пошук  
версія для друку
Публікації › Бюлетень "Права Людини"200525
13.09.2005 | Віктор Колісник, Федір Веніславський, Віктор Кичун

Рішення В.Ющенка щодо призначення Ю.Єханурова та І.Дрижчаного

   

У фахівців в галузі конституційного права України викликає глибоке занепокоєння систематичне порушення органами державної влади України вимог Конституції України, що наочно продемонстрували останні дії та рішення Президента України.

Порядок призначення та припинення повноважень Кабінету Міністрів України, Прем’єр-міністра України, міністрів та інших керівників центральних органів виконавчої влади визначається Конституцією України, а саме статтями 106, 114 та 115.

Відповідно до пункту 9 частини 1 ст. 106 Конституції України, «Президент України призначає за згодою Верховної Ради України Прем’єр-міністра України; припиняє повноваження Прем’єр-міністра України та приймає рішення про його відставку».

Згідно з частиною 2 статті 114 Конституції України, «Прем’єр-міністр України призначається Президентом України за згодою більше ніж половини від конституційного складу Верховної Ради України».

Частина 5 статті 115 Конституції України встановлює, що «Кабінет Міністрів України, відставку якого прийнято Президентом України, за його дорученням продовжує виконувати свої повноваження до початку роботи новосформованого Кабінету Міністрів України, але не довше ніж шістдесят днів».

Відповідно ж до частини 2 ст. 19 Конституції України, «Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».

Наведені приписи Основного Закону свідчать, що Конституція України не містить жодних положень, які б надавали Президенту України право призначати будь-кого виконуючим обов’язки Прем’єр-міністра України та доручати йому проводити будь-які дії щодо формування нового складу уряду.

Таким чином, заявивши публічно про призначення Ю.Єханурова виконуючим обов’язки Прем’єр-міністра України, Президент України в черговий раз порушив Конституцію України, гарантом якої він повинен бути (вперше Президент України порушив вимоги Основного Закону 4 лютого 2005 року під час формування уряду та призначення голів обласних державних адміністрацій).

Президент України повинен був, по-перше, відправивши уряд у відставку, доручити йому ж відповідно до частини 5 статті 115 Конституції України продовжувати виконувати повноваження, по-друге, на власний розсуд чи після політичних консультацій внести на розгляд парламенту кандидатуру на посаду Прем’єр-міністра. І лише після призначення Президентом за згодою Верховної Ради України Прем’єр-міністра останній, відповідно до ч. 3 ст. 114 та п. 10 ч. 1 ст. 106 Конституції України, мав би подати главі держави кандидатури на посади членів Кабінету Міністрів України.

Внаслідок порушенням Президентом України конституційно визначеної процедури формування нового складу уряду штучно склалася ситуація, яка може призвести до поглиблення політичної кризи, адже на цей час немає жодних гарантій того, що парламент дасть згоду на призначення Ю. Єханурова Прем’єр-міністром. Але якщо навіть у Президента є впевненість саме у такому розвитку подій, то й тоді глава держави не мав права нехтувати вимогами Конституції України.

Окрім того, Президент України в цей й же день ще раз перевищив свої конституційні повноваження, призначивши на посаду Голови Служби безпеки України І. Дрижчаного. Як вже зазначалося, відповідно до п. 10 частини 1 ст. 106 Конституції України Президент України призначає і членів Кабінету Міністрів України і керівників інших центральних органів виконавчої влади лише за поданням Прем’єр-міністра України. А, оскільки, Кабінет Міністрів України на чолі з Прем’єр-міністром України був відправлений у відставку, подати кандидатуру І. Дрижчаного Президенту для призначення на посаду Голови Служби Безпеки України просто не було кому.

Тому Президент України, для забезпечення стабільності в державі, мав відмовити О.Турчинову в прийнятті його заяви про відставку, оскільки, відповідно до Конституції України, прийняття відставки призводить до патової ситуації, коли дотриматися конституційної процедури призначення нового керівника СБУ до призначення Прем’єр-міністра України просто неможливо. А цей процес може бути достатньо тривалим.


Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль


догори