пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
24.12.2010
Хроніка

Правозахист по-варшавськи

   

Варшави, де вони проходили семінар із захисту прав людини, організований міжнародною правозахисною організацією Humanity in action.

Після кількамісячного онлайн-навчання учасники презентували власні проекти, що стосувалися захисту прав національних та етнічних меншин у країнах Східної Європи.

Протягом тижня громадські активісти з трьох країн брали участь у семінарах і тренінгах, які проводили польські правозахисники, а також працювали над власними проектами, які втілюватимуть вдома.

«Humanity in action послужить платформою для їх успішного втілення, - зауважує Моніка Мазур-Рафал, очільниця варшавської філії організації. – Тільки суспільно активна молодь може спричинити дійсно суттєві зміни щодо становища нацменшин у країнах Східної Європи».

Такої ж думки дотримується одна з лекторів, член Відкритої республіканської асоціації проти антисемітизму та ксенофобії Elzbieta Petrajtis O’ Neill:

«Схожа ситуація була з розкладками антисемітської літератури, з якими правозахисники нічого не могли вдіяти багато років, - згадує вона. – І тут раптом приходить священик і розкидає стоси цих книжок із вигуками: «Вони не повинні тут бути!» Вірите чи ні, але такий метод подіяв, і розкладок в результаті не стало. Так одна людина може змінити те, на що багато людей вплинути не могли».

Геноцид як прояв суспільної байдужості

Причини ксенофобії – у людській свідомості, переконані й інші лектори. Католицький священик Веслав Давидовський згадував часи свого ув’язнення за комуністичного режиму, коли йому довелося провести півроку в товаристві ще одного в’язня, з яким у них трапилась розмова, що змінила світогляд панотця: «“Ненавидиш комуністів?”- спитав мене він, і я, звичайно, погодився. О, так, я їх ненавидів. “І міг би вбити комуніста?” Я знову кивнув. За весь цей час у тюрмі я уявляв собі іноді, як розстрілюють колони комуністів, і не відчував до них якогось особливого жалю. “Ні, - заперечив мій співрозмовник, підсовуючись ближче, – чи міг би ти взяти ножа і перерізати йому горло?” Тобто як, розгубився я. “Отак”, - сказав він, ляснувши мене по шиї. Ти хворий, обурився я. Уявити себе з ножем у руці було складно».

Цю думку розвинув колумніст «Газети виборчої» Костянтин Геберт, який досліджував питання геноциду євреїв і розповідав учасникам семінару про проблеми юдейської нацменшини в Польщі. За його словами, вбивцями ніхто не народжується. Це просто люди, які живуть у злагоді зі злочинною системою і не бояться «забруднити руки».

«Не Гітлер і не Сталін – найбільші винуватці масових побоїщ, - зауважує публіцист. – Ні, сотні і тисячі «звичайних людей», які допустили скоєння вбивств, які розділяли панівну ідеологію або яким було просто байдуже, - ось справжні злочинці».

Кроки у спільному керунку

«Увага НІА буде зосереджуватися на локальних проектах, які змогли б покращити ситуацію в окремо взятому регіоні», - зазначають організатори семінару. Тому учасники семінару представили низку освітніх проектів, що пропагують міжнародну толерантність та сприяють руйнуванню негативних стереотипів щодо представників різних етнічних та національних груп.

 

 

 

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль