пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
16.11.2004
Політика і права людини

Правозахисні організації стурбовані переслідуванням українців за політичні погляди в перебігу виборчої кампанії

   

Про це сказав в інтерв’ю Українській службі Бі-Бі-Сі виконавчий директор Української Гельсінської Спілки з прав людини Володимир Яворський.

Бі-Бі-Сі: Як правозахисники оцінюють рівень порушень політичних прав громадян на цьогорічних виборах президента України?

В. Яворський: Українська Гельсінська Спілка з прав людини спільно з Міжнародною Гельсінською Федерацією поширили напередодні виборів звернення, у якому висловили стурбованість значними порушеннями політичних прав і свобод громадян. Зокрема, мова йшла про переслідування за політичними поглядами, що виявлялося у тиску правоохоронних органів, арештах, стеженні за людьми. Так само це виявлялося у діях працедавців, бо людей звільняли з роботи за активну підтримку опозиційного кандидата. Крім того, ми констатуємо тиск на студентів з боку адміністрації вузів – аж до звільнення чи застосування інших санкцій, наприклад, виселення з гуртожитків. Масовим, на жаль, був примус людей приходити на мітинги на підтримку одного із кандидатів, а присутність людей перевіряли за списками.

Не пора...

Бі-Бі-Сі: Ваша спілка залучала адвокатів для надання юридичної допомоги членам організації “Пора”, котрих прокуратура звинувачує у зберіганні вибухівки і у намірах тероризму. Якою зараз є ситуація?

В. Яворський: Ситуація далеко не вичерпана. Усі, кого ми захищаємо, звільнені з підпискою про невиїзд. Фактично, суди, які ухвалювали відповідні рішення, стали на бік правозахисників, вони не вважали за потрібне продовжувати термін перебування під вартою. Двох хлопців виправдано, стосовно декількох людей – у Києві, Чернігові, Кіровограді – справи провадяться.

Бі-Бі-Сі: За якими звинуваченнями?

В. Яворський: Звинувачення різні. Одного з активістів “Пори” у Києві, наприклад, звинувачують у крадіжці мобільного телефона. У Чернігові – звинувачення у тероризмі і у використанні фальшивих грошей. Очевидно, що про тероризм мова йти не може. Бо кожна людина, котра знайома з тим, що таке тероризм і яка його мета функціонування у світі, розуміє, що тут тероризму немає. Але на цій підставі здійснюються масові обшуки.

Обшуки від Сходу до Заходу

Бі-Бі-Сі: Чи маєте ви уявлення про масштабність таких обшуків?

В. Яворський: Наприклад, у Харкові і у Львові обшукували цілі гуртожитки. Кожну кімнату обшукували під приводом виявлення наркотиків і вибухівки. Причому це часто робилося без санкції суду. Кількість людей, яких підозрювали, важко порахувати, бо у гуртожитку може проживати до тисячі осіб, таких гуртожитків ми маємо вже кілька десятків.

Бі-Бі-Сі: Але прокуратура заявляє, що за порушеними кримінальними справами йдеться не про політику, про вибори, а про побутові злочини. Ви цілком впевнені у тому, що мова все ж таки про політичні переслідування?

В. Яворський: Розслідування ведеться не в бік з’ясування по суті – звідки взялася вибухівка, чи має людина до неї якесь відношення, чи планувала її використати, а зовсім в іншому напрямку – політичному. Людей запитують, за яку політичну силу вони, хто їх підбурює, хто платить гроші.

Рекорд одностайності – у в’язниці

Бі-Бі-Сі: Ані ЦВК, ані учасники виборів нічого не говорять про те, як відбувалися вибори на закритих дільницях, у в’язницях. Вам про це відомо?

В. Яворський: По-перше, на цьогорічних виборах практично на усі дільниці у місцях ув’язнення були допущені міжнародні спостерігачі і спостерігачі від кандидатів у президенти. Виняток становила лише Луганська область. І саме у цій області є протокол з дільниці, за яким 2139 ув’язнених, тобто 100%, проголосували за одного кандидата – кандидата від влади. І загалом, на усіх дільницях, що були у в’язницях, із значним відривом переміг Віктор Янукович. До речі, на другому місці – Олександр Яковенко, лідер КПРС. Наші спостерігачі цей факт пояснюють досить просто. У бюлетені його прізвище – поруч із прізвищем Януковича і можливо, багато ув’язнених не надто добре розуміються у політиці і просто переплутали, де ставити позначку в бюлетені.

Основний Закон і беззаконня

Бі-Бі-Сі: Ще напередодні першого туру голосування представники правоохоронних органів і взагалі виконавчої влади заявляли, що проведення масових акцій у день виборів, до яких закликала опозиція, буде незаконним. Як би ви прокоментували такі заяви?

В. Яворський: Я хотів би нагадати представникам державної влади про статтю 39 Конституції, де вказується, що мирні зібрання і заходи можуть проводитися вільно і обмежуватися лише судом. Та ж стаття 39 вказує, що такі акції можуть також бути обмежені на підставі закону. Однак на сьогоднішній день такого закону немає. Тому на підставі різних нормативних актів, у тому числі регіональних органів влади, заборонити такі акції неможливо. Звісно, суди можуть тлумачити Конституцію, де є певні підстави, наприклад, якщо є загроза громадському порядку і національній безпеці. Але треба мати для цього конкретні факти, які свідчать про такі загрози. Загалом, варто також пам’ятати, що будь-які подібні погрози і попередження з боку правоохоронних органів є незаконними. Хоча б тому, що Європейська конвенція з захисту прав людини чітко передбачає, що правоохоронці в першу чергу мають захищати мітингуючих.

Прослуховують мільйони

Бі-Бі-Cі: До речі, як правозахисники назагал оцінюють роль міліції, правоохоронних органів у виборчій кампанії?

В. Яворський: Їхні обов’язки – розслідувати злочини. Тобто, до того часу, поки не скоєно злочин, їм розслідувати немає що. Звичайно, вони мають здійснювати превентивні заходи. Але вони не можуть стосуватися усієї опозиції по всій Україні, а тільки осіб, стосовно яких є конкретні підозри. Я не знаю, яку небезпеку становить людина, яка потрапляє у поле зору СБУ тільки за те, що вона ночами розклеює листівки. Фактично, громадського контролю за правоохоронною діяльністю в Україні немає. У той час, як, наприклад, у західних країнах правоохоронці звітують за рік про кількість дозволів на прослуховування і стеження за людьми, в Україні такі звіти не оприлюднюються і одержати їх правозахисникам вкрай складно. А вони вражають. Нам відомо, що лише за минулий рік у найменшій області – Чернівецькій – апеляційний суд дав 823 дозволи на зняття інформації з каналів зв’язку, тобто, на прослуховування і зчитування електронної пошти. У США за рік, за умов боротьби з тероризмом, таких дозволів 1380. Як на мене, це є настільки неспівмірні цифри, які свідчать про те, що використання правоохоронних органів у політичних цілях в Україні – очевидне. За неофіційними даними, які ми одержали у Верховному суді України, у 2002 році було надано офіційно 40 тисяч таких дозволів. Кожна людина, яку прослуховують, може перебувати у контакті із 100-120 людьми. Тобто, підрахунки показують, що офіційно в Україні прослуховують розмови кількох мільйонів людей.


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль