пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
01.02.2005
Політика і права людини

Правозахисники вимагають від нової влади негайних реформ для утвердження прав людини та основних свобод

   

 «Новий Президент України та Уряд мають здійснити негайні реформи, спрямовані на утвердження та забезпечення реалізації прав людини та основних свобод», - зазначено у відкритому листі правозахисників до нової влади, поширеному 22 січня 2005 року. Зокрема, вони звертають увагу на негайну реформу інформаційного та кримінально-процесуального законодавства, перегляду конституційної реформи та встановлення механізмів громадського контролю за владою.

Асоціація правозахисних організацій «Українська Гельсінська спілка з прав людини» у своєму зверненні привітала Президента України Віктора Ющенко із вступом на посаду. При цьому правозахисники нагадали новій українській владі про сумну спадщину систематичних та масових порушень прав людини та основних свобод, які відбувалися в Україні з моменту проголошення її незалежності, і закликали ініціювати негайні реформи, які мають гарантувати реалізацію прав людини та основних свобод.

Правозахисники запропонували низку конкретних кроків, спрямованих на покращення ситуації у цій сфері. Зокрема вони запропонували:

1. Негайно розпочати розслідування фактів порушень прав людини, які мали місце у минулому. Це особливо стосується таких злочинів, як переслідування журналістів, зникнення та політичні вбивства, переслідування осіб у зв’язку з їхніми політичними поглядами чи громадською діяльністю. Необхідно публічно оголосити про результати таких розслідувань та відновити справедливість щодо постраждалих осіб.

2. Терміново розсекретити незаконно утаємничені правові акти Президента України, Кабінету Міністрів України, Генеральної Прокуратури та інших органів влади, що приховані під незаконними грифами «Не для друку», «Опублікуванню не підлягає» та «Для службового користування (ДСК)», оскільки саме в них міститься інформація про їхні корупційні діяння, а також сприяти зміні інформаційного законодавства з метою унеможливити незаконне втаємничення їхніх правових актів у майбутньому.

3. Переглянути прийняті зміни до Конституції, оскільки вони, на нашу думку, є суперечливими, погіршують ефективне функціонування влади та зменшують гарантії забезпечення прав людини та основних свобод, а також ініціювати зміни до Конституції України з метою уможливити ратифікацію Україною Римського Статуту Міжнародного Кримінального Суду.

4. Ініціювати зміни до Закону України «Про Конституційний Суд України» з метою надати громадянам право подавати індивідуальні скарги на неконституційність правових актів органів влади.

5. Розробити новий проект Кримінального-процесуального Кодексу України та Кримінального-виконавчого Кодексу України на основі конституційних гарантій і міжнародних стандартів захисту прав людини, а також позитивної міжнародної практики.

6. Виступити із законодавчими ініціативами про створення громадського телерадіомовлення в Україні.

7. Забезпечити захист прав меншин (мовних, національних, релігійних), гарантувати дотримання прав біженців та шукачів притулку у відповідності до міжнародних зобов’язань України.

8. Започаткувати реальний громадський контроль за діяльністю правоохоронних органів України та громадський моніторинг місць позбавлення волі.

«При реалізації завдань нової влади необхідно звернути особливу увагу на дотримання принципу політичного плюралізму та забезпечення права політичних опонентів на вільне мирне вираження поглядів», - зазначають правозахисники.

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль