пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
27.10.2005 | Юрій Чумак
Доступ до інформації

Правозахисники дізнаються, чи доступна в Україні інформація про діяльність влади

   

Право на доступ до інформації є одним з наріжних каменів, на яких тримається дієве демократичне суспільство. Змістом права на інформацію є можливість кожного вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в іншій спосіб – на свій вибір.

Конституційні основи права на інформацію закріплені в Україні, перш за все, у ст. 32, 34 та 40 Основного Закону. За 14 років незалежності України законодавча база значно змінилася у бік більшої інформаційної відкритості. Прагнення до інформаційної відкритості, прозорості в діяльності державних установ та інших юридичних осіб знайшло своє втілення в Законах України «Про інформацію» та «Про звернення громадян».

Проте, якщо перейти в реальну площину інформаційних відносин в Україні, вони виявляються значно гіршими від тих, що задекларовані у законодавстві. Це викликає справедливе занепокоєння правозахисників, які намагаються виправити ситуацію.

Харківська правозахисна група разом з ГО «Корені трави» зініціювали цього року проведення широкої громадської роботи в Україні за проектом «Доступ до інформації про діяльність влади», що підтримується Міжнародним Фондом «Відродження».

До цього проекту залучена коаліція правозахисних громадських організацій з усієї країни. Вони досліджують дотримання в Україні права на доступ до інформації за двома напрямками:

1) здійснюється моніторинг того, яким чином органи влади та місцевого самоврядування проводять роботу з інформування населення про свою діяльність та про ухвалені рішення (публікації в офіційних друкованих виданнях, поширення інформації в ЗМІ, розміщення в Інтернеті);

2) правозахисники спрямовують інформаційні запити, мета яких - отримати інформацію про стан з правами людини в регіонах України. Проведення аналізу отриманих відповідей надасть змогу не тільки мати уявлення про стан з дотриманням прав та основних свобод людини в Україні взагалі, але й повне бачення ситуації з забезпеченням активного права на доступ до інформації - як державні органи здійснюють безпосереднє надання інформації зацікавленим особам.

Українське законодавство передбачає певний механізм захисту права на доступ до інформації, скориставшись яким, можна домогтися від чиновників належного виконання їх службових обов’язків з надання інформації. Крім оскарження відмови в наданні інформації в органі вищого рівня, доцільно й необхідно звертатись до суду. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань забезпечення та безперешкодної реалізації права людини на свободу слова», підписаний у квітні 2003 р. вніс зміни до «Кодексу про адміністративні правопорушення», доповнивши його ст. 212-3. Вона визначає відповідальність за неправомірну відмову у наданні інформації, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, у випадках, коли така інформація підлягає наданню на запит громадянина чи юридичної особи відповідно до законів України «Про інформацію» та «Про звернення громадян». При цьому зазначається, що «посадові особи, на яких поширюється дія Закону України «Про боротьбу з корупцією», притягуються до відповідальності за такі діяння відповідно до Закону України «Про боротьбу з корупцією».

За проектом «Доступ до інформації про діяльність влади» створена мережа адвокатів, які від громадської організації «Корені трави» будуть надавати юридичну підтримку тим зацікавленим особам, яким буде відмовлено в реалізації їх конституційного права на доступ до інформації.

Український уряд, згідно із Загальною декларацією прав людини, будучи стороною Міжнародного пакту про громадянські і політичні права і підписавши Європейську конвенцію з прав людини, повинен захищати права, встановлені цими документами. Таке зобов’язання передбачає не просто повагу до цих прав, а й забезпечення існування законної та дієвої системи для сприяння цим правам та їх здійснення.

Враховуючи те, що ця дієва система ще не створена, українські чиновники наразі не мають достатніх знань та досвіду діяльності у сфері інформаційних відносин, «Корені трави» проводитимуть серію семінарів для державних службовців за тематикою організації роботи з інформацією. Планується проведення 10 таких семінарів-тренінгів.

Проект «Доступ до інформації про діяльність влади» триватиме до 31 липня 2006 року. Його виконання, напевне, сприятиме забезпеченню права на доступ до інформації в Україні. Однак, слід твердо збагнути, що здійснення цього права може бути позитивно реалізоване лише спільними зусиллями нової української влади (яка повинна працювати для своїх громадян), представників громадських організацій та ЗМІ  (які не втратять наполегливості у справі інформування громадськості) та цілого суспільства (що має підтримувати представників «третього сектора» та «четвертої влади» у двобої з недобросовісними посадовцями і вимагати від останніх відповіді за скоєне). 


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль