пошук  
версія для друку
21.06.2005

13.06.05. Українська Гельсінська спілка з прав людини звернулася до міністра внутрішніх справ України Юрія Луценка із заявою про захист футбольних вболівальників від спецпідрозділів міліції. Наводимо текст звернення

   

Шановний пане Міністре

У засобах масової інформації була наведена інформація про „специфічну” поведінку спецпідрозділу „Беркут” після закінчення матчу „Динамо”-„Шахтар” 29 травня 2005 року в Києві. У нас також є особисті свідчення потерпілих від протиправної поведінки міліції, проте, оскільки всіх присутніх знімали на камеру та переписували їхні імена, вони згодилися лише на анонімні свідчення.

На нашу думку, працівниками спецпідрозділу „Беркут” були вчинені наступні порушення прав людини:

— Незаконне затримання протягом 2 годин уболівальників із „Сектору 11”(приблизно тисяча людей) після завершення матчу;

— Позбавлення людей можливості на 35-градусній спеці вийти з оточення міліціонерів та випити води;

— Брутальне поводження працівників „Беркуту” із затриманими;

— Порушення права на приватність у вигляді примусового запису на відеокамеру з називанням імені та прізвища (це був лише один можливий спосіб вийти із сектору, який знаходився в оточенні міліціонерів);

— Непропорційні до загроз громадському порядку та невідповідні силові дії міліції.

Болільники переконані, що підвищені заходи щодо забезпечення правопорядку на стадіоні й не лише під час останньої гри “Динамо” з “Шахтарем” є перебільшеними.

Слід зазначити, що при проведенні інших видовищних заходів (концертів, фестивалів тощо) кількість та дії міліції яскраво відрізняються і це жодним чином не посилює загрозу громадському порядку. Тому такі дії правоохоронців виключно футбольних матчах є необґрунтованими.

За нашими даними, ця ситуація не є унікальною і систематично повторюється у різних містах на різних стадіонах та у різний час. Тому ми вважаємо за необхідне більш докладне вивчення МВС випадків застосування фізичної сили та затримання осіб під час проведення футбольних матчів, а також проведення необхідних заходів з працівниками міліції для усунення згаданих порушень прав людини.

Крім того, слід кардинально переглянути політику щодо використання спецпідрозділів міліції в ситуаціях, що не становлять суттєвої небезпеки громадському порядку й використовувати їх виключно в надзвичайних випадках при безпосередній загрозі життю громадян. Це підтверджується й тим, що, як правило, дії працівників спецпідрозділу в таких випадках є непропорційними щодо охорони суспільної безпеки й громадського порядку та переважно відбуваються з надмірним використанням сили.

На нашу думку, на стадіонах міліція повинна забезпечувати громадський порядок, а не боротися з уболівальниками, наперед вважаючи їх порушниками порядку. Саме таке упереджене ставлення до них на стадіонах і відрізняє українських міліціонерів від правоохоронців у країнах ЄС.

Євген Захаров, Голова Правління

Української Гельсінської спілки з прав людини

Володимир Яворський, Виконавчий директор

Української Гельсінської спілки з прав людини

(http://zmina.kiev.ua/m/content/view/410/2/)

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль