пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
12.02.2010
Жертви політичних репресій
джерело: www.radiosvoboda.org

У Варшаві презентували унікальну книжку про Голодомор в Україні

   

Варшава – У вівторок у польському Інституту національної пам’яті відбулась презентація англомовної книжки «HOLODOMOR. The Great Famine in Ukraine 1932-1933». Це вже сьомий том із видавницької серії «Польща та Україна у 30-40-х роках 20-го століття». Співробітники Інституту національної пам’яті вважають найновішу публікацію унікальною. Вони хочуть презентувати її у країнах Західної Європи та США.
У новому томі міститься понад 230 архівних документів, котрі досі ще ніхто не публікував: матеріали польської розвідки, поліції та місцевої адміністрації довоєнної Польщі. У книзі є також листи дипломатів про Голодомор в Україні, директиви, протоколи допитів.
Документи, на думку фахівців, відображують справжню ситуацію в Україні в період Голодомору і дають читачеві уявлення про реальні масштаби трагедії українського народу.
Більшість документів, що увійшли до книжки, друкуються вперше.
У чому ж унікальність книги?
Автор видання «Голодомор в Україні 1932-33 років», співробітник Інституту національної пам’яті доктор Єжи Беднарек розповів Радіо Свобода про те, чому цю книжку слід вважати унікальною.
«Джерелом оприлюднених документів є радянські органи ОГПУ, а пізніше НКВС. Цікавим моментом тут є те, що в багатьох архівних документах іде мова про агентурні донесення стосовно роботи іноземних дипломатичних представництв, що працювали на території, охопленій голодом. Радянські органи безпеки пильно стежили за тим, аби жодна інформація про голод не проникла за кордон. Цього їм до певної міри вдалося досягти. І документи є якраз прямим доказом, що радянська влада будь-якою ціною намагалася засекречувати повідомлення про Голодомор», – каже Єжи Беднарек.
«Оприлюднені архівні документи свідчать про те, що Голодомор треба називати геноцидом українського народу, – стверджує у передмові до книги президент Польщі Лех Качинський. – Голодомор залишиться безпрецедентною трагедією в історії України та Європи».
На думку автора книжки «Голодомор в Україні 1932-33 років» Єжи Беднарека, англомовне видання має неабияке значення для подальшого поширення у світі правдивої інформації про Голодомор як геноциду проти українського народу, що його вчинив комуністичний режим.
Треба передати міжнародній спільноті чіткий сигнал для того, аби подібний злочин ніколи більше не повторився, зазначив співробітник Інституту національної пам’яті, доктор Єжи Беднарек.
«Презентація книжки відбудеться у квітні спершу у Європейському парламенті, – каже він. – Опісля подібні заходи відбудуться в Німеччині, потім у столиці Великої Британії Лондоні. Хочемо також презентувати книжку про Голодомор у США. Під час недавнього візиту до Вашингтона співробітників Інституту національної пам’яті представники адміністрації США не раз питалися про цю книжку. Певну кількість примірників також віддали Посольству України у США. Отож, як видно, до цього видання є інтерес у США».
Над багатотомною видавничою серією «Польща та Україна у 30-40-х роках 20-го століття» кілька років спільно працюють Галузевий державний архів СБУ, польський Інститут національної пам’яті, Міністерство внутрішніх справ й адміністрації Польщі та Інститут політичних і етнонаціональних досліджень Національної академії наук України.


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль