пошук  
версія для друку
07.03.2007 | Олександр Зінченко, Незалежна медіа-профспілка України

Обов’язок журналістської відповідальності

   

Проблема свободи слова взаємозалежна із проблемою обов’язку журналістської особистої і корпоративної відповідальності.

На цей день ми мусимо констатувати, що в українських ЗМІ існує проблема дотримання професійних стандартів. Вона дискредитує журналістську корпорацію в цілому, впливає на стан із свободою слова в Україні.

Причиною цього є сукупність об’єктивних і суб’єктивних чинників.

Нажаль, на сьогодні відсутні дієві інструменти цехової солідарності, самоорганізації та саморегуляції. Тому, коли представник ЗМІ ігнорує принципи професіоналізму, професійної етики, не дотримується принципів збалансованості, точності, достовірності подачі інформації – він надає підстави для узагальнень на кшталт «другої найдавнішої» щодо усієї професії. З іншого боку журналістська корпорація не має, або не демонструє здатності до використання жодних важелів: ані правових, ані моральних, ані організаційних, – щоби позбавити подібних суб’єктів честі називати себе журналістом.

Друга складова проблеми професійності в журналістиці – стан ринку праці і політика медіа-менеджменту у цих теренах. Лишається неподоланним спрямування зусиль медіа-менеджменту на максимальне «здешевлення» журналістської сили. Зокрема йдеться про гонорарно-ставочну систему оплати журналістської праці, в результаті якої журналіст пише більше, але гірше. Результат – збільшується доля неперевіреної інформації, мутація інформації під час її ретрансляції журналістом. Наслідок – ускладнення доступу до інформації через справедливу пересторогу з боку постраждалих від непрофесіоналізму.

Більшість журналістів лишається незахищеними від внутрішньої цензури з боку засновників, причиною чого є, серед іншого, відсутність угоди про редакційну політику, тобто системи чітких і незмінних правил. Редакційна угода захищає редакційну свободу.

Виходом з цієї ситуації є активізація профспілкового руху в ЗМІ та законодавча регламентація діяльності Комісії з журналістської етики та її регіональних осередків. Дієвий цеховий контроль сприятиме зростанню авторитету роботи журналіста, як соціально значимого явища.

Свобода слова народжує обов’язок відповідальності.

 

(Викладені думки не є офіційною позицією проводу НМПУ)

 

Дивись також:

http://www.khpg.org/index.php?id=1173264933

http://www.khpg.org/index.php?id=1173268177

 

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль