пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
21.06.2010
Екологічні права
джерело: www.amnesty.org

Amnesty International: Україна: активістів засудили за мирний протест для захисту довкілля

   

Amnesty International занепокоєна порушеннями прав людини, які, за повідомленнями, було вчинено проти активістів, що виступили на захист довкілля, під час демонстрації у Харкові. Організація вважає, що двоє активістів, Андрій Яворницький та Денис Чернега, є в’язнями сумління, котрих засудили за те, що вони користувалися їхнім правом на свободу висловлювань та свободу зібрань, і закликала до їх негайного та безумовного звільнення. Не зважаючи на те, що згодом міри їх покарання було пом’якшено, організація продовжує закликати до того, аби було проведено розслідування щодо законності винесених їм обвинувачень, та аби було відшкодовано компенсації за такі випробування.

До того ж, Amnesty International висловлює своє занепокоєння тим, що міліція знехтувала захистом демонстрантів від насильницьких дій співробітників охоронної фірми та лісорубів, внаслідок яких декілька людей отримали поранення. Організація також занепокоєна заявами про застосування сили проти дій мирних протестантів та відмовою від медичного обслуговування.

20 травня 2010 року бригади лісорубів, найнята Міською радою Харкова, розпочали вирубку дерев у парку імені Горького, 1.800 гектарів лісопаркової території, вперше засадженої у дев’ятнадцятому столітті. Міська рада Харкова запланувала побудувати дорогу та звести торгівельно-розважальний комплекс, але знехтувала проведенням громадських консультацій, згідно наказу Державного департаменту захисту навколишнього середовища від 2007 року,  не було отримано відповідних дозволів щодо призначення землі та її огляду. Будівельні роботи мали за підґрунтя лише рішення Виконавчого Комітету Міської ради Харкова, прийнятого 19 травня, за день до того, як розпочалася вирубка дерев, та виданий дозвіл на повалення 503 дерев.  Відповідно до інформації, отриманої від екологічної організації «Печеніг», тільки впродовж першого тижня лісоруби повалили на 20 відсотків дерев більше, аніж дозволено в рішенні Виконавчого Комітету.

Як тільки бригади лісорубів розпочали роботу 20 травня, місцеві активісти та захисники довкілля почали збиратися в парку для того, щоб спробувати зупинити вирубування дерев стоячи навпроти дерев, сидячи на деревах та приковуванням себе до дерев. Все більше людей приєднувалися до протесту, аж поки 2 червня його не було силоміць розігнано бригадами лісорубів, біля 200 людей різного віку зібралося в парку.  Протестантам весь час протистояли співробітники служби охорони, найняті торгівельною компанією, встановленою Міською Радою, яка називається «Муніципальна охорона». Охоронці приєдналися до лісорубів та працівників будівельної компанії. Як повідомляється, вони робили спроби силоміць вигнати протестантів у різних точках парку, ображаючи їх та сварячись на них. Під час більшості цих подій були присутніми і працівники міліції, які не захистили демонстрантів від насильницьких дій працівників «Муніципальної охорони» та лісорубів.    

В’ЯЗНІ СУМЛІННЯ

28 травня від 10 до 12 людей було затримано працівниками міліції, серед них Андрій Єварніцкий та Денис Чернега. Вони знаходилися в парку в шостій годині ранку 28 травня, коли велика кількість охоронців безпеки «Муніципальної охорони» почали руйнувати ланцюг із людей, який утворили демонстранти. Демонстрантів було забрано до Дзержинського районного відділку міліції, де їх утримували приблизно протягом восьми годин, перед тим як піддати суду та звільнити. Вісьмох з них, включаючи Андрія Єварніцкого та Дениса Чернегу, було звинувачено у нападі. Одного було згодом виправдано, двом призначено штраф, а по трьох справах й досі очікуються рішення. 9 червня Андрія Єварницького та Дениса Чернегу було засуджено до 15-денного ув’язнення.

Відеозапис подій показує, що демонстранти не вдавалися до жодних насильницьких дій та поводили себе по відношенню до працівників міліції цілком мирно. За твердженнями постраждалих, під час цих подій жодного разу не було зроблено вимоги чи прохання працівниками міліції до демонстрантів, які б могли спричинити до таких звинувачень.

18 червня вироки Андрію Єварніцкому та денису Чернезі було скорочено за апеляцією до 9 діб і їх було звільнено в п’ятницю о 18.00.

