пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
12.07.2010

Земляки пам’ятають генерала Григоренка

   

Пам'ять про відомого правозахисника, дисидента, борця із наслідками сталінізму та політики Хрущова, засновника Української Гельсінської групи, сподвижника академіка Андрія Сахарова - генерала Петра Григоренка увічнена на батьківщині героя. У Приморську Запорізької області урочисто відкрили меморіальну дошку земляку, яку розмістили на фасаді регіонального українсько-болгарського ліцею  - колишньої Ногайської трудової школи. Тут він учився у 1918-1921 роках.

Петро Григоренко народився у селі Борисівка неподалік Приморська. Його життя було таким величним, як і трагічним. Принциповість, незламність, мужність, любов до людей вели його шляхом боротьби за краще майбутнє для свого народу. У грізні роки Великої Вітчизняної він захищав батьківщину від фашистів. Пізніше, на початку 60-х років минулого століття, будучи викладачем військової академії ім. Фрунзе, генерал Григоренко публічно виступив з різкою критикою політики Сталіна та Хрущова, заснував Союз боротьби за відродження ленінізму. У 70-х він був одним із засновників Гельсінської групи у Москві, а згодом - у Києві, координував їх діяльність. Комуністичний режим переслідував його за вільнодумство. Петра Григоренка позбавили генеральського звання, нагород та пенсії, неодноразово ув'язнювали, відправляли на примусове лікування до психіатричної лікарні. Як і Андрія Сахарова, його визнали дисидентом, наприкінці 70-х вислали із Радянського Союзу, забрали громадянство і заборонили повертатись на батьківщину. Він помер у Сполучених Штатах Америки всього за 4 роки до проголошення незалежності України.

Пам'ять про цю видатну людину увічнена у назвах вулиць, зокрема, у Києві його іменем названо проспект. А, наприклад, в Криму генералу Григоренку (звання йому повернули вже після реабілітації) віддають особливу шану за те, що доклав чимало зусиль на захист прав кримських татар та інших депортованих народів: тут йому навіть встановили пам'ятник і його ім'ям назвали вулиці у кількох населених пунктах.

За словами голови Запорізької облдержадміністрації Олександра Старуха, невдовзі його ім'ям назвуть вулиці у Приморську та Борисівці, повідомляє для нашої газети Наталя Зворигіна.

Урядовий кур'єр

№ 125 (4276)

10 липня 2010 року

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль