31 серпня 2004 р.)

Соціально-економічні перетворення на початковій стадії посткомуністичного суспільства гостро вразили найменш захищені його прошарки. І в першу чергу - це було ромське населення

   

Парадоксально, але велика кількість ромів вдячні саме комуністичному періоду. Проте аналітики, які розглядають питання економічного становища ромів як у попередні десятиліття, так і у новій системі, виходячи з понять рівності, працевлаштування, освіти, відзначають, що у період "повного соціалізму" соціальна рівність не існувала ніколи.

Роми завжди були таким прошарком суспільства, в якому був найнижчий рівень освіти, зайнятості, прибутків. В основному (але що кривити душею - стабільно), вони хоч і мали роботу й певні заробітки, та займалися здебільшого некваліфікованою працею. І тому в нових соціальних умовах у них не було стартових можливостей для створення власного бізнесу. Намагання розпочати свою справу наражалися на недосконале законодавство, в якому заплутувалися майже всі, хто його започатковував. Оскільки воно завжди було на межі дозволеного.

Втрата стабільної роботи частини населення, що була пов’язана з закриттям фабрик, заводів, підприємств, появи масового безробіття у посткомуністичних країнах, перехід до нових форм власності, - все це відкинуло ромів за межу бідності, за якою - суцільна злиденність.

Проте не можна не відзначити і позитивні зміни, які відбулися в це десятиріччя. Демократичні перетворення, знищення тоталітарного диктату - дозволили піднятися ромському рухові. Створення значної кількості національно-просвітніх товариств майже в усіх областях України - тому підтвердження. І якщо в перші роки вони займалися в основному просвітньою діяльністю, розвитком культури і освіти, то в останні роки відзначаються новим напрямом - це серйозна праця з захисту прав ромів, що на сьогодні найбільш актуально.

Новий, якісно вищий за своїм статусом ромський рух є боротьбою зі знедоленим, дискримінованим становищем ромів, яке досі існує у суспільстві. Національні товариства розпочали боротьбу за рівноправну позицію та повну емансипацію.

Ставлення суспільства до ромської спільноти як до людей нижчого гатунку, прихована і явна дискримінація - це фактори, які змушують ромів об’єднуватися для правового захисту. Тому, коли було зареєстровано Всеукраїнську правозахисну Асоціацію "Чачіпе" ("Правдивий захист") у кінці травня цього року, радості не було меж. З усіх куточків України йшли телефонні вітання (ромська пошта діє швидко). Вітали одне одного голови всіх шістнадцяти регіональних організацій, які були засновниками нового об’єднання. А це - ромські товариства з Чернігівщини, Сумщини, Херсонщини, Донбасу, Волині та інших.

Головна мета новоствореної організації (як записано у свідоцтві Асоціації) - це підвищення рівня самосвідомості ромських громадян, "сприяння та піклування про поліпшення правового, соціального, культурного становища ромського населення". Для цього проводитимуться правозахисні семінари й тренінги по всій Україні.

Домагатися дотримання конституційних норм, чинного законодавства, досягти такого рівня, коли на ромів будуть дивитися не зверхньо, а як на рівноправних членів суспільства, це і є головним завданням новоствореної правозахисної організації.

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль