пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
29.07.2010 | Юрій Чумак
джерело: www.umdpl.info

Про чорного «піарника» та білих і пухнастих міліціонерів

   

18 липня в Харкові співака української групи «Чорнобривці» угандійца Стівена Окурута побили охоронці харківського супермаркету «Таргет» – працівники Державної служби охорони. Міліція цю інформацію спростовує, передає МедіаПорт.

Продюсер групи Юрій Шолох детально розповів, що відбулося із Стівеном на «гостинній» харківській землі. В неділю, 18 липня, разом зі знайомою Окурут сидів у приміщенні «Таргету», де в нього була призначена зустріч. До темношкірого підійшли двоє працівників державної служби охорони, попросили пред’явити документи. Після – відвели в одну з кімнат на 2-му поверсі будівлі. Там, стверджує Шолох, Окурута почали обшукувати, роздягли, пояснюючи це тим, що шукають наркотики. При цьому охоронці нецензурно виражалися на адресу музиканта і відібрали в нього гроші, говорить продюсер.

Не знайшовши у співака нічого забороненого, його побили ногами і гумовою палицею. А потім відпустили – тому, вважає співак, що його крики під час побиття були чутні за межами кімнати. Протокол про затримання оформлений не був. Стівен Окурут відразу викликав «швидку», медики його оглянули. У діагнозі – забої грудної клітини, стегон і голови,– говорять у прокуратурі Фрунзенського району м. Харкова.

За словами самого музиканта, він 3 дні обходив правоохоронні інстанції та писав до них заяви й скарги. Хоча, вочевидь, доблесну міліцію це не обходить. Адже начальник прес-служби ГУМВС України в Харківській області Лариса Волкова каже, що історія з побиттям соліста групи «Чорнобривці» – це PR-хід.

ГУМВС стверджує, що перевірка документів у громадянина Окурута здійснювалась працівниками міліції щодо з’ясування підстав його знаходження на території України і тривала протягом 10–15 хвилин. Після перевірки громадянин разом із дівчиною вийшли з супермаркету та пішли у необхідному їм напрямку. При спілкуванні іноземця з працівниками УДСО при ГУМВС України в Харківській області постійно були присутні працівники супермаркету. Вони опитані, за їх свідченнями факти, які вказують на протиправні дії працівників УДСО у відношенні громадянина Окурута, на теперішній час не підтверджені. Доказом тому є відеозапис з камери відеоспостереження супермаркету «Таргет».

Отже, як то кажуть, у сухому залишку маємо 2 версії: чорношкірий музикант заявляє, що його безпідставно побили працівники УДСО, а міліція відкараскується та пояснює звинувачення на свою адресу банальним «піаром».

Хочеться вірити міліції, але чомусь не віриться. Пояснюю – чому:

1. У супермаркеті «Таргет», розташованому на пр. Московському, 257 в місті Харкові, дійсно в торгових залах на 1-му поверсі та по периметру будівлі розташовані камери відеоспостереження. Однак, у службових приміщеннях на 2-му поверсі їх практично НЕМАЄ. Тому відеозаписи можуть бути лише доказом того, що до Окурута НА ПЕРШОМУ ПОВЕРСІ не застосовувались протиправні дії. Звісно, наскільки б міліціонери не були схильні до насильства, в них же мусило вистачити розуму не вчиняти беззаконня на очах у десятків покупців та перед відеокамерами.

2. Такими ж «доказами» є й свідчення співробітників супермаркету, які бачили тільки те, що мали змогу бачити – спілкування (можливо, навіть, досить ввічливе та тактичне), що відбувалося протягом декількох хвилин на 1-му поверсі «Таргету». Вочевидь, на 2-й поверх зайвих свідків ніхто б не запрошував.

3. Перлина міліцейської творчості: «після перевірки громадянин разом із дівчиною вийшли з супермаркету та пішли у необхідному їм напрямку» теж не є очевидним свідченням на користь охоронців. Так, Окурут вийшов, а не виповз, проте, це не означає, що з ним все було гаразд.

4. ГУМВС визнає, що перевірка документів в Окурута здійснювалась працівниками міліції на предмет з’ясування підстав його знаходження на території України. А тут, перепрошую, хочеться просто волати: якого біса держохоронці «Таргету» займалися з’ясуванням цього питання?! Позаяк, відповідно до п. 15 Положення про Державну службу охорони при Міністерстві внутрішніх справ, затвердженого Постановою КМУ № 615 від 10.08.1993 р., «працівники міліції охорони не можуть залучатися до виконання завдань, що не належать до компетенції Державної служби охорони», а боротьба з незаконною міграцією аж ніяк не відноситься до компетенції працівників ДСО. Крім того, знов постає проблема застосування працівниками міліції етнічного профайлінгу. Якщо міліціонери підозрюють у скоєнні злочину чи правопорушення лише чорношкірого, при цьому не звертаючи уваги на представників інших рас, які, природно, теж потенційно можуть бути незаконними іммігрантами, то це, як не крути – прояв расової дискримінації!

5. У даному випадку, не зважаючи на те, що факти, які вказують на протиправні дії працівників УДСО у відношенні громадянина Окурута, НА ТЕПЕРІШНІЙ ЧАС не підтверджені, не може бути мови про те, щоб справа залишилася нічим. Оскільки, тут або «правоохоронці» скоїли злочин, що підпадає під ознаки ст. 186 ККУ (грабіж), або чорношкірий співак здійснив завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину, яке карається за ст. 383 ККУ. І хтось мусить відповісти за Законом.

Щодо «чорного» PR в цій ситуації… Навіть уявити не можу, що чорношкірий музика, та й взагалі будь-хто здатний утнути саме такий «піар» задля збільшення своєї популярності! Кому потрібна така «слава»: роздягли, обікрали, відлупцювали?!! Маячня.

Знаєте, останнім часом в Україні чомусь побільшало «піарників», які опиняються незаконно затриманими, обкраденими, побитими, закатованими у міліцейських кабінетах. Декого взагалі, після спілкування із міліціянтами, доводиться «піарити» посмертно… Але МВС, замість належного розслідування, видає на-гора відписки та «відмазки»: сам упав, напився, наркотиками отруївся тощо. Проте, громадськість вже важко обдурити, застосовуючи такий «відбілюючий» PR.

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль