пошук  
версія для друку
Публікації › Бюлетень "Права Людини"200734
21.12.2007 | Ольга Гончарова

Як харківські міліціонери боролися з корупцією

   

Вже всі в Україні знають – корупція у нас є. І всі громадяни впевнено «підозрюють», що корупція йде з самого низу до самого верху. Бо якщо даїшник незаконно обдирає водіїв, то певну частину свого улову він віддає начальнику. І суддя платить голові суду або заступнику. І чиновник, який видає дозвіл, теж значну частину поборів віддає керівнику. Бо якщо б не було такої системи кругової передачі грошей, то корупцію швиденько прибрали би. На жаль, українська влада діє за класичним принципом: «якщо корупцію неможливо перемогти, її потрібно очолити». А зацікавлених так багато, і всі вони на певних щаблях влади, що надії на зменшення корупції дуже мало.
Все ж таки, незважаючи на це, правоохоронні органи змушені хоча б робити вигляд, що вони ведуть запеклу боротьбу з корупцією. І, як на мій погляд, саме тому суспільству настирно нав’язується думка, що найбільші корупціонери в Україні – це вчителі та лікарі. Не заперечую – корупція в цих сферах існує, але вона помітніша тільки тому, що широкі верстви населення частіше зустрічаються саме з людьми цих професій.
От і харківська міліція, мабуть, щоб все ж таки мати приклади своєї «вдалої» боротьби з корупцією, останнім часом все частіше вибирає корупціонерів – лікарів.
14 листопада в кабінет лікаря 13-ї лікарні Олени Т. прийшли міліціонери, співробітники Орджонікідзівського райвідділу, й обвинуватили її в хабарі – шістсот гривень за незаконне оформлення лікарняного листка. За кілька хвилин до цього, стверджує Олена, один з пацієнтів підкинув гроші в кишеню її халата.
З самого початку факт хабара викликав недовіру, і, перш за все, сума хабара. В Харкові добре відомо: щоб отримати лікарняний лист (звісно, якщо він вам дуже потрібний, але стан вашого здоров’я цілком задовільний) коштує від п’яти до десяти гривень за день. І добре відомо, що більше, ніж на десять днів, – отримати лікарняний без дозволу медичної комісії неможливо.
Оскільки лікар заявила, що вона не має ніякого відношення до цих грошей, міліціонери відвезли її до райвідділу міліції. В райвідділі від неї вимагали підписати зізнання, а після того, як вона відмовилася – побили.
У відділку Олену Т. протримали вісім годин, не давали зателефонувати родичам. Не витримавши побиття та психологічного тиску з боку міліціонерів, жінка погодилася підписати зізнання… І навіть підписалася, що ніякого тиску на неї не було.
Після спілкування з правоохоронцями Олена Т. потрапила до нейрохірургічного відділення лікарні швидкої допомоги, де лікарі поставили діагноз – ушиб головного мозку і, як наслідок, струс головного мозку.
Журналістам лікар-нейрохірург лікарні швидкої допомоги Вадим Погорєлов розповів: «Стан хворої при надходженні був важким. Зараз він поліпшується, його можна оцінити як «середній ступінь важкості». У пацієнтки не тільки черепно-мозкова травма, але і стрес внаслідок психо-емоційного впливу.»
Заступник міського голови Ігор Шурма відразу після того, як інцидент став відомим, прокоментував ситуацію так: «Зараз говорити передчасно! Але хтось один з двох є винним. У будь-якому випадку силу застосовувати, навіть якщо є підозра в скоєнні злочинів медиком – цього категорично робити не можна!»
Співробітники Орджонікідзівського райвідділу намагалися скинути провину з себе і швиденько направили заяву про факт хабара до прокуратури.
Через декілька днів до прокуратури звернулася і постраждала Олена Т. із заявою про побиття у райвідділі. Після отримання цієї заяви слідчі обласної прокуратури порушили кримінальну справу за ч. 2 ст. 365 КК: «Перевищення влади або службових повноважень, якщо воно супроводжувалося насильством, застосуванням зброї або болісними і такими, що ображають особисту гідність потерпілого, діями».
Співробітникам Орджонікідзівського райвідділу, якщо суд доведе їхню провину, загрожує від 3 до 8 років в’язниці без права займати певні посади або займатися певною діяльністю до 3 років.
Через три тижні з’явилося повідомлення прокуратури, що справу проти лікаря за фактом хабара відкривати не будуть, оскільки розглянувши матеріали, які були подані Орджонікідзівським райвідділом міліції, прокуратура не знайшла відповідних підстав.
13 грудня слідчий міської прокуратури Роман Фуніков повідомив журналістам, що обвинувачення правоохоронців не підтвердилися, експерти не знайшли на руках лікаря слідів від розчину, яким були позначені гроші, нібито передані як хабар.
А от стосовно зустрічної заяви Олени Т. про брутальне поводження і побиття в райвідділі міліції прокуратура продовжує розслідування.
Але в цій справі виявився дивний збіг обставин: людина, яка нібито давала хабара Олені Т., сьогодні перебуває в СІЗО. І затриманий він за даними слідчого прокуратури зовсім не за намагання дати хабара, а за обвинуваченням у зберіганні, виробництві й збуті наркотиків.
Висновки кожен може зробити самостійно!

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль


догори