пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
08.02.2010
Вибори
джерело: www.cvu.org.ua

КВУ не бачить причин для оскарження результатів виборів

   

Normal 0 MicrosoftInternetExplorer4 /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable{mso-style-name:"Обычная таблица";mso-tstyle-rowband-size:0;mso-tstyle-colband-size:0;mso-style-noshow:yes;mso-style-parent:"";mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;mso-para-margin:0cm;mso-para-margin-bottom:.0001pt;mso-pagination:widow-orphan;font-size:10.0pt;font-family:"Times New Roman";}

Комітет виборців України не зафіксував критичну масу порушень, яка б могла спотворити результати волевиявлення на виборах Президента України.

За підсумками спостереження Комітет виборців України констатує:

1. Повторне голосування та підрахунок голосів на виборах Президента України 8 лютого 2010 року відбувалося в більш складній та напруженій обстановці, у порівнянні з голосуванням 17 січня. Виборчий процес характеризувався високим рівнем конфліктності в роботі комісій, суперечливими та взаємовиключними рішеннями ЦВК та судів, свідомими провокаціями з боку штабів кандидатів, які були спрямовані на зрив виборчого процесу або затягування підведення результатів виборів. В той же час КВУ не фіксував масових і системних фактів фальсифікацій, які б могли скорегувати або спотворити волевиявлення громадян.

2. Найбільш масовим та системним явищем стало застосування технологій, спрямованих на мобілізацію власних виборців:

• організація масової доставки виборців на дільниці;

• включення у списки виборців рішенням дільничних комісій;

• спроби голосування виборцями або членами комісій за інших осіб.

Однак, ці технології застосовували у різних регіонах штаби обох кандидатів, про що свідчить практично однакова явка в східних і західних регіонах.

3. Серед інших проблем, які фіксували спостерігачі КВУ, можна виділити наступні:

• порушення прав спостерігачів та представників ЗМІ щодо їх присутності на дільницях;

• погрози та тиск щодо членів комісій і спостерігачів;

• спроби виносу бюлетенів та голосування поза межами дільниць;

• наявність на дільницях авторучок з чорнилами, що зникають;

• спроби вкидання бюлетенів під час голосування та підрахунку голосів;

• вимкнення світла на дільницях під час підрахунку голосів;

• порушення процедури підрахунку голосів та прийму протоколів;

КВУ не виключає, що деякі з цих порушень можуть стати підставою для визнання результатів виборів на окремих дільницях, однак це матиме місце в одиночних випадках.

4. КВУ наголошує, що органи ведення реєстру виборців не проробили належної роботи по врахуванню тих змін у списках виборців, які були зроблені перед та під час голосування у першому турі. Багато виборців, які були включені у списки 17 січня знову не знайшли себе в списках під час повторного голосування.

5. Центральна виборча комісії в день голосування загалом справлялася зі своїми обов‘язками щодо вирішення тих проблемних питань, що виникали під час голосування. В той же час рішення ЦВК що кількості членів комісій, що організовують голосування за місцем перебування виборця, внесла елемент хаосу в роботу дільчих виборчих комісій.

За підсумками спостереження КВУ рекомендує:

1. Політичним партіям і штабам кандидатів відмовитися від тиску на членів комісій та судів, не застосовувати деструктивні сценарії впливу на підведення підсумків виборів. Оскаржувати результати виборів на дільницях і в цілому лише за наявності достатньо і вмотивованої доказової бази.

2. Центральній виборчій комісії в максимально стислий термін встановити офіційні результати виборів;

3. Органам ведення державного реєстру виборців в найближчі строки врахувати всі ті зміни, що були внесені в списки виборців під час голосування 17 січня та 7 лютого 2010 року;

4. Верховній Раді України, з урахуванням всіх проблем, які виникли під час проведення виборів Президента України у 2009-2010 роках, вдосконалити Закон про вибори Президента України.


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль