пошук  
версія для друку
Публікації › Бюлетень "Права Людини"200734
21.12.2007 | Георгій Кобзар

Реабілітована… через 61 рік

   

Харківський апеляційний суд виправдав сільську вчительку, яка в окупованому німцями містечку Валки на Харківщині заснувала відділення товариства «Просвіта».
Як повідомляє агенція «Медіапорт», жінку, що мала «бунтівне» прізвище Бунт-Лисенко, радянська влада засудила ще в 1946 році, а виправдали її лише через 61 рік, з четвертої спроби, посмертно. Вся вина сільської вчительки була в тому, що в роки війни вона заснувала у Валках районне відділення товариства «Просвіта», школу, аматорський театр та національну бібліотеку.
«Пособництво окупантам» – так звучало звинувачення на адресу Марії Бунт-Лисенко. Відразу після війни вчительку засудили «за зраду Батьківщині». Вирок – 10 років таборів. Через 5 років нелюдських страждань у Мордовському таборі вона померла. Тривалий час її діти та онуки – нині мешканці Москви, домагались, аби повернули світле ім’я їх матері.
Реабілітувати Марію її близьким вдалося тільки з четвертої спроби. Те, що головна «провина» жінки – прихильність до українського націоналізму та участь в організації «Просвіти», протягом розгляду справи довели й свідки. Вони переконані – саме через це апеляції щодо виправдання Марії Бунт-Лисенко прокуратура тричі відмовлялась розглядати. Першу апеляцію подавали ще у 1946 р., відразу після вироку. Другу відмову дістали у 1985, третю – вже за часів незалежності України.
Цього разу адвокатові Сергію Веприцькому вдалося довести в суді, що вчителька була покарана радянським режимом зовсім не через співпрацю з німцями – а через те, що вона вчила дітей бути українцями.
«За обставинами, що знов відкрилися», Харківський апеляційний суд в жовтні цього року виправдав Марію Бунт-Лисенко. Через 61 рік вона стала не «зрадником батьківщини», а жертвою політичних репресій.
Незабаром в Валківському краєзнавчому музеї планується відкрити експозицію на честь реабілітованої Марії Бунт-Лисенко.

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль