пошук  
версія для друку
Публікації › Бюлетень "Права Людини"200708
29.03.2007

Міністерство юстиції оприлюднило нову редакцію закону «Про інформацію», дороблену з урахуванням висновків Ради Європи

   

Міністерство юстиції презентувало нову редакцію проекту закону «Про інформацію», дороблену з урахуванням висновків експертів Ради Європи. Громадське обговорення законопроекту відбулося 28 березня в Києві за участю представників ОБСЄ, Ради Європи, центральних органів виконавчої влади України, громадських та правозахисних організацій, а також науковців, правників та фахівців у сфері засобів масової інформації.

Як повідомила у ході обговорення заступник Міністра юстиції Лідія Горбунова, вказаний законопроект було направлено на експертизу до Ради Європи з метою приведення положень проекту у відповідність до норм міжнародного права. З листопада 2006 року законопроект також проходив громадські обговорення за участю представників центральних органів виконавчої влади, громадських організацій та представників засобів масової інформації.

Лідія Горбунова наголосила, що Міністерство юстиції, яке є розробником законопроекту, врахувало переважну більшість коментарів, зауважень та пропозицій громадськості, а також експертів Ради Європи, висловлених до вказаного проекту. Зокрема, проект доопрацьовано в частині мети і завдання закону. Чітко визначено розпорядників інформації, порядок доступу як до інформації, так і до документів, а також органи, на які покладається обов’язок щодо надання інформації.

Враховані пропозиції та зауваження експертів Ради Європи, що стосувалися термінології проекту. Зокрема, із проекту вилучено терміни "інформаційні відносини", "інформаційний суверенітет", "національний інформаційний простір" тощо.

Законопроектом максимально спрощується процедура запитів. Так, відповідно до статті 44 проекту запит може подаватися на вибір запитувача в усній, письмовій формі (поштою, факсом чи електронною поштою). Крім того, задоволення запиту здійснюється у спосіб, який вимагає запитувач. Законопроект визначає обов’язок розпорядників інформації допомагати запитувачам, зокрема у випадках, коли особа з поважних причин (інвалідність, хвороба тощо) не може власноруч надати письмовий запит.

Змінено норми щодо строків надання інформації за запитами. Відповідно до статті 46 проекту строк вивчення запиту на предмет можливості його задоволення не повинен перевищувати п’яти робочих днів.

Законопроект також визначає обов’язок суб’єктів владних повноважень оприлюднювати інформацію та доповнено новим розділом "Оприлюднення інформації суб’єктами владних повноважень".

За порушення законодавства про інформацію законопроект передбачає санкції - від дисциплінарних до кримінальних.

Серед неврахованих залишилися зауваження експертів Ради Європи щодо безкоштовного надання органами влади перших 50 сторінок ксерокопій інформації, яка за законом підлягає оприлюдненню. На думку розробників законопроекту, ця норма в сучасних реаліях матиме проблеми з фінансовим забезпеченням. Також не враховано рекомендацію стосовно створення інституту Уповноваженого (Омбудсмана) з питань інформації, оскільки сьогодні в Україні існує інститут Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, який здійснює парламентський контроль за додержанням всіх конституційних прав і свобод людини і громадянина, зокрема, права на інформацію.

Як зазначила у ході громадського обговорення законопроекту заступник Міністра юстиції Валерія Лутковська, до 2 квітня проект закону планується винести на розгляд Кабінету Міністрів. Разом з тим, зазначила вона, враховуючи значний інтерес громадськості до даного проекту, Мін’юст супроводжуватиме законопроект у Верховній Раді, а його доопрацювання триватиме до остаточного ухвалення.

З проектом закону "Про внесення змін до Закону України "Про інформацію", а також рекомендаціями експертів Ради Європи можна ознайомитися на сайті Міністерства юстиції України.

*** Як повідомлялося, проект закону "Про внесення змін до Закону України "Про інформацію" розробляється на виконання Плану заходів із виконання обов’язків та зобов’язань України, що випливають з її членства в Раді Європи.

Парламентська Асамблея Ради Європи у своїй Резолюції № 1466 (2005) закликала органи влади України покращити правове регулювання доступу до інформації з метою дотримання верховенства права та захисту прав людини.

Вказаний проект закону розроблено також з урахуванням Рекомендації Ради Європи № К (81) 19 1981 р. "Про право доступу до інформації, яка перебуває в розпорядженні органів державної влади"; Рекомендації Rec (2002) 2 Комітету міністрів Ради Європи державам-учасницям "Про доступ до офіційних документів" та Директиви 95 (46) ЄС Європейського Парламенту і Ради "Про захист фізичних осіб при обробці персональних даних і про вільне переміщення таких даних".

Прес-служба Міністерства юстиції України

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль


догори