пошук  
версія для друку
11.02.2008 | Юрій Чумак

Чи перетвориться харківський Лісопарк на «Печки-лавочки»?

   

Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Харківській області 10 грудня 2007 р. через свій сайт запропонувало мешканцям м. Харкова й області висловити думку щодо зміни меж ботанічної пам’ятки природи «Сокольники-Помірки», яка входить до природно-заповідного фонду області. З цією пропозицією до державного управління ОНПС в Харківській області звернулось СКП «Харківзеленбуд».

Пам’ятка природи розташована в місті Харкові, прилягає до Бєлгородського шосе.

На думку Держуправління, «більш доцільно вилучити ці ділянки зі складу природно-заповідного фонду (кв 53(вид. 20,21), кв 54, кв 68 (вид. 10-17, 25-38)), а замість них включити до пам’ятки природи інший лісовий масив, який має більшу природоохоронну цінність для заповідання (кв 51 (вид.1, 5-8, 15-16, 25), кв 66 (вид.1-3, 7,8,16))». Мовляв, «це дозволить зберегти статус цієї території, як об’єкту ПЗФ, і створить більш сприятливі умови для збереження унікального лісового масиву в межах цієї пам’ятки природи». І піде така перетурбація на користь, адже «територія сучасного об’єкту ПЗФ становить 163,1 га, площа ділянки після зміни становитиме 163, 6 га.».

Проте, Екологічна група «Печеніги», член Міжнародного Соціально-Екологічного Союзу, й Українська коаліція «За дику природу» не погодилися з таким «перерозпаюванням» природоохоронної зони, та підготували відкритий лист – відповідь на цю пропозицію.

У листі, зокрема, зазначено:

Згідно із ст. 54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», клопотання про зміну меж, категорії та скасування статусу територій та об’єктів природно-заповідного фонду має містити обґрунтування необхідності таких змін, характеристику природоохоронної, наукової, естетичної та іншої цінності природних комплексів та об’єктів, які пропонується вивести із складу природно-заповідного фонду.

Ані обґрунтування скасування статусу пам’ятки природи з певних ділянок «Сокільників-Помірок», ані характеристики цінності природних комплексів цих ділянок в повідомленні Держуправління наведено не було.

Твердження «За останні 20 років значно збільшилося антропогенне навантаження на цей район, тому зростає негативний вплив на стан лісового масиву в межах пам’ятки природи. Ці лісові ділянки поступово деградують і втрачають природоохоронну та наукову цінність для природно-заповідного фонду. Зараз вони мають більш парковий, ніж природний вигляд», – не може бути ні обґрунтуванням, ні характеристикою цінності через свій суб’єктивний характер та безпідставність. До речі, найбільш парковий вигляд в «Сокільниках-Помірках» має 61 квартал, в якому розташований Меморіал. Чому не розглядається питання щодо скасування заповідного статусу з даної ділянки?

Крім цього, натурне обстеження кв. 53, 54 та 61 Лісопаркового господарства, проведене нашою організацією в липні – грудні 2007 р. – січні 2008 р. свідчить, що природний стан цієї території повністю відповідає опису об’єктів збереження даної пам’ятки природи: «Заповідна територія розташована в кв.кв. 52-54, 60, 61, 65, 68 лісопаркового господарства. Ділянки лісу представлені дубовими насадженнями порослевого походження II-ХVII класу. Домінуючим типом лісу є перехідний варіант від сухої діброви до свіжої діброви (Д І-ІІ). Підлісок складають: клен татарський, бересклет бородавчатий, рідко – бересклет європейський, ліщина. Трав’яна рослинність представлена групою ранньоквітучих ефемероїдів, лікарських рослин. В цілому лісові насадження характеризуються такими показниками: вік 74 роки, повнота 0,7, бонітет II. Пам’ятка має значення естетичне, природоохоронне, пізнавальне, покращує мікрокліматичні умови, підвищує іонізацію фітонцидності, виконує роль зони відпочинку для харків’ян, захищає місто».

ТОБТО СВОЄЇ ПРИРОДНОЇ, РЕКРЕАЦІЙНОЇ ТА ЕСТЕТИЧНОЇ ЦІННОСТІ ДАНА ТЕРИТОРІЯ НЕ ВТРАТИЛА.

Єдиними виключеннями є виділи кв. 54, в яких в останні роки були побудовані ресторан «Шервуд» та «Трактир «Печки-Лавочки» (останній пристроєний до будівлі «Агропромислове акціонерне товариство «Земельний Союз», територія навколо нього забруднена побутовими відходами). Але забудівля цих ділянок не може бути підставою для «роззаповідання» усього 54 кварталу, це підстава для розслідування, як могла на території пам’ятки природи статися забудова.

Враховуючи, що процес вилучення певних ділянок пам’ятки природи був ініційований не науковою або природоохоронною організацією, а господарською установою, що дані ділянки, крім своєї природної, рекреаційної та естетичної цінності, привабливі для забудови й через близьке розташування до транспортної магістралі – Бєлгородського шосе, ми вважаємо цілком вірогідним, що їх вилучення ініційоване не з метою оптимізації даного об’єкту природно-заповідного фонду, а для майбутньої забудови, – господарської діяльності, який заважає статус пам’ятки природи.

З огляду на наведене вище,

МИ ВИСТУПАЄМО КАТЕГОРИЧНО ПРОТИ ВИЛУЧЕННЯ З БОТАНІЧНОЇ ПАМ’ЯТКИ ПРИРОДИ МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯ «СОКОЛЬНИКИ-ПОМІРКИ» ДІЛЯНОК В 53, 54 ТА 61 КВАРТАЛАХ ЛІСОПАРКОВОГО ГОСПОДАРСТВА.

Голова Ради ЕкГ «Печеніги» С.О. Шапаренко

 

Зрозуміло, що збільшення території об’єкту природно-заповідного фонду, на перший погляд, виглядає як крок, спрямований на збільшення зелених легенів Харкова.

Втім, якщо оглянути карту (див. малюнок), неважко побачити, що ділянки, які пропонується вилучити, знаходяться близько до автотраси, на узбіччі якої неважко уявити появу кафе та баз відпочинку. А той шматок території, який «в обмін» обіцяють додати – розташований в «глухомані».

Можливо, цілком резонним виглядає намагання державних захисників екології збільшити площу пам’ятки природи. А от обґрунтування їх бажання  провести земельне «обрізання» біля Бєлгородського шосе є доволі уразливим та викликає багато запитань.

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль


догори