пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
08.02.2008
Право на життя
джерело: www.kreschatic.kiev.ua

Комуністи ініціюватимуть референдум про страту

   

Після того, як була скасована страта, кількість навмисних вбивств в Україні зросла більш ніж вдвічі. Про це заявив народний депутат від Комуністичної партії України Олександр Голуб, коментуючи законопроект, який ініціюється ним і лідером КПУ Петром Симоненко про застосування вищої міри покарання, тобто страти, за навмисне вбивство, повідомляє ІнтерМедіа Консалтинг

“Проаналізувавши конкретні дані, результати відміни страти, я хотів би сказати, що стало очевидним, що навмисні вбивства в Україні збільшилися більш ніж вдвічі. Фактично, за ті роки - з 1991 по 2006 - у країні було 70 тисяч навмисних вбивств. Такого не було ні в які роки, поки така норма, як страта, діяла. Тобто це був передчасний крок, і він став причиною тієї сумної статистики”, - зазначив політик.

Коментуючи репліку, наскільки гуманним і демократичним буде введення такої норми, Олександр Голуб зазначив: “Коли ми говоримо про гуманізм щодо тих людей, які зробили лиходійство, то чому ми не говоримо про гуманізм щодо їх жертв і родичів? Ми стикаємося з ситуацією, коли люди, які страждають від злочинів щодо їх сімей, за свій рахунок утримують злочинців на державному забезпеченні. Тобто люди утримують на своєму забезпеченні вбивць своїх родичів. Це справедливо?”

Він також нагадав, що у світі майже 120 країн, у яких страта діє, - це і Японія, і США, і цілий ряд провідних держав, “яким ніхто не говорить про відсутність демократії”.

“Нам багато говорять про наші зобов’язання перед міжнародними партнерами. Але я думаю, що у нас повинно бути більше відповідальності перед нашими громадянами. Тому що наші громадяни ходять не по коридорах Євросоюзу, а по реальних парках, вулицях, де їх або їх родичів ґвалтують, вбивають. І ухвалюючи рішення, ми винні, перш за все, виходити з власних інтересів”, - акцентував парламентарій.

Він також зазначив, що цей законопроект передбачає вищу міру покарання як виняткову. Він також обмежує це покарання: цей захід не може застосовуватися до тих, кому не виповнилося 18 років, або до тих, хто старше 65 років, або до вагітних жінок і ін.

Також у законопроекті вводиться певний термін вироку.

Наприклад, якщо була судова помилка, то законом надається можливість її виправити: “Не відразу виконується смертний вирок”.

Олександр Голуб також зазначив, що у проекті закону мовиться про те, що страта буде введена в Україні тоді, коли почне працювати суд присяжних.

“Ми вважаємо, що якщо розглядається питання про можливість введення вищої міри покарання, то це повинен приймати суд присяжних, суд першої інстанції. Це ж не означає, що вже завтра буде ухвалено таке рішення”, - пояснив співбесідник ІМК.

На питання, чи буде фракція КПУ ініціювати проведення опитування щодо думки жителів країни про те, щоб таку міру покарання ввести, Олександр Голуб відповів так: “Ми за. Я хотів би сказати, що це абсолютно не популістське рішення. Річ у тому, що таке рішення ухвалювалося на вимогу виборців. І ми упевнені, що якщо ми проведемо цей референдум, то більшість проголосує за те, щоб рішення про введення страти було ухвалене”.

Нагадаємо, комітет Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності 6 лютого на своєму засіданні розглянув проект закону про застосування вищої міри покарання, тобто страти, за навмисне вбивство. Законопроект був запропонований народними депутатами, членами фракції Комуністичної партії України Петром Симоненко і Олександром Голубом. У комітеті ухвалили рішення рекомендувати розгляд цього законопроекту у першому читанні.

Страта відповідно до сучасних понять про закон суперечить Конвенції про права людини. Нагадаємо, що зараз у світі налічується 129 країн (серед них Україна), які відмінили страту у законі або на практиці, і всього 68 країн, які застосовують цю міру покарання. За даними "Міжнародної Амністії", у 2006 р. щонайменше 1591 людина були страчені  25 країнах і як мінімум 3861 людина були засуджені до смерті у 55 країнах.

З 1990 року страту відмінили повністю близько 40 країн і територій, зокрема Азербайджану, Албанії, Анголи, Вірменії, Болгарії, Великобританії, Угорщини, Гонконгу, Греції, Грузії, Ірландії, Іспанії, Італії, Канади, Кіпру, Кіт д’Ивуар, Литва, Маврикій, Мальта, Мексика, Мозамбік, Молдова, непал, Парагвай, Польща, Румунія, Сербія, Словаччина, Словенія, Туркменістан, Україна, Хорватія, Чорногорія, Чехія, Швейцарія, Естонія і ЮАР.

До середини 2007 р. 89 країн відмінили страту за всі злочини. Ще 10 країн зберегли її тільки для окремих, особливо тяжких, злочинів, здійснених у військовий час, виключивши можливість призначення страти за так звані загальнокримінальні злочини. 30 країн відмінили страту на практиці, тобто не приводили смертні вироки у виконання останні 10 років, і збираються і надалі дотримуватися мораторію, або офіційно оголосили про введення мораторію на виконання смертних вироків.

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль