пошук  
версія для друку
14.09.2009

Харків може втратити культурний осередок національного значення!

   

Наприкінці червня 2009 року Харківська обласна рада прийняла рішення про конкурсний продаж приміщення кінотеатру «БОММЕР». 8 вересня стартувала громадянська кампанія «Врятувати «БОММЕР», яка ставить за мету зберегти кінотеатр в комунальній власності.

Кінотеатр «БОММЕР» розпочав свою роботу в 1908 році і є найпершим стаціонарним кінотеатром в Україні. За час свого існування приміщення кінотеатру жодного разу не змінювало свого призначення – там показували фільми навіть під час великих історичних потрясінь, наприклад, в роки Великої Вітчизняної війни. Зараз це єдиний культурний центр, в якому харків’яни можуть переглянути некомерційне, інтелектуальне кіно, брати участь у фестивальних показах найкращих українських та іноземних кінострічок, різноманітних соціальних акціях. До того ж, в Харкові більше немає кінозалів, в яких створено умови для інвалідів-візочників.

У 2007 році обласна рада вже вносила приміщення кінотеатру до переліку об’єктів, що підлягають відчуженню, та намагалась його продати, проте громадськість своїми активними діями завадила позбавити Харків центра кіномистецтва національного значення, і «БОММЕР» не продали. Але минуло два роки і облрада знову намагається «латати дірки» в бюджеті за рахунок продажу комунального майна.

Навіть з економічної точки зору продаж «БОММЕРу» в період економічної кризи є невигідним. Економічні експерти та аналітики є одностайними, що в порівнянні з попереднім роком ціни на нерухомість значно впали через зменшення попиту на ринку нерухомості. Статистичні дані, які представлені на сайті державної обласною адміністрації (статистика про соціально-економічне становище Харківської області за січень-липень 2009 року), свідчать про скорочення будівельних робіт на 43,7% та значне скорочення обсягів робіт будівельних підприємств на 69,9%, тобто будувати стали менше, бо попит впав і купують менше. Тому зрозуміло, що покупці будуть використовувати ситуацію на ринку нерухомості на свою користь, пропонуючи невеликі кошти за цілісний майновий комплекс кінотеатру «Зустріч» (приміщення в якому знаходиться кінотеатр Боммер), особливо враховуючи, що це дуже стара будівля. Отже, в разі його продажу до бюджету надійде значно менше коштів, ніж насправді можна було б отримати за таке приміщення у центрі міста. Є тут і підводні камені, враховуючи, що зараз на ринку нерухомості пропозиції значно перевищують попит. На нашу думку, особа, яка замість придбання нової будівлі відає перевагу будівлі, який понад 100 років, має свій таємний інтерес, який полягає в отриманні земельної ділянки в центрі міста, адже відомо, що переважним правом приватизації землі користується особа, яка є власником будівлі, розташованої на цій земельній ділянці. Очевидно, що від цієї угоди виграє лише покупець, адже за мізерну суму він отримає будинок в центрі міста, а через певний час стане власником земельної ділянки, якою через п’ять років (коли закінчиться термін, протягом якого власник зобов’язаний зберігати профіль діяльності цілісного майнового комплексу кінотеатру) зможе розпоряджатись ласою земельною ділянкою на власний розсуд і цілком ймовірно, що років за сім на цьому місці з’явиться нова будівля. Цей сценарій не є фантастикою, адже відомо, що більшість споруд, що знаходяться біля Боммеру є старими будівлями. Будь-який економіст підтвердить, що досить сумнівно, щоб особа купувала цей майновий комплекс, розраховуючи на отримування прибутку від прокату фільмів. Адже, в Харкові вже зараз існує велика кількість добре обладнаних кінотеатрів і тому конкуренція в цьому сегменті ринку є досить жорсткою, щоб маленький кінотеатр міг її витримати. Тому, скоріш за все, покупця цікавить саме земля в центрі міста, а не цілісний майновий комплекс кінотеатру, як такий. До речі, цим же рішенням облради відчужуються будівлі протитуберкульозного диспансеру в центральній частині Харкова, онкологічного диспансеру, психіатричної лікарні та інші об’єкти. Не потрібно бути фахівцем, щоб зрозуміти – продаж цих об’єктів зараз є привабливим лише для покупця й вкрай невигідним для територіальної громади Харкова.

Активісти кампанії «Врятувати «БОММЕР» організували збір підписів на захист «БОММЕРу». За дві доби кампанії під відповідною петицією в Інтернеті (http://www.petition.org.ua/?action=view&id=228161) підписалося більше тисячі осіб. За приблизними даними кількість зібраних паперових підписів значно перевищує кількість електронних. Збір підписів відбувається за принципом мережі – будь-хто може завантажити бланк підписного листа з сайту та зібрати підписи в своєму оточенні. Окрім цього, підписи можна залишити в провідних культурних і навіть в деяких комерційних закладах Харкова. Вже направлене звернення до голови облради та підготовлено листи до інших посадових осіб регіону. 17 вересня на одній з центральних площ міста буде проведено масову творчо-мистецьку акцію протесту. Повну оперативну інформацію про перебіг кампанії, а також про можливості участі в ній можна знайти на офіційному блозі http://bommer-ne-vmer.livejournal.com/.

 – «Харків має центри для розвитку усіх видів мистецтв: для музики є філармонія, для живопису – низка художніх галерей, для літератури – літературний музей, для театрального мистецтва – різнопланові театри, а для «найголовнішого з мистецтв» – кіно – є тільки «БОММЕР». Без цього кінотеатру Харків більше не зможе претендувати на звання культурної столиці України, а країна втратить унікальну частинку своєї історії, – стверджує координатор кампанії «Врятувати «БОММЕР» Євген Демченко.

Продаж кінотеатру обласною владою дуже нагадує ситуацію, коли людина, дійшовши до крайньої межі, продає родинні реліквії за мізерну ціну. Але чи має Харків право втратити кінотеатр, який стояв біля витоків кіномистецтва в Україні?

оргкомітет громадської кампанії «Врятувати «БОММЕР»

 

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль


догори