пошук  
версія для друку
23.03.2009

24 березня – Міжнародний день боротьби з туберкульозом. А міська влада Харкова сприяє зростанню епідемії!

   

Такою є оцінка дій міської влади Харківською правозахисною групою. Проігнорувавши протести хворих і лікарів, рекомендації вчених двох профільних кафедр фтизіатрії – Харківського національного медичного університету і Академії післядипломної освіти, комісії Міністерства охорони здоров’я, рішення наради Мінздраву з цього питання 6 лютого 2008 р., міське управління здоров’я до 15 березня закрило три протитуберкульозних стаціонариміського диспансеру №1. Медичних працівників звільнили, а хворих вивезли, немовби, до закладів області. При цьому, незважаючи на те, що в ДПТВ №3 лишилися слідчо-заарештовані, конвой, лікар та обслуговуючий персонал, був даний наказ відключити його від енерго- та газопостачання.

Ігор Шурма, заступник міського голови, каже: «Це три етапи: перший - це скорочення чотирьохсот п’ятнадцяти ліжок, другий - скорочення двохсот тридцяти ліжок, а на другий рік, коли буде внормована ситуація, ми будемо передавати амбулаторну поліклінічну службу» (http://atn.kharkov.ua/newsread.php?id=33055).

Пан Шурма обґрунтовує скорочення стаціонару відсутністю коштів в міському бюджеті, які необхідні для будівництва об’єктів, передбачених для проведення Євро-2012, і статтею 90 Бюджетного кодексу, за якою протитуберкульозні заклади мають фінансуватися з обласного бюджету. При цьому міський бюджет в порушення ч. 3 статті 28 Бюджетного кодексу не оприлюднений. Хоча обласна влада не мала коштів в своєму бюджеті на утримання міського диспансеру №1, вона забрала два ДПТВ, №3 та  №4, на свій баланс і приєднала до обласного тубдиспансеру. Але без збільшення кількості ліжок, щоб усунути порушення санітарних норм в працюючих закладах.

Вже об’явлено, що до 15 травня 230 ліжок, що залишилися в диспансері №1, будуть скорочені. При цьому  ліквідуються хірургічне відділення і відділення туберкульозних менінгітів, які відсутні в інших закладах області. Хірургічні операції хворим туберкульозом просто нема де буде робити.

Ці дії міської влади грубо порушують Конституцію і законодавство України: статтю 49 Конституції, в якій чітко сказане, що «існуюча мережа закладів здоров’я не може бути скорочена», наказ Міністерства охорони здоров’я № 314 від 28.10.1998, п. 1.1. якого попереджає: «Припинити необґрунтований процес скорочення ліжок в протитуберкульозних закладах. Реорганізацію цих закладів проводити у виняткових випадках, з урахуванням захворюваності та смертності внаслідок туберкульозу», п.3 Указу Президента України №132/2006 від 18 січня 2006 р. «Про заходи щодо підвищення ефективності боротьби з небезпечними інфекційними хворобами», який передбачає «забезпечення фінансування протитуберкульозних закладів в необхідних обсягах», Закон України «Про затвердження Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках» (одним з основних завдань Програми є «координація роботи… органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування… у сфері запобігання поширенню туберкульозу»), статтю 6 Закону «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз»,за якою вона, зокрема, повинна забезпечити «доступність і безоплатність надання протитуберкульозної допомоги громадянам України, хворим на туберкульоз та інфікованим мікобактеріями туберкульозу, в комунальних протитуберкульозних закладах» та інші нормативних актів. Не кажемо вже про 3-ю статтю Конституції, яка декларує, що життя і здоров’я людини є найвищою соціальною цінністю. На тлі скорочення протитуберкульозних закладів здоров’я в Харкові вона виглядає суцільним лицемірством.

Ліжковий фонд жодним чином не можна скорочувати! Навіть без цієї «реорганізації» наявних на початок року в місті та області 1425 фактично ліжок не вистачало, бо кількість бацилярних хворих росте, а санітарні норми – 7 кв. м. на одного хворого – порушені майже в усіх закладах. Хворі, які мешкають в місті, відмовляються лікуватися в закладах області – Ізюмі, Змійові, тощо, оскільки харчування в лікарні недостатнє, а рідні не можуть привозити їм їжу так далеко. А щодня з’являються ті, хто захворів вперше…

За такої «реорганізації» дуже загрозливі тенденції, які проявилися в Харківській області – зростання бактеріовиделітелів, зростання смертності взагалі, і зокрема тих, хто не був на обліку в протитуберкульозних  закладах – остаточно зроблять епідемію туберкульозу неконтрольованою, і замість Євро-2012 в Харкові буятиме пандемія.

23 березня 2009 р.
Харків, Прес-клуб, Мироносицька 42

 

ДОВІДКА

Станом на 1 січня 2009 року в Харківській області 4728 хворих на туберкульоз легень в активній формі, серед них 36%, тобто 1702 хворих виділяють мікобактерії (718 – в місті, 984 – в області)

З цих 1702 хворих 613 – полірезистентних хронічно хворих, которые постоянно выделяют бактерии, які мають бути в стаціонарі постійно, оскільки кожен заражає до 20 осіб за рік). З цих 613 хроніків 298 мешкають в місті; 315 – в області.

У 2008 р. отримали туберкульоз вперше 1936 хворих, в активній формі – 1810, з бактеріовиделенням – 847, деструктивні форми – 774, рецидив – 398 хворих.  Померло 554 хворих,  в т.ч. 208 – в місті.

Додаток: Открытое письмо ученых кафедры фтизиатрии и пульмонологии ХНМУ " К вопросу о реорганизации противотуберкулезной помощи населению г. Харькова и Харьковской области" (отрывок) - doc-file (60.416 kb)

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль


догори