Не зважаючи на це, Amnesty International продовжує непокоїти те, що їх було засуджено тільки за мирне вираження своїх поглядів та просить про проведення розслідування законності висунутих їм обвинувачень та призначення компенсацій за влаштовані їм випробування. Організація також просить владу забезпечити, аби більше жодну особу не було покарано зате, що вона скористалася своїм правом на свободу слова та вираження своїх поглядів і правом на мирні зібрання, та гарантувати повагу та захист цих прав міліцією.

Повідомлення про застосування насильства «МУНІЦИПАЛЬНОЮ охороною» та лісорубів

Amnesty International також занепокоєна тим фактом, що протягом 14 днів працівники «Муніципальної охорони» та лісоруби били, погрожували та застосовували різні небезпечні тактики (описані вище) щодо учасників протесту, таким чином створюючи ситуації, небезпечні для життя та добробуту демонстрантів.  Як повідомлялось, присутня на місці подій міліція не втручалась і, таким чином, не захистила учасників протесту. Наприклад, 21 травня Юрій Кальченко та Євген Соловйов були декілька разів побиті лісорубами.

27 травня двоє людей отримали пошкодження, коли групу демонстрантів придавило до землі ковшем екскаватора свідомо направленому на них. Демонстранти просили працівників міліції захисти їх, проте міліція не відповідала, і невдовзі після цих подій невідомий чоловік в помаранчевій безрукавці, які зазвичай носять будівельники, побив демонстрантів. За повідомленням, працівники міліції протягом півгодини спостерігали за цим та не зробили нічого, щоб захистити демонстрантів. 31 травня працівники «Муніципальної охорони», за твердженнями, намагалися скинути демонстрантів з дерев зрубуючи дерева; декількох учасників протесту побили, зокрема, і журналістів. Сорока двох річна Любов Мельник повідомила, що охоронці завдавали їй ударів по спині декілька разів, спричинивши пошкодження спини, які вимагали госпіталізації.    Працівники міліції були присутніми, проте не втручались в ситуацію. Учасники протесту також повідомили, що в ніч з 31 травня на 01 червня на шляху, який використовувався для передачі води та їжі, був встановлений колючий дріт, через який декілька людей перечепилися та отримали пошкодження. 02 червня, о 16:45 прибули працівники «Муніципальної охорони» та лісоруби з електропилами. За повідомленнями, декільком демонстрантам погрожували електропилами, а лісоруби почали зрубувати дерева не зважаючи на те, що на них все ще сиділи люди. Один учасник протесту не міг злізти з дерева, оскільки лісоруби перерізали його мотузки, і він зазнав серйозних пошкоджень, коли сусіднє дерево впало на нього після того, як його зрубали. Інший демонстрант отримав пошкодження, коли працівник «Муніципальної охорони» скинув його з дерева потягнувши за мотузки. 

Amnesty International нагадує владі України, що відповідно до міжнародного права в галузі прав людини, держава має обов’язок захищати право на свободу висловлювань та зібрань, утримуючись від втручання у здійснення цих прав, але також має і позитивне зобов’язання захищати ці права від втручання третьої сторони. Організація закликає владу розслідувати повідомлення про застосування сили та небезпечних дій охоронної компанії «Муніципальна охорона» та бригад лісорубів, а також бездіяльність працівників міліції щодо захисту учасників протесту від дій недержавного суб’єкта. Якщо буде з’ясовано, що вони діяли незаконно, влада має гарантувати, що вони передані в руки правосуддя, а жертви отримають відшкодування та компенсації.

Право за ЗДОРОВ Я

І наприкінці, Amnesty International висловила свої занепокоєння тим фактом, що, згідно з повідомленнями, учасникам протесту було відмовлено в медичному догляді, та під тиском в них вимагали не повідомляти про ушкодження завдані працівниками «Муніципальної охорони».

За повідомленнями працівник «Муніципальної охорони» прийшов до Любов Мельник, яка перебувала у лікарні після побиття працівниками компанії, та просив її заявити, що її не били, і її пошкодження виникли внаслідок того, що вона просто впала. Любов Мельник каже,  невдовзі після того, як вона відхилила це прохання, адміністрація лікарні повідомила їй, що немає вільних ліжок та її виписали. 01 червня вона захворіла і родина намагалася госпіталізувати її в три лікарні у місті Харків. Але усі лікарні відмовилися прийняти її.

Amnesty International просить владу України розслідувати відмову харківських лікарень надавати медичну допомогу, надання якої передбачене Конституцією України, Міжнародним пактом про економічні, соціальні та культурні права, учасником якого є Україна.

 

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль