пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
19.10.2007
Право на охорону здоров’я
джерело: network.org.ua

Похорон надій на якісне лікування

   

18 жовтня 2007 року біля Міністерства охорони здоров’я України громадські організації, представники спільноти людей, які живуть з ВІЛ/СНІД та лікарі провели акцію протесту «Корупція = СМЕРТЬ».
Акція протесту була стилізована під похорон з подальшою панахидою. Траурна процесія пройшла біля стін МОЗу зі справжньою труною, що була наповнена коробками від препаратів, які планує закупити держава, незважаючи на сумнівну якість, про яку вже неодноразово заявляли пацієнти, лікарі та міжнародні експерти. Між коробками препаратів виблискували копійки – на жаль, саме гроші стали вирішальним фактором у відборі препаратів, які закуповує тендерний комітет МОЗ.
Розташувавши труну та макет могильного пам’ятника посеред міністерського двору, учасники перфомансу перейшли до виступів. Розпорядник церемонії виголосив промову про поховану надію – надію на доступ до якісних препаратів, забезпечення прозорих процедур закупівель та контролю якості препаратів. Інші виступаючі підкреслювали, що остаточним діагнозом, що призвів до смерті, є довготривала та складна хвороба на ім’я корупція.
Церемонія поховання, окрім невід’ємного траурного маршу, проходила під дзеленчання копійок, що їх учасники акції кидали у труну. Це символізувало справжні пріоритети Тендерного комітету при Міністерстві охорони здоров’я.
«Це є акція відчаю, акція громадянської непокори - апогей довгого та, на жаль, безрезультатного протесту проти закупівель препаратів сумнівної якості та підтримки впровадження реформ у цій сфері. Ми знову опинились у ситуації, яка загрожує нашому здоров’ю у разі закупівлі Тендерним комітетом ліків від ВІЛ/СНІДу непідтвердженої якості. Ця акція – наша остання надія на життя», сказав ВІЛ-позитивний учасник акції.
Траурна стрічка на одному із вінків мала напис: «Не дочекався прекваліфікації». Це гасло – нагадування про 4-місячну кампанію громадськості, що мала на меті досягти запровадження міжнародних стандартів якості ліків (прекваліфікації Всесвітньої організації охорони здоров’я), як однієї з обов’язкових умов для участі у тендері на закупівлю препаратів для лікування ВІЛ/СНІДу. Однак, чиновники не відреагували на неї і продовжують закуповувати ліки невідомої якості за кошти державного бюджету. До слова, на 2007 рік державним бюджетом передбачено закупівлю ліків на 28 мільйонів гривень.
Прекваліфікація, запроваджена в 2001 році Всесвітньою Організацією Охорони Здоров’я, є єдиним міжнародним гарантом якості препаратів для лікування ВІЛ-інфекції. При цьому, процедура прекваліфікації ВООЗ відкрита та безкоштовна для кожного виробника лікарських засобів.
Брифінг було проведено прямо на місці «поховання». На запитання журналістів відповідали представники спільноти людей що живуть з ВІЛ, лікарі, міжнародні експерти з лікування ВІЛ. Основні вимоги залишаються незмінними – припинення тендера та негайне введення критерію прекваліфікації як гаранту якості для всіх учасників конкурсу на закупівлю АРВ-препаратів.Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль