пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
03.08.2006
Свобода вираження поглядів
джерело:
УАВПП

Якою має бути громадянська журналістика: поради для місцевих ЗМІ

   

Посібник «Громадянська журналістика: місцеве самоврядування, участь громадськості і професійні стандарти ЗМІ», який видали в рамках проекту Світового банку/PADCO/МЦПД «Голос громадськості», має допомогти журналістам не тільки краще зрозуміти реалії та проблеми місцевого самоврядування в Україні, а й вдосконалити свою професійну майстерність у висвітленні такої тематики.

Розвиток українського самоврядування залежить не тільки від політичних та економічних процесів, а й від поінформованості та участі в них простого виборця. І тут роль посередника між громадою та владою мають відігравати журналісти.

Суспільство потребує ініціативних, самостійних медійників, які формують власну політику і вміють зацікавити свого читача, слухача чи глядача якісним матеріалом. Журналісти місцевих ЗМІ повинні розповідати своїм аудиторіям речі, які цікавлять їх не просто як громадян України, а і як мешканців певного міста.

Довіра до ЗМІ відчутно зростатиме, якщо журналісти демонструватимуть глибоку обізнаність з реальними механізмами участі громадськості в місцевому самоврядуванні, а також усвідомлюватимуть свою особливу роль у цьому процесі.

Місцеве самоврядування як «криве дзеркало» у ЗМІ. ЗМІ, окрім інформування, забезпечують суспільну комунікацію, формують систему зв’язків між різними суспільними групами та інститутами. Від того, наскільки коректно і повно засоби масової інформації «перепускають» інформацію між цими групами та інститутами, залежить і їхнє взаємне сприйняття. Для місцевих ЗМІ повнота й коректність подання інформації набувають вирішального значення.

Нинішній «вигляд» місцевого самоврядування має багато хиб, передусім через його недосконалість, а також невизначеність з розподілом повноважень внаслідок здійснення політичної реформи. Певних спотворень «вигляду» місцевого самоврядування надають і засоби масової інформації. Такий стан зумовлює, зокрема, надмірна політизація ЗМІ, а отже, і готовність подавати матеріал спрощено, відображаючи позицію певної політичної сили чи політичної персони.

Надто тривалий активний політичний період спричинив до того, що в ЗМІ виробився особливий «слух» на політичні події та гасла, який відповідні замовники заохочують ще й матеріально. За межами політичних дискусій стало важко побачити саму подію, новину чи тенденцію.

Автори посібника переконані, що завдяки відмові ЗМІ від спрощеного підходу до висвітлення міського життя місцева влада матиме привабливіший вигляд в очах громадськості. Адже громада, обізнана з реальною ситуацією, з усією сукупністю проблем і пропозицій щодо їх вирішення, зможе, по-перше, дедалі частіше висувати до влади лише справедливі й обґрунтовані претензії, по-друге, швидше усвідомлювати і свою роль у подоланні цих проблем.

Посібник для місцевих журналістів «Громадянська журналістика: місцеве самоврядування, участь громадськості і професійні стандарти ЗМІ» підготовлено за підсумками двомодульного тренінгового курсу «Громадянська журналістика», який у рамках проекту «Голос громадськості» організували Український освітній центр реформ та Інститут демократії Пилипа Орлика. Виконавці проекту «Голос громадськості» – Світовий банк, компанія PADCО та Міжнародний центр перспективних досліджень. Проект «Голос громадськості», який завершиться 2007 року, працює за фінансової підтримки Канадської агенції міжнародного розвитку (CIDA).

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль