пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
29.11.2011

Чи раціонально скорочувати залізничний транспорт в Україні?

   

Чортківська районна рада звернулася до Президента України, Кабінету міністрів України, Верховної Ради України, Міністерства інфраструктури України, Державної адміністрації залізничного транспорту України (Укрзалізниця), Антимонопольного комітету України, Тернопільської ОДА, Тернопільської обласної ради та Районних рад Тернопільської області з заявою, в якій висловили свою стурбованість планами Державної адміністрації залізничного транспорту України («Укрзалізниці») щодо радикального скорочення кількості маршрутів пасажирських потягів.

Депутати стверджують, що якщо рік тому через станцію Чортків Львівської залізниці курсувало 6 пасажирських поїздів, то нині – 2, а до кінця року залишиться лише один. На заміну їм не введено жодного альтернативного пасажирського та приміського маршруту. Взагалі в Україні у наступному 2012 році в «Укрзалізниці» збираються скоротити кількість потягів на 25% – з 160 до 120 маршрутів, а також зменшити кількість станцій, на яких зупиняються пасажирські поїзди.

На думку депутатів, такі дії порушують право на свободу пересування мешканців краю. Будуть позбавлені гарантованої роботи сотні працівників залізниці. Адже за оцінкою профспілок «Укрзалізниці», скорочення пасажирського руху у масштабах країни позбавить роботи мінімум 25 тис. людей з 80 тис. працюючих. Плани «Укрзалізниці» по згортанню пасажирського руху неминуче негативно відіб’ються на соціально-економічному розвиткові не тільки Поділля, а й суміжних регіонів – Буковини та Прикарпаття, країни загалом.

Рух пасажирських поїздів у цьому регіоні започатковано у далекому 1897 році. Від самого початку він пов’язав економічно відсталу Галичину з країнами центральної Європи, служив швидкому соціально-економічному піднесенню краю. Більш ніж за століття залізничний транспорт ніколи не зазнавав таких раптових негативних змін, як нині. Навпаки – залізничний транспорт завжди вважався стратегічно важливим, займав провідне місце у задоволенні потреб економіки краю та його населення в перевезеннях, був важливим фактором економічної стабільності, залишався найбільш доступним для незаможних верств населення.

Аргументи керівництва «Укрзалізниці» стосовно причин скорочення, яке проводиться начебто «для уникнення збитків на маршрутах, що не заповнюються пасажирами і є нерентабельними», не витримує критики й суперечить офіційній статистиці. Так, за даними Державної служби статистики України, за січень-вересень 2011 року залізничним транспортом перевезено 328, 3 мільйонів пасажирів, що складає 100, 5% до аналогічного періоду 2010 року. Пасажирські поїзди, скорочені впродовж 2011 року на Львівській залізниці, були достатньо заповнені пасажирами. Ними користувалася величезна кількість громадян, переважно з соціально-вразливих груп населення: робітники що проживають у сільській місцевості, учні та студенти, мешканці регіону, які у пошуках заробітку змушені часто переїжджати в межах України та зарубіжжя.

Дії керівництва «Укрзалізниці» по радикальному скороченню пасажирських перевезень суперечать світовій та європейській практиці, оскільки залізничний транспорт був і залишається соціально затребуваним, економічно вигідним та екологічно дружнім. Величезні екологічні, економічні та соціальні переваги залізниць України, їхній транзитний потенціал можуть бути реалізовані лише на якісно вищому рівні транспортного обслуговування, а не у процесі «оптимізації», негативний зразок якої демонструє нинішнє керівництво «Укрзалізниці».

Законом України «Про залізничний транспорт» метою державного управління в галузі транспорту визначено насамперед забезпечення своєчасного, повного та якісного задоволення потреб населення і суспільного виробництва в перевезеннях. Обов’язком Уряду у цьому сенсі є сприяння пріоритетному розвитку залізничного транспорту, надання підтримки в задоволенні потреб залізниць у рухомому складі, матеріально-технічних і паливно-енергетичних ресурсах.

«Транспортною стратегією України на період до 2020 року» передбачається, що в період 2009 – 2012 років середньорічні темпи збільшення обсягів вантажних перевезень становитимуть 3, 7 %, пасажирських – 2, 3 %. Цей період вимагає державної підтримки залізничного транспорту з проведенням ефективної тарифної, податкової політики та залученням інвестицій. У Транспортній стратегії наголошується на важливості соціальних та екологічних принципів розвитку, а також – на зміцненні партнерських відносин між центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, транспортними підприємствами та профспілками в процесі реалізації стратегії, удосконалення моніторингу та оцінки виконання поставлених завдань. Транспортний сектор України в результаті реалізації Транспортної стратегії має стати системоутворюючим чинником розвитку національної економіки. Зазначені дії керівництвом «Укрзалізниці», за оцінкою депутатів Чортківської районної ради, мають протилежне спрямування.

Депутати Чортківської районної ради звертаються до Президента, Кабінету міністрів, Верховної Ради, Міністерства інфраструктури України з пропозицією втрутитися у ситуацію та не допустити радикального скорочення пасажирських перевезень, запланованого керівництвом «Укрзалізниці» та змусити його переглянути власне рішення.

Депутати Чортківської районної ради звертаються до Голови Тернопільської ОДА та Голови Тернопільської обласної ради з пропозицією: у процесі здійснення делегованих повноважень контролю за додержанням законодавства на транспорті, затвердження маршрутів і графіків руху місцевого пасажирського транспорту та узгодження цих питань стосовно транзитного пасажирського транспорту провести консультації з керівництвом Львівської залізниці – з тим, аби не допустити порушення прав та потреб мешканців області у пасажирських перевезеннях.

Також депутати Чортківської районної ради підтримують дії профспілок залізничників, спрямованих на соціальний захист працівників галузі. Вважаємо справедливими їхні вимоги стосовно реального забезпечення державної підтримки, спроможної гарантувати пріоритетний розвиток, стабільність та безпеку залізничних перевезень.

Депутати Чортківської районної ради звернулися до депутатів інших районних рад Тернопільщини з проханням підтримати це звернення.

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль