пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
23.04.2008 | Юрій Чумак
Політика і права людини

Годинник, розтрощений кувалдою

   

Саме таке порівняння навів народний депутат Михайло Сирота, описуючи сучасний стан української Конституції. Особливостям сьогоденного конституційного процесу в Україні була присвячена прес-конференція М. Сироти, що відбулась 21 квітня у прес-центрі харківського інформаційного агентства «Status Quo».

Виходячи з того, що Україна вже втягнулася до президентської виборчої кампанії, швидше за все, зміни до Конституції відбудуться після президентських перегонів. З іншого боку, якщо Президент продовжить тиснути, наполягаючи на перерозподілі владних повноважень на свою користь, не виключено, що БЮТ та Партія регіонів (що мають разом більше 300 голосів у Верховній Раді), зможуть знайти спільні точки дотику, та проголосують зміни в закон про вибори, збільшивши прохідний бар’єр до законодавчого органу, а також змінять і Конституцію, перетворивши Україну на парламентську республіку. Так, наразі, вважає пан Сирота.

Він нагадав, що декілька років тому, коли стало зрозуміло, що Президентом стане В. Ющенко, основні олігархічні клани, використавши законопроект О. Мороза, переробили Конституцію таким чином, аби можна було через політичний вплив у парламенті контролювати владу в країні. І зробили це вони дуже незграбно, породивши дуалізм і постійні суперечки у виконавчій владі. Як образно висловився народний депутат, «взяли годинник, бахнули по ньому кувалдою, а потім дивуються, чому він не працює».

От за цим «бахнутим годинником» український народ зараз і живе. Спроби змінити Конституцію з усіх боків виявляються намаганнями переписати Основний Закон держави під себе – а такий шлях веде у глухий кут. «Коли Президент захотів увести нову Конституцію на референдумі, ми опинилися на порозі референдумної війни», – зазначив М. Сирота, – «але Конституційний суд прийняв зважене рішення і зупинив неконституційний розвиток подій».

Коментуючи ситуацію в країні за останні роки, пан Сирота зауважив: «У боротьбі на Майдані мільйонерів з мільярдерами-олігархами начебто виграли мільйонери, що давало надії на швидкий прогрес країни, але мільярдери перерозподілилися по провідних політичних партіях і блоках – і однаково залишилися при владі А парламент, обраний за партійно-пропорційною системою, перетворився на Закрите акціонерне товариство для мультимільйонерів.»

Не зважаючи на те, що за умов парламентської республіки олігархічні клани, які Михайло Сирота піддавав нищівній критиці, мають більше важелів впливу, він «був і залишається прихильником парламентської форми правління». На користь її оптимальності нардеп наводив історичні паралелі, нагадавши, що українці ще з давніх пір призначали  й знімали гетьмана на козацьких радах (щоправда, поважний пан «забув» про те, що за часами козацької вольності послідували роки Руїни…).

Торкнувшись проблематики місцевого самоврядування, М. Сирота зазначив, що, скоріше за все, перевиборів мера та міської ради у Харкові не буде, оскільки в них, окрім БЮТу, не зацікавлені інші провідні політичні гравці. А в Києві, на думку народного депутата, програють усі: бо мером, скоріше за все, знову стане Чернівецький, але більшість у раді буде не в нього. Отже, столичний орган місцевого самоврядування буде паралізований.

Одне з наріжних питань, що породило проблеми в місцевому самоврядуванні – пропорційна система виборів до місцевих рад, адже обрані на пропорційній основі ради перетворилися на бізнес-клуби, їх зв’язок з виборцями припинився, і місцеве самоврядування відтепер фактично зруйноване. «Всі розуміють, що потрібно повертатися до «мажоритарки» на місцевому рівні, але я не вірю у швидке вирішення цього питання, тому що олігархи та їх політичні ставленики воліють контролювати місцеві ради – і розподіляти землю», – наголосив пан Сирота.

І закінчив він зовсім не на оптимістичній ноті, зазначивши: «Поки не розподілять ресурси всієї країни, порядку не буде. Але, боюся, на той час вже може не бути й самої держави...»

 

Дивись також:

Рішення КСУ про референдум щодо Конституції

ФОТО Юрія Чумака

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль