пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
16.10.2006
Хроніка
джерело: www.proua.com

Ющенко змусить Раду визнати статус воїнів ОУН-УПА

   

Президент України Віктор Ющенко наполягатиме на якнайшвидшому розгляді Верховною Радою законопроекту про визначення статусу вояків ОУН–УПА. Про це йдеться в указі президента «Про всебічне вивчення та об’єктивне висвітлення діяльності українського визвольного руху та сприяння процесу національного примирення», підписаному у суботу, 14 жовтня, повідомили «proUA» у прес-службі глави держави.

«Як Президент я не визначаю цей статус, але я можу спонукати владу, в тому числі парламент, розглянути це питання і прийняти рішення по суті. Це завдання Указу, який я підписав сьогодні вранці», – сказав Глава держави в інтерв’ю журналістам у Сумській області.

Як зазначили у прес-службі, говорячи про питання історичного примирення воїнів ОУН–УПА і Радянської армії, Президент ще раз наголосив: в основі цього конфлікту лежать викривлені знання відповідного історичного періоду. Він відзначив, що цей конфлікт має бути врегульований якнайшвидше. «Ми повинні дати відповідь на питання історичної справедливості, віддати данину кожній людині, яка боролася за цю землю», – сказав Президент.

За його словами, затягування з вирішенням цього конфлікту лише вноситиме додатковий розбрат у суспільство.

Глава держави нагадав, що рік тому доручив уряду створити комісію, яка мала провести ретельне історичне дослідження ролі і місця ОУН–УПА. Комісія завершила свою роботу біля чотирьох місяців тому, і тепер необхідно, щоб на грунті цих досліджень до парламенту було внесено законодавчу ініціативу, яка визначила б статус вояків Повстанської армії.

Як зазначено в указі, Президент постановив Кабінету Міністрів України розробити разом із Національною академією наук України комплекс заходів на 2006 – 2007 роки, спрямованих на вивчення та висвітлення участі українців у Другій світовій війні, інших військових конфліктах XX століття. Заходи, зокрема, повинні передбачати: здійснення ґрунтовних наукових досліджень, проведення науково-практичних конференцій, міжнародних семінарів, круглих столів; видання історичної та науково-популярної літератури з цих питань; організацію створення та демонстрацій науково-популярних фільмів і документально-публіцистичних передач; проведення відповідної роз’яснювальної та просвітницької роботи, зокрема в засобах масової інформації.

Кабмін також має розробити разом із Національною академією наук України законопроект про український визвольний рух 20 – 50-х років XX століття, статус і соціальний захист його учасників, в якому, зокрема, передбачити визнання діяльності організацій, які боролися за Українську самостійну соборну державу у 20 – 50-х роках XX століття, українським визвольним рухом.

Ющенко також доручив Міністерству освіти і науки разом із Національною академією наук забезпечити об’єктивне висвітлення у навчально-виховному процесі питань, що стосуються участі українців у Другій світовій війні, та українському визвольному русі, зокрема діяльності Української повстанської армії, Української визвольної організації, Організації українських націоналістів, Української головної визвольної ради, використовуючи дослідження учених.

Міністерству культури і туризму України, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям доручено оновити музейні експозиції, які відображують події, пов’язані з українським визвольним рухом. Також Державному комітету телебачення та радіомовлення України забезпечити висвітлення у ЗМІ заходів, спрямованих на консолідацію українського суспільства, дослідження ролі та значення українського визвольного руху, встановлення історичної та соціальної справедливості.

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль