пошук  
версія для друку
13.10.2006
джерело: www.scourt.gov.ua

Концептуальні підходи здійснення судово-правової реформи обговорено в ході конференції у Верховному Суді України

   

Концептуальні підходи подальшого здійснення судово-правової реформи обговорили учасники конференції, що відбулася під г оловуванням Голови Верховного Суду України Василя Онопенка у найвищому судовому органі 12 жовтня ц.р. У конференції взяли участь судді Верховного Суду, голови вищих спеціалізованих та апеляційних судів України.

Відкриваючи засідання, Голова Верховного Суду назвав головні проблеми судочинства, що потребують якнайскорішого вирішення: надзвичайне навантаження на суддів, недофінансування судової влади, підбір кадрів. При цьому Василь Онопенко наголосив: «щоб суди працювали ефективно, слід забезпечити насамперед надійне законодавче підґрунтя» і запропонував учасникам конференції обговорити низку законопроектів.

Найпроблематичнішим аспектом забезпечення незалежності судової влади, за його словами, упродовж багатьох років залишається фінансування судів. На вирішення цієї проблеми спрямовано законопроект «Про тимчасовий порядок фінансування судової влади в Україні». Документом, зокрема, передбачається особлива процедура планування бюджетних асигнувань судової влади; чіткий порядок виділення та розподілу бюджетних коштів, призначених для фінансування; здійснення контролю за належним використанням виділених коштів.

Значну увагу Голова ВС приділив питанню перевантаження судів. Серед чинників, що призводять до зростання кількості судових проваджень – справи щодо дорожньо-транспортних пригод. Щороку суди загальної юрисдикції розглядають їх майже по 3 мільйони. На переконання Василя Онопенка, судами мають розглядатися адміністративні справи у тих випадках, коли особи не погоджуються з рішеннями працівників міліції.

Окремо Голова ВС зупинився на такій проблемі судочинства, як необґрунтоване затягування розгляду справ. При цьому він навів такі дані: у першому півріччі цього року залишається не розглянуто судами понад 3 місяці більш ніж 46 тисяч цивільних справ.

Василь Онопенко також звернув увагу присутніх на обставину, за якої майже 50 відсотків справ, котрі апеляційні суди могли б розглянути по суті, повертаються на розгляд до судів нижчої інстанції. “Апеляційний суд скасовує рішення і повертає справу до місцевого суду”, - сказав Голова ВС, зазначивши, що даний факт не сприяє надійному захисту прав та свобод громадян. Судова тяганина триває роками, порушуюються вимоги як вітчизняного законодавства, так і Європейської конвенції з прав людини - констатував Василь Онопенко.

Скарги українських громадян на довготривале судове провадження та на затягування виконання рішень судів найчастіше стають предметом розгляду Європейського суду з прав людини. З початку року Євросудом з прав людини винесено 67 рішень проти України.

Голова ВС запропонував колегам провести моніторинг заяв, які перебувають на розгляді у Європейському суді з прав людини. У разі обґрунтованості таких заяв повернутись до їх перегляду Верховним Судом України.

Після тривалої дискусії учасники конференції підтримали пропозиції Голови ВС та дійшли висновку спільними зусиллями напрацьовувати правову базу для вдосконалення діяльності судової системи, зміцнення авторитету суду.

13.10.2006

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль


догори