пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
06.05.2007
джерело: www.5tv.com.ua

Столичні волонтери приводили до ладу територію заповідника Биківнянські могили

   

"Пам’ять понад часом" - під таким гаслом столичні волонтери приводили до ладу територію заповідника "Биківнянські могили". Це одне з наймасовіших поховань жертв комуністичного режиму.

Тридцять сьомого року там розстрілювали представників української інтелігенції, а сорок п’ятого - радянських офіцерів і солдатів, які поверталися з німецького полону.
Територією Биківнянського заповідника волонтери пересуваються надто обережно, усвідомлюючи, що ця земля нашпигована кістьми. Молоді люди утримуються від посмішок і жартів. Представники кількох організацій зібрались тут під егідою благодійного Фонду "Україна 3000". Його чільниця Катерина Ющенко подає особистий приклад: власноруч збирає сміття, яке лишили по собі відвідувачі заповідника.
Поховання в Биківні були виявлені лише у вісімдесяті. Радянська влада намагалась усіляко приховати факт розправи над безвинними людьми. Аби знищити пам’ять про події 37-45 років, на цьому місці навіть збирались побудувати вокзал. Для скількох людей Биківнянський ліс став останнім притулком - однозначно не береться відповісти ніхто.
Микола Легеза, голова Биківнянської селищної ради: "Людей стріляли в затилок, вони падали, їх закопували, ніхто нічого не знімав. Так вони їх закопували штабелями - а потім вандали ходіли і откопували. Я сам це бачив у 80-ті. Кісток багато, черпеків".
Попри монумент, пам’ятні знаки і траурні рушники на деревах не всі відвідувачі Биківнянського заповідника відчувають його трагедію. Судячи з розкиданих пляшок і одноразового посуду дехто уподобав це місце для пікніків. Учасники благодійної акції "Пам’ять понад усе" присвятили цілий день тому, щоб очистити братські могили від сміття.
Костянтин Яковчук-Бесараб, скаутська організація "Пласт": "Я думаю, що це така тенденція взагалі в Україні - там, де рідко бувають люди, туди звозиться сміття, і так воно залишається. І в цьому є трагізм: ми не пам’ятаємо того, що було раніше".
Волонтери сподіваються, що територія заповідника залишиться прибраною принаймні до Дня Перемоги, а також до вшанування пам’яті жертв політичних репресій, яке за традицією відбудеться у середині травня.

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль