пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
05.02.2010
Вибори
джерело: www.cvu.org.ua

Напередодні повторного голосування

   

КВУ оцінив ведення кампанії напередодні повторного голосування та визначив головні загрози на виборах Президента України 7 лютого 2010 року

В день повторного голосування 2000 активістів КВУ, які перебуватимуть у статусі журналістів газети «Точка зору» будуть вести спостереження в 20 регіонах України.

За підсумками моніторингу КВУ констатує:

• Зміни до Закону про вибори Президента України, які набули чинності 5 лютого 2010 не сприяють підвищенню демократичності та якості організації повторного голосування, що відбудеться 7 лютого. У КВУ викликає занепокоєння як терміни прийняття поправок (за кілька днів до виборів), так і зміст запропонованих змін. КВУ вважає, що таким чином порушений принцип колегіальності у виборчих комісіях, а у місцевої влади з’являються додаткові важелі впливу на рішення виборчих комісій.

• Разом з тим КВУ констатує, що за умови чіткого і неухильного дотримання штабами кандидатів, органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, членами виборчих комісій законодавства та відмови від реалізації дестабілізуючих сценаріїв, в України зберігається можливість проведення чесних та прозорих виборів, чиї результати відповідатимуть волевиявленню громадян.

• КВУ вітає призначення нового члена Центральної виборчої комісії, яка почала працювати у повному складі. Але КВУ наголошує на тому, що ЦВК досі не надала необхідних роз’яснень щодо порядку внесення виборців у списки в день голосування дільничними виборчими комісіями. Разом з тим, КВУ вважає не виправданою постанову ЦВК, що зобов‘язує виборців, які в реєстрі виборців позначені як «нездатні самостійно пересуватися» додатково писати заяву для голосування за межами дільниці.

• Формування окружних і дільничних виборчих комісій пройшло у встановлений законодавством термін та спосіб. КВУ відмічає вищий професійний рівень членів виборчих комісій (70-80% членів ВК мають досвід роботи в першому турі). В той же час діяльність виборчих комісій в багатьох регіонах характеризується достатньо високим рівнем конфліктності, недовіри між їх членами та взаємними звинувачуваннями, що не сприяє нормальній роботі комісій.

• Разом з тим залишилися з проблеми з матеріально-технічним забезпеченням роботи виборчих комісій. Є проблеми із передачею майна (кабінки, скриньки, канцтовари, печатки) від попередніх складів ДВК, оскільки керівництво попередніх ДВК часто відмовляється від співпраці. КВУ також прогнозує, що через зменшення кількості членів ДВК ускладниться процес підготовки і організації голосування, що може призвести до черг на дільницях та затягування з підрахунком голосів. Додатковою проблемою можуть стати несприятливі погодні умови в день голосування.

• Період між першими і другим туром значно зросла кількість зафіксованих фактів використання адміністративного ресурсу на підтримку кандидатів та агітації з використанням чорного «ПР». Державні службовці, керівники підприємств і установ в більшості визначилися з підтримкою кандидатів і використовували своє службове становище для агітації, а іноді для тиску на підлеглих. В у сіх регіонах КВУ фіксував численні факти поширення агітаційних матеріалів, що принижували честь і гідність конкурентів. Цим в рівній мірі зловживали штаби обох кандидатів.

• КВУ прогнозує масове застосування технологій мобілізації штабами своїх виборців та створення штучних перешкод у голосуванні для виборців конкурента. Вже сьогодні готуються комунальні та приватні перевізники для доставки виборців на дільниці. КВУ наголошує, що якщо процес транспортування виборців на дільниці не буде супроводжуватись агітацією, то це не є порушенням законодавства. В той же час будь-яке перешкоджання (підкуп, погрози) виборцю здійснити своє волевиявлення є кримінальним злочином.

Загрози проведенню чесних і демократичних виборів:

• Найбільші загрози демократичності повторного голосування під час виборів Президента України закладені у прийнятих змінах до Закону про вибори президента України. Якщо штаби кандидатів вдадуться до зловживань запропонованими змінами, то у виборчих комісіях фактично буде порушений баланс інтересів двох кандидатів. Також не виключений розкол виборчих комісій на дві частини, кожна з яких вважатиме себе легітимною.

• Невирішеними залишаються питання порядку голосування виборців за межами дільниць та внесення виборців у списки вдень голосування рішенням дільничної виборчої комісії. Під час першого туру були зафіксовані факти зловживань під час цих процедур, однак вони не носили масового характеру. В той же час КВУ не виключає більш широкого застосування цих технологій під час повторного голосування.

• КВУ фіксував в окремих регіонах підготовку до грошового підкупу виборців. Підкуп спрямований, як на підтримку кандидатів, так і на заниження явки через неучасть виборців у голосуванні.

• Однією з загроз об’єктивного встановлення результатів голосування є спроби штучного псування виборчих бюлетенів та виборчих скриньок з метою визнання недійним волевиявлення великої кількості виборців.

Комітет виборців України рекомендує:

• Центральній виборчій комісії максимально забезпечити прозорість і законність під час голосування та встановлення результатів виборів та надати роз’яснення щодо порядку включення виборців у списки в день голосування.

• Членам окружних та дільничних виборчих комісій відповідально поставитись до процесу голосування та підрахунку голосів, зберігати спокій під час конфліктних ситуацій, діяти кваліфіковано та виключно у межах чинного законодавства, максимально забезпечити права виборців на вільне та таємне волевиявлення.

• Місцевим та міжнародним спостерігачам уважно стежити та реагувати на порушення виборчого законодавства, водночас, не втручаючись у роботу виборчих комісій, не провокуючи конфліктних ситуації.

• Правоохоронним органам забезпечити охорону порядку під час голосування, оперативно реагувати на порушення виборчого законодавства.

• Штабам кандидатів забезпечити контроль над чесністю виборів, відмовитись від незаконного втручання у виборчих процес та дестабілізуючих сценаріїв.

• Виборцям проявити громадську активність в день повторного голосування, з розумінням ставитися до роботи членів комісій, не йти на порушення виборчого законодавства.

Прес-служба КВУ

05 Лютого 2010 12:33 , У

 

Комітет виборців України – всеукраїнська громадська організація, яка вже п‘ятнадцять років здійснює комплексний моніторинг виборчих кампаній в Україні на предмет дотримання учасниками виборчого процесу українського законодавства та міжнародних стандартів демократичних виборів. Починаючи з вересня 2009 року КВУ здійснював моніторинг підготовки та проведення виборчої кампанії по виборах Президента України. Моніторинг стосувався агітаційної кампанії, діяльності Центральної, окружних та дільничних виборчих комісій, діяльності штабів кандидатів, центральних та місцевих органів влади. Спільно з представництвом Координатора проектів ОБСЄ в Україні КВУ провів 444 тренінгів для членів дільничних комісій.


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль