пошук  
версія для друку
25.09.2007 | Юрій Чумак

У Донецьку пройшла міжнародна конференція «Парламентські вибори – 2007: виклики та перспективи»

   

21 – 22 вересня 2007 року Лабораторія законодавчих ініціатив за участі та сприяння Генерального Директорату політичних справ Ради Європи та Фонду Конрада Аденауера провели в м. Донецьку міжнародну конференцію «ПАРЛАМЕНТСЬКІ ВИБОРИ – 2007: ВИКЛИКИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ».

Місцевими партнерами-організаторами заходу виступили Донецька обласна організація «Комітету виборців України» та «Центр законодавчих ініціатив».

Як зазначив Голова Ради Лабораторії законодавчих ініціативІгор Когут, метою проведення конференції було обговорення міжнародних стандартів демократичних виборів в контексті підготовки до проведення дострокових парламентських виборів в Україні, необхідності проведення виборів відповідно до міжнародних стандартів та забезпечення якісних суспільних змін через дотримання виборчого законодавства, прозоре фінансування виборчої кампанії, зрілий політичний діалог та дебати.

Участь у заході взяли представники органів державної влади, місцевого самоврядування та політичних партій, провідних аналітичних центрів та громадських організацій, наукових інституцій, засобів масової інформації (всього – близько 100 осіб з Центральної та Східної України), а також експерти Венеціанської Комісії, представники Генерального Директорату політичних справ Ради Європи, міжнародні експерти з Європи.

У рамках конференції було проведено прес-конференцію для місцевих ЗМІ, пленарне засідання «Європейські стандарти демократичних та прозорих виборів: досвід та перспективи України», круглий стіл «Парламентські вибори – 2007 та якість політичних партій в Україні (як передумова демократичного виборчого процесу)».

Захід був продовженням обговорення, розпочатого 13-14 вересня 2007 року в рамках міжнародної конференції «ЯКІСТЬ ВИБОРІВ: УКРАЇНА У ВИМІРІ МІЖНАРОДНИХ ДЕМОКРАТИЧНИХ СТАНДАРТІВ» (м. Київ)

Більшість учасників конференції, як з української сторони, так і представників міжнародних організацій, зійшлися на думці, що нинішні вибори є своєрідним тестом української політичної еліти на зрілість, на здатність організувати й провести виборчий процес демократичним шляхом.

Так, директор Представництва Фонду Конрада Аденауера Ніко Ланге зазначив, що, «дуже велике значення має те, як пройдуть вибори: чи за демократичними стандартами, або ж ми повернемося до подій, які були типовими до 2006 року».

«В даній ситуації, існує можливість, що через декілька тижнів після виборів ми знову зіткнемося з конфліктом партій, як це було кілька місяців тому», – зазначив він.

«На наш погляд, ця небезпека існує, перш за все, тому, що в ході кризи були виведені з ладу всі номінально незалежні органи, суди і навіть Конституційний суд. Хто вирішуватиме можливий конфлікт, якщо результати виборів будуть опротестовані? Хто врегулює протистояння?» – задав риторичне питання пан Ланге.

Голова Вищого адміністративного суду УкраїниОлександр Пасенюк наголосив у своєму виступі на необхідності виходити з того, що забезпечення права людини на доступ до влади є одним із пріоритетних завдань держави. А тому схвальні оцінки виборчої кампанії у державі міжнародною спільнотою не повинні бути самоціллю, оскільки існує більш благородна мета – забезпечення зручності виборців. Виходячи з того, що вибори – це не лише політичний, а й юридичний процес, О. Пасенюк підкреслив важливість адміністративної юстиції для забезпечення злагоди та стабільності в суспільстві.

Щоправда, коли я запитав у пана Пасенюка про можливість виникнення певної колізії у питанні внесення змін до списку виборців, бо в законі «Про вибори народних депутатів України» є норма про те, що останній термін розгляду скарг на неправильності у списках виборців – за 2 дні до дня виборів (27 вересня), а певні представники партій і навіть ЦВК радять звертатися до суду й у день виборів, голова Вищого адміністративного суду розвів руками і сказав, що суди будуть приймати такі рішення, і що з ними робитимуть ДВК, він не знає.

Хоча, чесно кажучи, я сподівався отримати іншу відповідь – щось на кшталт «в законі є така норма, і вона буде неухильно виконуватись, суди отакі скарги поза визначеним терміном розглядати не будуть»...

Отже, конференції, що відбулися у Донецьку і Києві, дозволили чітко окреслити коло проблемних питань нинішніх виборчих перегонів. А відповіді на них дадуть лише самі вибори.

ФОТО Юрія Чумака

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль


догори