пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
23.02.2007
Свобода вираження поглядів
джерело: www.telekritika.kiev.ua

Комісія з журналістської етики: позбавлення акредитації кореспондента «Комерсант-Україна» в Харкові - переслідування за критику

   

Комісія з журналістської етики вважає позбавлення прес-службою Харківської міської ради акредитації  фактом переслідування за критику та перешкоджання професійній діяльності. Комісія звертається до Генеральної прокуратури України та висловлює сподівання побачити прокурорське реагування на інцидент.

Про це сказано у поширеній сьогодні заяві Комісії, текст якої нижче наводимо повністю.

Заява комісії з журналістської етикищодо неправомірного втручання в роботу журналістів

Комісія з журналістської етики розцінює повідомлення прес-служби Харківської міської ради про позбавлення акредитації кореспондента газети „Комерсант-Україна” як факт переслідування журналіста за критику, перешкоджання професійній діяльності журналістів, перевищення посадовими особами цього органу місцевого самоврядування повноважень передбачених Конституцією та законами України.

Конституція України до повноважень місцевого самоврядування відносить вирішення питань місцевого значення, перелік яких чітко визначено. До цього вичерпного переліку питання професійної етики журналістів, безумовно, не віднесено. Натомість, Конституція і закони України встановлюють не вичерпний перелік обов’язків органів місцевого самоврядування по забезпеченню прав громадян на інформацію:

- надавати повну, достовірну інформацію про свою діяльність та прийняті рішення;

- забезпечувати журналістам вільний доступ до інформації;

- створити спеціальні інформаційні служби, що забезпечували б доступ до інформації;

- не чинити на журналістів будь-якого тиску і не втручатися в їх виробничий процес;

- здійснити акредитацію журналістів і технічних працівників засобів масової інформації та організаційно сприяти виконанню ними професійних обов’язків.

Порядок акредитації та її припинення також врегульовано законом, який називає єдину причину припинення акредитації – порушення порядку допуску журналістів до приміщення, інформації та технічних засобів органу влади або місцевого самоврядування. Додатковою гарантією від свавілля чиновників також є те, що рішення про припинення акредитації приймається органом влади чи місцевого самоврядування, при якому журналіст акредитований.

Тож замість виконання своїх безпосередніх обов’язків по забезпеченню журналістів інформацією про діяльність та прийняті рішення Харківської міської ради, замість виконання своїх функцій щодо організаційного сприяння роботі журналістів (інформування про важливі заходи та плани міської ради, надання копій документів, повної інформації про підготовку та прийняті рішення цього органу, забезпечення доступу журналістів до засобів комунікації, до важливих джерел інформації), прес-служба вдалася до цензури, переслідувань і звинувачень журналістів.

Комісія вітала б зусилля посадовця прес-служби Харківської міської ради по залученню фахівців, у тому числі журналістів, до підготовки нових положень про прес-службу та порядок акредитації журналістів і технічних працівників, адже діючі наразі документи не відповідають ані Конституції і законам України, ані міжнародному законодавству.

Звертаємось до Генеральної прокуратури України та сподіваємося побачити прокурорське реагування на дії посадовця органу місцевого самоврядування, які, на нашу думку, містять ознаки злочину передбаченого статтею 171 Кримінального Кодексу України.

Історія преси свідчить, що у чиновників, які звинувачують журналістів у спецопераціях або інформаційних війнах, є підстави побоюватися висвітлення своєї діяльності, а для політика імідж „ворога преси” означає політичну смерть.


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль