пошук  
версія для друку
18.04.2011
джерело: artvertep.com

В Україні пройшов слем-турнір за свободу вираження думок

   

«Оголена лірика проти цензури та брехні!» В Україні пройшов слем-турнір за свободу вираження думок

12-13 квітня 2011 року в Україні пройшов відкритий слем-турнір «Заборона на заборони» - таким чином, українські поети відсвяткували п'ятдесяту річницю польоту людини в космос і показали своє негативне ставлення до цензури.

Літературне дійство прокотилося по великих промислових містах - Донецьку та Запоріжжю. Саме там поети з Києва, Харкова, Львова, Донецька, Одеси, Луганська, Запоріжжя і Дніпропетровська зійшлися у поєдинку, щоб відточити свою майстерність і закликати всіх поціновувачів сучасного мистецтва до рішучого протесту проти Закону «Про захист суспільної моралі».

У перервах між битвами літературні та громадянські активісти організовували громадські дискусії про небезпеку встановлення цензури, поширювали листівки та збирали підписи _під вимогою правозахисників прискорити розгляд законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо захисту суспільної моралі)» (№ 6532 від 16.06.2010 ), який передбачає скасування Закону України «Про захист суспільної моралі». За час проведення заходів було зібрано понад 200 підписів і проведено 3 дискусії про небезпеку встановлення цензури. У Запорізькому Національному Університеті суперечка про захист моралі затягнулася на рекордні дві години.

Публіка Донецька та Запоріжжя добре орієнтувалась у проблемі обмеження свободи слова в Україні. Прецеденти з творами Анатолія Ульяненка, Марії Матіос та інших письменників ні для кого не були секретом. У ході дискусій учасники зійшлися на тому, що Закон «Про захист суспільної моралі» небезпечний не лише для окремих представників журналістської та творчої спільноти, але й для соціуму в цілому.

Літературне наповнення прекрасно лягало в концепцію захисту свободи вираження думок. Багато поетів відкрито протестували проти утисків і заборон, читали гострі соціальні тексти, розбурхуючи фанатів поетичної стихії. Після тривалих боїв лаври літературного першості дісталися Юга Цикорію і Тетяні Ковалевич, що вразила публіку колючістю своїх соціально-еротичних творів:


Моя лірика так глибоко й безсоромно інтимна,

Виражає пориви ерогенної шальної душі...

Не читайте, не слухайте, якщо комусь огидна!

Оголена лірика проти цензури й брехні!


Саме цей текст став неформальним гімном літературного дійства «Заборона на заборони» - турніру, ініційованого Правозахисним центром «Поступ» в рамках Громадської кампанії проти встановлення цензури ЗМІ і творів мистецтва в Україні. Підтримку даної літературної ініціативи взяв на себе Інститут Відкритого Суспільства (Open Society Institute). У регіонах слем-турнір також підтримали Літературне угруповання «СТАН» (Луганськ) і літературний клуб «99» (Запоріжжя).


Коментарі поетів і організаторів:


Прес-офіцер Кампанії проти встановлення цензури в Україні Ярослав Мінкін:

«Ми знову і знову привертаємо увагу суспільства до проблеми існування Закону «Про захист суспільної моралі». Повірте, варто владі захотіти, і будь-який сучасний поет, художник, журналіст опиниться за гратами. І це не метафора - це об'єктивна реальність! Настав час забути про розбіжності і виступити єдиним фронтом проти встановлення цензури та політичних репресій».


Переможниця запорізького слем-турніру Тетяна Ковалевич:

«Я вважаю, що література повинна бути вільна від обмежень, які можуть зробити її мертвою, затхлою і безстатевою. Турнір «Заборона на заборони» - знаменна подія в моєму житті. Я вперше перемогла в такому масштабному літературному змаганні. В атмосфері напруженої боротьби (за свободу літератури, свободу власного голосу) щиро порадували талановиті люди, які не відсиджуються в тіні, а сміливо заявляють про себе і свої переконання - це правильно. Затуляти роти в країні, де крім можливості говорити, нічого не залишилося - просто обурливо! Адже заборонами не припинити розповсюдження дитячої порнографії та розпалювання міжнаціональної ворожнечі... Коли ж це стане зрозуміло?!».

Куратор слем-турніру «Заборона на заборони», поет Володимир Вакуленко-К:

«Влада не розуміє, що слово давно стало зброєю, а поезія в цілому - тероризмом. Влада не розуміє, що література стала захалявною - кожна їхня заборона додає автору піару і збільшує наклади самвидаву. Їхня справа - відновлювати сільське господарство, забезпечувати країну продовольством, прибирати гній. А наша справа - розвивати літературу, мистецтво, мову. Пора показати владі, де її місце».


Координатор слем-турніру в Донецьку поетеса Ліза Несова:

«Наше покоління має всі шанси залишитися без голосу. Нашу літературу забороняють. Забороняють так, як забороняли їх пропагандою «радянського реалізму» - і це в XXI столітті, столітті свободи в усьому. Не можна допустити повторення історії. Якщо ми будемо стояти мовчки і нічого не робити, то хто зробить/скаже? Пора відкривати свої вуха і віддирати чорну клейку стрічку з рота! Прийшов час говорити!»

Президент літературного клубу «99», поет і журналіст Олесь Барліг:

«Запоріжжя довгий час було інертним у своєму зануренні в сучасний український літературний процес, проте в останні роки говорять про динаміку як читацької, так і письменницької активності місцевих авторів. Це і слем-змагання, і авторські вечори, і презентації книг. Література сучасного Запоріжжя тільки починає розвиватися. Саме тому ми боїмося державної цензури, яка хоче каструвати молоду українську літературу, позбавити її актуальних тем та унікального звучання».

Рекомендувати цей матеріал
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль


догори