пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
30.11.2010
джерело: www.dt.ua

Право знати

   

Представники Transparency International Чехії закликають український парламент ухвалити закон про доступ до публічної інформації, який може стати одним з ефективних інструментів боротьби з корупцією. З таким зверненням сьогодні на прес-конференції в УНІАН виступили представники Transparency International Чехії Радим Буреш і Петр Янса.

«Закон про доступ до публічної інформації є дуже сильним інструментом у боротьбі з корупцією, тому ми хотіли б закликати громадянське суспільство підтримати і прискорити процес ухвалення цього закону в Україні», — сказав Р.Буреш.

У свою чергу, П.Янса зазначив, що Чехія ухвалила аналогічний закон, який був умовою вступу в Євросоюз. За його словами, в Чехії закон зобов’язує органи державних і муніципальних влад публікувати ухвалювані документи. «Виняток становить інформація про державні таємниці, про військово-промисловий сектор, а також приватна інформація», — наголосив він.

Президент творчого об’єднання «ТОРО», представник контактної групи в Україні Transparency International Олексій Хмара сказав, що в даний час ця організація здійснює моніторинг державних закупівель.

«Якщо в законі про доступ до публічної інформації не буде передбачена можливість проведення незалежного моніторингу, то ми не зможемо реалізувати наше право на моніторинг тендерів. Тоді як 60% усіх закупівель в Україні здійснюється за процедурою закупівлі в одного учасника — без будь-яких тендерів і процедур», — пояснив він.

Зокрема, О.Хмара навів приклад організації тендера на придбання послуг з ремонту приміщення Національного агентства з підготовки до Євро-2012. «Національне агентство з підготовки до Євро-2012, яке розташоване в бізнес-центрі «Парус», цього року попросило понад 1 млн. грн. на проведення ремонту цього приміщення з організацією торгів в одного учасника. Я вважаю, що нетранспарентно організовується тендер на цю суму в даному випадку», — зазначив він.

За словами О.Хмари, при організації торгів з одним учасником, як правило, застосовуються корупційні схеми. «При 60% закупівель за процедурою торгів з одним учасником у корупційних схемах беруть участь від 8 до 10 млрд. дол.
Припинити цю практику може лише незалежний моніторинг відповідно до законодавства, зокрема до закону про доступ до публічної інформації», — вважає він.

Як повідомляв УНІАН, законопроект «Про доступ до публічної інформації», автором якого є народний депутат Андрій Шевченко (БЮТ), перебуває на етапі підготовки до повторного другого читання. Законопроект передбачає процедуру реалізації права на доступ до інформації шляхом надання запитів на інформацію, а також зобов’язує розпорядників інформації оприлюднювати інформацію про свою діяльність.

Крім того, у Верховній Раді розроблено законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо забезпечення доступу до публічної інформації)», авторами якого є народні депутати Олена Бондаренко, Володимир Ландик (обидва — фракція Партії регіонів) і Юрій Стець (фракція «НУ—НС»).

В даний час узгоджено низку позицій законопроекту про доступ до публічної інформації.

Переговорна група визначила ключові принципи, які буде відтворено в законах:

1) публічна особа (політик, державний службовець) має менший захист свого приватного життя, ніж звичайний громадянин;
2) інформація, якою розпоряджаються органи влади, є апріорі відкритою для всіх громадян, крім випадків, визначених законом (конфіденційна інформація, таємниця, службова інформація);
3) доступ до таємної інформації (державна таємниця, оперативно-розшукова діяльність тощо) регламентується окремими законами;
4) доступ до інформації не може блокувати роботу органів влади і місцевого самоврядування.

До переговорної групи входять представники Комітету ВР з питань свободи слова та інформації, адміністрації президента, Кабінету міністрів, а також представники ініціативної групи громадських організацій і журналістів.

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль