пошук  
версія для друку
28.09.2010
джерело: www.ac-rada.gov.ua

Мерседеси, кадилаки... за рахунок благодійництва

   

Існуюча система використання правоохоронними органами благодійної допомоги є безконтрольною і здебільшого незаконною. Благодійні кошти, які отримували МВС, Державний департамент з питань виконання покарань, Генпрокуратура та СБУ, використовувалися цими структурами вкрай неефективно, з численними порушеннями фінансової дисципліни та існуючого законодавства - такий висновок Колегії Рахункової палати за результатами аудиту залучення й ефективності використання надходжень у вигляді благодійної допомоги в системі правоохоронних органів.

Отримані правоохоронними відомствами протягом останніх двох з половиною років у вигляді благодійної допомоги ресурси та кошти в сумі близько 660 млн. грн. витрачені головним чином не на правоохоронні заходи, а на утримання нереформованих і обтяжливих для держбюджету органів правопорядку, загальна чисельність яких становить майже 600 тис. працівників.

Найбільше порушень, а саме на суму понад 15 млн. грн., виявлено в МВС, де ситуація за останні вісім місяців 2010 року ще більше погіршилася. В умовах недостатнього фінансування правоохоронних заходів і постійно зростаючих витрат на здійснення правоохоронної діяльності залучення благодійних внесків мало на меті допомогти у вирішенні проблем із забезпеченням функціонування відомства. Однак значна частина благодійних надходжень, всупереч визначеній меті, спрямовувалася на створення комфортних умов для керівництва: придбання автомобілів, обладнання, комп’ютерної техніки, ремонт офісних приміщень та проведення різних урочистостей, конкурсів, обслуговування банкетів тощо.

Способи отримання благодійної допомоги є неправомірними. Переважно правоохоронні органи "нав’язували" благодійникам потребу в допомозі у вигляді письмових звернень із проханням оплатити рахунки на придбання товарів і послуг. Отже, під благодійництвом правоохоронці розуміли системне зловживання службовим становищем і завуальовані прояви корупції.

До надання такої допомоги активно залучалися благодійні фонди правоохоронних органів, державні підприємства МВС, виправні та виховні колонії Департаменту з питань виконання покарань, а в ряді випадків - співробітники органів внутрішніх справ, прокуратури та СБУ.

Зокрема, державні підприємства, що належать до сфери управління МВС і надають платні послуги громадянам та юридичним особам, систематично оплачували рахунки міністерства і перераховували йому кошти як благодійну допомогу, тим самим незаконно спрямовуючи до МВС частки своїх доходів від ведення бізнесу. Отримані цими підприємствами кошти від оплачених населенням послуг дозвільної системи, паспортної служби, виготовлення бланків тощо використовувалися не на забезпечення правоохоронної діяльності, а на облаштування комфорту самих правоохоронців.

Запровадивши схеми завуальованого фінансування територіальних підрозділів шляхом отримання благодійної допомоги від своїх держпідприємств, МВС було зацікавленим у збільшенні доходів від платних послуг, тож ціни на них зростали. Крім того, МВС закривало очі на те, що підприємства уникають проведення тендерних процедур, що призвело до втрати контролю за цінами на матеріально-технічну продукцію, обладнання та послуги. Як наслідок, використання правоохоронними органами неконтрольованих джерел надходження коштів створювало ризики взаємозалежності МВС і суб’єктів надання благодійної допомоги, формувало підґрунтя для корупції.

Саме через це МВС ухилилося від реалізації рекомендацій Рахункової палати, залишаючи у своєму управлінні неконтрольовані доходи від платних послуг від фізичних і юридичних осіб.

Залучені до надання благодійної допомоги благодійні фонди правоохоронних органів головним чином також оплачували рахунки за комунальні послуги, комп’ютерну техніку, офісне обладнання, дороговартісні автомобілі, і навіть зброю для МВС, та набої до неї. З початку року для центрального апарату МВС як благодійна допомога був придбаний автомобіль Cadillak Escalade вартістю понад 500 тис. грн., а прокуратура Донецької області отримала автомобілі Mersedes-Bens S 550 Long та Toyota Camri Premium 3,5 загальною вартістю понад 1,5 млн. гривень.

Водночас аудитори відзначили і позитивні моменти використання благодійної допомоги, спрямованої на безпосередню діяльність правоохоронних органів. У межах закону використовувалися благодійні надходження Прикордонною службою МВС. Проте такі випадки не стали системою.

Узагальнюючи результати проведеного аудиту, Голова Рахункової палати В.К. Симоненко наголосив: "Система благодійної допомоги правоохоронцям - це зґвалтування наших законів. Через недофінансування правоохоронних органів наша держава практично сама виступає ініціатором і провокатором такої ситуації. МВС "споживає" стільки державних коштів, скільки разом всі соціальні галузі, - освіта, культура, медицина, наука... Усю цю практику з благодійністю на користь правоохоронців необхідно зламати".

Адже зловживання службовим становищем, прояви корупції спричиняють недовіру громадян до правоохоронної системи в цілому, завдають шкоди іміджу України на міжнародному рівні, переконаний Голова Рахункової палати. Колегія вважає, що запровадження в державі ефективного правового антикорупційного механізму та докорінне реформування правоохоронних органів, зокрема і в питаннях надходження та використання благодійних внесків, дасть можливість запобігти ризикам корупції в правоохоронній системі і прихованому впливу на діяльність правоохоронців.

Прес-служба Рахункової палати

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль


догори