пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
31.05.2006 | Наталка Підгірна
Екологічні права
джерело:
Україна молода

Тютюнова епідемія

   

 Хто винний?..

  За даними національного репрезентативного опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) в 2005 році, понад 60 відсотків українських чоловіків курять щодня. За цим показником Україна вийшла на перше місце в Європі! Згідно з тим же дослідженням, і дня без цигарки не можуть прожити 17 відсотків українок, а загалом курцями себе визнали 40 відсотків мешканців нашої держави. Якщо процес зростання поширеності куріння не зупинити, то українці стануть найбільш «прокуреною» нацією в Європі, а згодом — і у світі, стверджують представники коаліції громадських організацій та ініціатив «За вільну від тютюнового диму Україну». За словами координатора коаліції Костянтина Красовського, у світлі Всесвітнього дня без тютюну, який відзначається 31 травня, варто нагадати про деякі обставини, які заважають подолати тютюнову епідемію в нашій країні:

  1. 29 березня 2006 року Президент України підписав Закон «Про ратифікацію Рамкової конвенції Всесвітньої організації охорони здоров’я із боротьби проти тютюну», прийнятий Верховною Радою 15 березня. Але досі МЗС не передало відповідні документи в Депозитарій ООН, а поки це не зроблено, Конвенція не набуде чинності для України.

  2. Конвенція чітко вимагає від України заборонити всі форми тютюнової реклами, і питання полягає лише в тому, коли це зробити. Тим часом серед політичних лідерів ведуться розмови про заборону лише зовнішньої реклами, а цього явно недостатньо.

  3. Восени 2005 року Верховна Рада прийняла закон, який обмежив куріння в громадських місцях і ввів міри покарання за такі правопорушення. Але люди не можуть самостійно захиститись від тютюнового диму — для цього потрібні дії владних структур. У тому, що насправді міліція нікого не карає за такі порушення, можна пересвідчитися хоча б у підземному переході на майдані Незалежності (для тих, хто не в курсі, пояснюю — там весь час дим стоїть коромислом). Закон чітко забороняє куріння у підземних переходах, але міліція не звертає на це уваги. Ще однією проблемою є мережа незаконних продавців тютюнових виробів, так званих бабусь, які щодня приходять на своє «робоче місце», а правоохоронці чомусь їх упритул «не помічають»...

  4. Україна декларує курс на приєднання до Європейського Союзу, але однією з вимог членства в ЄС є ставка акцизного податку на сигарети не менш ніж 60 євро на 1000 штук. В Україні ця ставка реально становить 3 євро на 1000 штук, що менше ніж навіть у Росії. Опитування КМІС засвідчує, що в разі суттєвого підвищення цін на сигарети 27 відсотків будуть курити менше, а 14 спробують позбутися цієї звички.

...І що робити?

  З огляду на це, коаліція «За вільну від тютюнового диму Україну» закликає:

  1. Міністерство закордонних справ — завершити процес ратифікації Рамкової конвенції з боротьби проти тютюну.

  2. Верховну Раду — розробити і прийняти закон, що чітко визначатиме терміни, в які в Україні зникнуть усі форми реклами тютюну.

  3. Кабінет Міністрів — розробити план поступового, але невпинного підвищення ставок податку на тютюновi вироби.

  4. Міністерство внутрішніх справ — нарешті почати виконувати свої обов’язки з забезпечення заборони куріння в громадських місцях та припинення незаконної торгівлі сигаретами з рук.

  5. Міністерство охорони здоров’я — розробити детальну програму профілактики куріння й лікування тютюнової залежності, забезпечивши її належне фінансування.


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль