пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
15.09.2005
09

Спільна заява Асоціації регіональних ЗМІ та державної виконавчої влади Чернігівської області

   

Минулорічна президентська виборча кампанія стала не тільки суто політичною подією. Вона чітко окреслила і винесла на поверхню суспільного життя проблеми, протиріччя, недоліки системи, яка була створена в Україні останніми роками. "Гвинтиками" цієї системи були і засоби масової інформації, у тому числі державні й комунальні. Попередня влада активно використовувала мас-медіа у якості "агітаторів і пропагандистів", запроваджувала практику "дозованої свободи слова", контролювала ЗМІ за допомогою темників і прямих вказівок та настанов журналістам.

За таких умов засоби масової інформації не могли у повній мірі виконувати основні свої функції, покладені на них суспільством. Зокрема, бути контролерами влади, забезпечувати відкритість її діяльності. Атмосфера в журналістському середовищі сприяла встановленню самоцензури, широкому переліку заборонених тем і журналістських табу.

Тоталітарні принципи стосунків влади і ЗМІ, що полягають у повній підконтрольності та керованості преси, зіграли свою ганебну роль у передвиборчий період. По суті, більшість засобів масової інформації, зокрема, і в Чернігівській області, були поставлені на службу провладному кандидату в Президенти. У зв’язку з цим ЗМІ були змушені йти на порушення основоположних стандартів журналістики: неупередженості, збалансованості, представлення всіх точок зору, які існують у суспільстві.

Таким чином, суспільство було позбавлене можливості отримувати повну і неупереджену інформацію, вводилося в оману. Така ситуація поставила під реальну загрозу авторитет засобів масової інформації і довіру до них громадськості.

Сьогодні ми, журналісти Чернігівщини, що об’єдналися в Асоціацію регіональних ЗМІ, маємо мужність визнати свою частку провини за це перед суспільством. Визнати в першу чергу для того, щоб подібна ситуація не повторилася у майбутньому, щоб поставити заслін використанню політиками ЗМІ у своїх особистих та вузькополітичних цілях, щоб кожна людина могла у повній мірі користуватися одним з основоположних своїх прав - правом ЗНАТИ, правом на свободу слова і думки.

Підтримуючи запровадження стандартів і принципів демократичної журналістики, торуючи шлях до справжньої свободи слова і преси, виступаючи за встановлення нових стосунків між журналістами та владою, діючи задля суспільного блага, Асоціація регіональних ЗМІ та виконавча влада Чернігівщини дійшли згоди, що:

— ЗМІ, що об’єдналися в Асоціацію, дотримуватимуться у своїй роботі наріжних принципів демократичної журналістики;

— ЗМІ, що об’єдналися в Асоціацію, висвітлюватимуть діяльність влади неупереджено, об’єктивно, незаангажовано, професійно;

— ЗМІ, що об’єдналися в Асоціацію, не надаватимуть переваг і преференцій жодній політичній партії, жодному політику;

— влада відмовлятиметься від адміністративного тиску на журналістів, втручання в редакційну і кадрову політику, переслідування за критику;

— влада не використовуватиме засоби масової інформації у передвиборчий період у якості адміністративного ресурсу, не чинитиме тиск з метою просування і реклами певних політичних сил чи політиків;

— влада сприятиме розвитку засобів масової інформації, їх роздержавленню, реальній незалежності і свободі преси.

Голова облдержадміністрації В. Атрошенко.

Голова асоціації регіональних ЗМІ О. Назаренко.

(“Наше слово”, м. Мена, Чернігівсьвка обл., 10 вересня 2005 р.)

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль