пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
06.02.2006
Доступ до інформації

Практику «засекречених» державних актів досі не припинено

   

В Україні досі не припинено практику видання документів із «засекреченими грифами», стверджує правовий радник альянсу «Майдан» Олександр Северин.

За словами О.Северина, «безперечним чемпіоном щодо видання засекречених нормативних актів» був колишній прем’єр-міністр України та Президент України Леонід Кучма. Він зазначив, що на цих посадах Л.Кучма видав близько 900 таких документів.

О.Северин зазначив, що в Л.Кучми був «достойний послідовник» – колишній прем’єр-міністр України Віктор Янукович, який видав близько 100 таких нормативних актів та ще в 17-ти документах є окремі «пункти не для друку». Він визнав, що, безумовно, є виняткові питання, які є державною таємницею, але це ніяк не може стосуватися, зокрема, постанови «про заходи щодо подальшого вдосконалення структури Секретаріату Кабінету Міністрів України».

Як наголосив О.Северин, попри декларації, повністю побороти інерцію не змогла і «помаранчева влада». За його словами, Президент України Віктор Ющенко на сьогодні видав 44 таких акти (42 укази і 2 розпорядження).

О.Северин нагадав, що, враховуючи це та «суспільну значущість питання», правозахисники і громадянські активісти, об’єднані в альянсі «Майдан», ще в січні 2005 року розпочали відкритим листом співголови Харківської правозахисної групи Євгена Захарова до Президента України Віктора Ющенка акцію «Для Друку!» проти незаконного засекречування документів. За його словами, це дало результат, оскільки якщо за січень-березень 2005 року В.Ющенком було видано 40 «засекречених актів», то з квітня по сьогодні – лише 4, причому з листопада таких актів не видано взагалі.

Правовий радник альянсу «Майдан» сказав, що всі ці акти стосуються звань, заробітної плати та привілеїв вищих посадових осіб різних органів державної влади. За його словами, якщо урядом Юлії Тімошенко було видано 13 актів «не для друку» та 3 акти з грифом «для службового користування, то урядом Ю.Єханурова – тільки одну постанову з грифом ДСК.

Співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров сказав, що в листі від 21 січня поточного року Міністерство юстиції України погодилося, що використання грифів обмеженого доступу, не передбачених законодавством, є порушенням прав громадян на доступ до інформації і повідомило, що звертається до Кабміну «щодо недопущення у використанні цих обмежувальних грифів та опублікування раніше виданих актів Кабінету Міністрів, які мають такі грифи».

О.Северин сказав, що залишається невирішеним питання про оприлюднення засекречених нормативних актів, виданих попередниками. За його словами, альянс «Майдан» також ініціював акцію «На чисту воду!», спрямовану на розкриття інформації про принаймні 96 чинних на сьогодні «секретних матеріалів» уряду Віктора Януковича. Він зазначив, що активісти альянсу «Майдан» надіслали до КМУ десятки запитів про надання інформації щодо цих актів. І в зв’язку з тим, що відповіді не було отримано, альянсом буде подано позови в суди, повідомив О.Северин.

03.02.06

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль