пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
16.12.2007
Вибори
джерело: www.cvu.org.ua

КВУ закликає народних депутатів України відмовитися від надлишкових пільг.

   

Програми більшості політичних сил, представлених у Верховній Раді України VI скликання, містять положення про відміну депутатської недоторканості та про скасування спеціальних пільг і привілеїв для народних депутатів. Оскільки скасування недоторканості потребує внесення змін в Конституцію, то її потрібно розглядати в комплексі з іншими конституційними змінами. Однак саме зараз, під час підготовки першочергових законопроектів до розгляду, депутати повинні почати виконувати частину із своїх обіцянок. Представники коаліції БЮТ-НУНС у Верховній Раді неодноразово заявляли, що законопроект про скасування пільг депутатам буде прийнятий одним з перших. Проте станом на 12 грудня цей законопроект неможливо отримати для вивчення. Також його немає в числі 1500 зареєстрованих після обрання ВР VI скликання законопроектів.

Однак, за оцінками КВУ, видатки на обслуговування діяльності СП, ВРУ та КМУ щороку зростають в середньому мінімум на 10-20%, що випереджає темпи росту інфляції. Для прикладу - проект бюджету на 2008 рік передбачає, що медичне обслуговування депутатів та вищих керівників «подорожчає» на 33% порівняно з 2007 роком (з 77 млн. 408 тис.грн. до 115 млн. 539 тис.грн.) За деякими підрахунками, на санаторії для вищих посадовців виділяється більше коштів, ніж на сільську медицину.

За прогнозами експертів КВУ, скорочення надлишкових пільг та немотивованих витрат парламенту, СП, Кабінету міністрів дозволить зберегти в державному бюджеті до 600 млн. гривень щорічно.

КВУ рекомендує фракціям, спеціальним комісіям і профільним комітетам, які працюватимуть над скасуванням пільг вищим посадовим особам, ще в 2007 році здійснити наступні кроки:

  • Оприлюднити для громадськості звіт про використання наступних статей бюджету протягом 2006-2007 років: «Апарат Верховної Ради України» (у 2007 році 719 969,3 млн. грн.), „Державне управління справами” (777 606,5 млн. грн.), Кабінет міністрів України (307 105,4 млн. грн.), де подати детальний кошторис видатків по цим статтям.
  • Опублікувати підготовлений законопроект про скорочення пільг депутатам та перед його розглядом профільним комітетом провести громадське обговорення.
  • При формуванні бюджету на 2008 рік скоротити витрати депутатів на діяльність, не пов’язану напряму із виконанням депутатських обов’язків. Секретаріату ВР звітувати на сайті ВР про постатейне витрачання коштів кошторису кожним депутатом ВР
  • Декларації про доходи Президента, народних депутатів, керівників та заступників міністерств і відомств, омбудсмена, Голови СБУ, Генерального прокурора, Голови ЦВК, інших керівників центральних органів влади публікувати на сайтах цих відомств.
  • Скоротити витрати депутатів на отримання безкоштовних квартир в Києві  або компенсацій на їх купівлю (радикально змінити статтю 35 Закону „Про статус народного депутата”). Депутатам, що не мають помешкання в Києві, надати готельні номери або тимчасове житло без права приватизації, згідно їх заяв. Список таких депутатів зробити публічним – надрукувати на сайті ВР. До прийняття відповідних змін новообраним народним депутатам утриматися від подання заяв на отримання компенсацій на придбання житла.
  • ВР України скасувати Закон «Про внесення змін до статті 20 Закону України «Про статус народного депутата України», який розширює перелік пільг депутатів і був прийнятий Верховною Радою України 24 лютого 2006 року, але його дія була зупинена на 2007 рік.
  • Переглянути в сторону скорочення витрати на забезпечення діяльності колишніх депутатів п’яти скликань (в першу чергу змінити п.5 статті 20 Закону України «Про статус народного депутата України» – про виплату 50% зарплат і надбавок до досягнення пенсійного віку)
  • Скоротити витрати ДУС, які не пов’язані із забезпеченням діяльності вищих посадових осіб. Провести прозору приватизацію об’єктів ДУС, які не є необхідними для постійного використання для державних потреб.
  • Закінчити процес відміни спецномерів для автотранспорту чиновників, відмовитися від встановлення нових окремих серій спецномерів, перекриття доріг, блокування руху під час проїзду вищих посадовців..
  • Після прийняття відповідних законодавчих змін про скорочення пільг посадовим особам утриматись він оскарження цих рішень у Конституційному Суді.

.

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль