пошук  
версія для друку
Публікації › Бюлетень "Права Людини"201035
05.01.2011 | Євген Захаров

Копають під Майдан?

   

Як на мене, підприємницький Майдан – найважливіша подія в Україні 2010 року. Вперше після Помаранчевої революції на головну площу столиці вийшли десятки тисяч людей, ображених діями уряду, вийшли відстоювати свою свободу, права та інтереси. Їх підтримали в більшості регіонів Україні. І люди перемогли: найбільш одіозні норми проекту Податкового кодексу були скасовані, система спрощеного оподаткування приватних підприємців поки що залишається чинною.

Проте, чи є цей стан стійким? Де гарантія, що уряд не буде похапцем проводити закони, спрямовані проти інтересів «маленьких українців», на користь олігархічних кланів? Наприклад, прибрати левову долю видів діяльності «спрощенців»? А щоб не протестували – прибрати до рук можливих організаторів. Такі виникають думки, коли дивишся на дії правоохоронних органів щодо листопадового Майдану.

Щойно він розпочався, як 23 листопада була порушена кримінальна справа за фактом групового порушення громадського порядку (стаття 293 ККУ). «У рамках розслідування цієї кримінальної справи проводяться відповідні слідчі дії, в тому числі й щодо встановлення осіб, які брали участь у цих заходах з метою отримання від них відповідних свідчень. Сьогодні дійсно до слідчого управління київської міліції було доставлено двох громадян, учасників цих подій, з якими проводилися необхідні слідчі дії. Їх допитано у якості свідків по справі та відпущено»,– повідомив Відділ зв’язків з громадськістю ГУМВС України в м. Києві 16 грудня.

25 грудня було затримано Олександра Мандича та Ігоря Гаркавенка, яким пред’явили обвинувачення в скоєнні злочину за ч. 2 статті 193 ККУ – «умисне знищення або пошкодження майна з тяжкими наслідками». Як повідомила УП, затриманих обвинуватили у «пошкодженні гранітного покриття площі Майдан незалежності шляхом забиття в гранітне покриття металевих прутів кількістю 132 одиниць». 28 грудня Гаркавенка арештували, і він знаходиться в СІЗО, а Мандичу дали підписку про невиїзд, але прокуратура немовби має намір оскаржити це рішення суду і домогтися його арешту. У тому ж повідомленні УП та в інших джерелах йшлося про затримання і взяття під варту ще двох активістів Майдану – О. В. Заплаткіна та В. М. Грузинова. При цьому міліція спростовує їх причетність до цієї справи.

Олександр Мандич повідомив журналісту «Свідомо» про обіцянку слідчого: всі учасники Майдану будуть викликані, хто був у наметовому містечку, «все будут сидеть». 29 грудня слідство активно викликало свідків на допит, проводиться додаткова експертиза Міністерством юстиції щодо суми збитку за плитку, яку визначила Київська адміністрація – 212 тисяч гривень. Цікаво, що збитки від наметових містечок 2007 року під час політичного протистояння склали за підрахунками КМДА близько 3 млн. грн. І де ж відповідальний за ці збитки? Питання риторичне.

Звертає на себе увагу, що міліція затримує тих, хто випадково опинився на Майдані і не був його організатором чи активним учасником, але всі, кого поки що викликали в останні дні 2010 року, затримували чи взяли під варту, в минулому мали судимість. Ніхто з активних учасників протестів підприємців так і не зміг ідентифікувати затриманих. Зрозуміло, що ані Мандич, ані Гаркавенко не могли встановлювати намети і пошкодити покриття на площі. Чому ж саме їх затримали? Складається враження, що або хочуть показати обивателю, що протестувальниками були виключно колишні кримінальники, або хочуть отримати у цілком залежних від правоохоронців людей свідчення, за допомогою яких можна буде переслідувати справжніх активістів.

У той же день 29 грудня, за повідомленням УП, міліція намагалася затримати комендатанта підприємнимцького Майдану Сергія Мельниченка, який перед тим був в лікарні після нейрохірургічної операції і виписався 28 грудня, а також розшукувала двох його колег Петра Михайленка та Олександра Місюру. Обидва були координаторами Майдану, і саме Михайленко подавав заявку на проведення акції протесту 16 листопада.

Здається, владники готуються до переслідування активістів Майдану, намагаються превентивно залякати людей і примусити їх відмовитися від протестів. Вже вкотре влада наступає на ті самі граблі і ніяк не може второпати, що силові засоби боротьби з власним народом приречені на нищівну поразку.

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль


догори