пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
24.10.2006 | Юрій Чумак, ХПГ
джерело:
За матеріалами харківських ЗМІ

Бідні діти в небідних батьків

   

520 дітей-сиріт у минулому навчальному році одержали освіту й місце роботи

Найважливішою метою державної підтримки дитини-сироти є забезпечення його соціалізації. На сьогоднішній день у професійно-технічних й вищих навчальному закладах всіх рівнів акредитації й форм власності навчається 2033 студента із числа дитят-сиріт і дітей, які залишилися без опіки батьків. Учні-сироти забезпечуються стипендією в розмірах відповідно до діючого законодавства: сироти без опікунів – 141,60 грн. і сироти, які мають опікунів – 122,72 грн.

Крім того, сироти й діти, позбавлені батьківської опіки, одержують щомісяця додатково до основної стипендії матеріальну допомогу від Харківської облдержадміністрації.

Разом з обласним центром зайнятості забезпечено бронювання першого робочого місця для сиріт. Так, професійно-технічні й вищі навчальні заклади в 2005-2006 році випустили й працевлаштували 520 таких дітей, передає прес-служба Облдержадміністрації.

 

Цього року за рахунок благодійних організацій інтернати області одержали 919,6 тисяч гривень

Для дітей, які залишилися без батьків, в області існує повний набір закладів, здатних виконувати соціальне замовлення з навчання дітей, практично з усіма видами фізичних або психічних відхилень. В області функціонує 39 інтернатних закладів різних типів. В 15 закладах виховуються винятково діти-сироти й діти, позбавлені батьківської опіки.

Вартість утримання однієї дитини в загальноосвітніх спеціальних навчальних закладах становила цього року  17,53 тис. грн., у дитячих домах-інтернатах – 14,79 тис. грн., у будинках дитини – 28,22 тис. грн.

Протягом останніх років у результаті збільшення фінансування статей матеріального забезпечення й залучення позабюджетних коштів у всіх інтернатах істотно поліпшені умови утримання вихованців, у тому числі дітей-сиріт. З обласного бюджету на утримання 8 шкіл-інтернатів для сиріт і одного дитячого будинку в 2006 році передбачено коштів на 41 % більше, ніж в 2005 році (29736,5 тис. грн.).

Протягом ІІ півріччя 2006 року установам, де виховуються діти-сироти й діти, які залишилися без опіки батьків, від керівників органів державної влади області, керівників підприємств, установ і благодійних організацій надійшла різноманітна допомога на суму 919,6 тис. грн.

Як вважає заступник голови Облдержадміністрації Людмила Бєлова, налагодженню системи соціального супроводу вихованців шкіл-інтернатів сприяє система кураторства закладів різними установами, організаціями, посадовими особами органів виконавчої влади. Шефську допомогу інтернатам з 2002 року надає 31 вищий навчальний заклад.

 

Щоправда, рівень розлучень батьків на Харківщині залишається високим

Загальне зменшення дитячого населення в країні, що є наслідком кризи народжуваності 90-х років, впливає й на Харківщину. Так, кількість дітей у віці від народження й до 17 років становить 459,268 тисяч, що на 20,6 тисяч менше, ніж в 2005 році. Кількість дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківської опіки, залишається стабільно високою і становить по області наразі 5453 дітей, з яких 4186 (77 %) – діти, позбавлені батьківської опіки, тобто, соціальні сироти.

Із загальної кількості зазначених категорій дітей, 1978 – виховуються в інтернатних закладах області.

Як і в цілому для України, для Харківської області високим залишається рівень розлучень батьків, а звідси – збільшення кількості дітей, які народжуються поза шлюбом або виховуються в неповних і неблагополучних родинах.

 

Скільки заробляють у Харкові?

Одним з найважливіших факторів, що впливають на інститут шлюбу, є матеріальний статок родин. А за даними статистики, середня заробітна плата в області в серпні перевалила за тисячу й склала 1018,10 гривень. Втім, звичайно, усі розуміють, що значить «середня»: одні одержують копійки, в інших – позахмарні для простого обивателя доходи. Який же у Харкові розбіг у зарплаті? Навіть за офіційним даними обласного управління соціального захисту населення, він дійсно чималий. За рисою бідності залишається майже чверть наших земляків. Як це визначається? По-різному. Наприклад, по тому, скількох населення витрачає. Якщо родина може дозволити собі витратити на місяць менше 75 % прожиткового мінімуму (365 гривень), виходить, вона – за рисою бідності. Таких у нас – 24,1 % (на три відсотки менше, ніж у цілому по Україні). Але таких родин стає усе менше. За даними чиновників, якщо торік 34,4 % працівників нашого регіону одержували зарплату нижче прожиткового рівня, то в цьому році – уже 25,2 %. Поліпшується ситуація й на іншому кінці шкали зарплат: з кожним роком збільшується армія високооплачуваних трудівників. До таких наша держава зараховує тих, хто одержує від 1000 до 2000 гривень (з 17,7 % в 2005-му до 28,8 % у 2006-му).

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль