пошук  
версія для друку
02.05.2007
джерело: www.korespondent.net

Freedom House визнала українські ЗМІ частково вільними

   

Правозахисна організація Freedom House провела дослідження реалізації права на свободу слова в різних країнах, визначивши Україну серед частково вільних країн.

У цілому за 2006 рік свобода слова була різко обмежена в країнах Азії, колишніх радянських республіках і країнах Латинської Америки.

ЗМІ в 10 колишніх республіках Радянського Союзу визнані Freedom House невільними. Преса України та Грузії, на думку авторів дослідження, є частково вільною, і тільки в трьох прибалтійських республіках повністю дотримуються принципи свободи слова. Росію правозахисники поставили в самому хвості рейтингу - на 165 місце. Погіршення ситуації в цій країні пов’язане із законодавчими обмеженнями роботи ЗМІ та відсутністю належного розслідування злочинів проти журналістів, пояснюється в доповіді.

За результатами дослідження, протягом останнього року зріс тиск на Інтернет-ЗМІ. Сайти, які представляють небажану для влади інформацію, зазнають цензуру або закриваються, повідомляється у прес-релізі.

Дослідження за назвою Свобода преси 2007: Глобальний огляд незалежності ЗМІ показав різні тенденції в країнах Африки, а також продовження обмеження свободи друку в Латинській Америці та колишньому Радянському Союзі. Серед країн, у яких організація Freedom House виявила найбільш кричуще порушення свободи слова, в основному азіатські - Таїланд, Шрі-Ланка, Пакистан, Філіппіни та Фіджі. Уряди цих країн прикривають своє небажання подавати об’єктивну інформацію острахом політичного перевороту або заколоту.

Крім того, тенденції до обмеження свободи слова спостерігаються у Венесуелі, Аргентині, Бразилії та інших латиноамериканських країнах, у деяких випадках ЗМІ зазнають цензури у зв’язку з тиском влади, в інших - через постійну загрозу безпеці країни.

Російський уряд продовжує докладати всіх зусиль, щоб зробити якомога недоступнішими незалежні ЗМІ та почати контролювати Інтернет. У загальному рейтингу свободи ЗМІ Росія посідає 165 місце з можливих 195. У 2005 році дослідники поставили її на 158 місце, зазначають правозахисники.

Серед країн, які приділяють особливу увагу ЗМІ в Інтернеті, Freedom House виділила Китай, В’єтнам та Іран, які продовжують саджати у в’язницю велику кількість журналістів та "кібердисидентів". У доповіді також стверджується, що ця тенденція поширилася і на інші країни, серед яких і Росія. Адміністрація президента Володимира Путіна оголосила про плани створення механізму по контролю за змістом Інтернет-сайтів.

Автори доповіді, випущеної перед Міжнародним днем свободи друку - 3 травня, вказують також на позитивні тенденції в деяких країнах. Преса Італії визнана повністю "вільною". До цього моменту країна була єдиним членом Євросоюзу, чиї ЗМІ вважалися "частково вільними".

У декількох країнах, особливо Непалі, Колумбії та Гаїті, спостерігається покращення ситуації з вільними ЗМІ, завдяки повній політичній відкритості та забезпеченню стабільності і безпеки. У Камбоджі та Центральноафриканській Республіці також спостерігається покращення положення ЗМІ у зв’язку з розширенням юридичних прав журналістів.

Зазначається різке погіршення ситуації з вільними ЗМІ протягом останніх п’яти років у країнах Латинської Америки та республіках колишнього Радянського Союзу. У доповіді повідомляється, що особливо сильних втрат свобода друку зазнала у Венесуелі. Крім того, ситуація помітно погіршилася в Таїланді, на Філіппінах, у Росії, Аргентині, Ефіопії та Уганді.

Серед країн Центральної та Східної Європи і колишніх радянських республік ЗМІ 8 держав (28%) визнано вільними, ЗМІ 10 країн (36%) - частково вільними і преса 10 держав (36%) - невільною. Тривожна тенденція полягає в тому, що преса 10 з 12 неприбалтійських республік колишнього Радянського Союзу визнана невільною.

Більшість тенденцій у цьому регіоні були негативними. В 2006 році свобода ЗМІ була різко обмежена в Киргизстані через жорсткість цензури та переслідування журналістів. Погіршення ситуації в Росії пов’язано, насамперед, із законодавчими обмеженнями роботи ЗМІ та відсутністю належного розслідування злочинів проти журналістів, пояснюється в доповіді.

Зі 195 країн, у яких проводилося дослідження, в 74 (38%) ЗМІ було визнано повністю вільними, в 58 (30%) - частково вільними та в 63 (32%) - невільними. Що стосується населення, то 18% жителів Землі живуть у країнах з вільною пресою, у той час як 39% мають частково вільну пресу і 43% не мають доступу до вільної інформації.

Серед країн, де спостерігається найжалюгідніша ситуація зі свободою друку, це Бірма, Куба, Лівія, Північна Корея та Туркменістан. У цих державах незалежні ЗМІ або взагалі не існують, або доступ до них простих громадян сильно обмежений. Положення цих країн у рейтингу держав з вільними ЗМІ практично не змінилося за останні роки, що говорить про вкрай негативні тенденції.

До десяти країн, де найбільш обмежена воля ЗМІ, входять Білорусь, Узбекистан, Екваторіальна Гвінея, Еритрея та Зімбабве.

За матеріалами: Freedom House, NEWSru.com, Lenta.ru

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль


догори