пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
19.01.2012
Права шукачів притулку

У пункті тимчасового перебування іноземців (ПТПІ) «Журавичі», вихідці з Сомалі оголосили голодування через неможливість врегулювання своєї ситуації в Україні

   

Згідно з інформацією, яка надійшла до організацій-учасниць УРБ, понад 60 вихідців із Сомалі, які перебувають у ПТПІ «Журавичі», оголосили голодування у першій половині січня; організації - члени УРБ володіють інформацією, що поміж голодуючими можуть бути жінки і неповнолітні особи, жертви тортур у країні походження. Як повідомлено, голодуванню передувало масове затримання наприкінці 2011 р. вихідців із Сомалі у м. Вінниця співробітниками органів внутрішніх справ, і в Закарпатській області – співробітниками Державної Прикордонної служби. Також відомо, що затримання та винесення судових рішень щодо ув'язнення у ПТПІ, які мали місце у м. Вінниця, – відбулися, згідно з інформацією організацій-членів УРБ, з численними порушеннями. Зокрема, сомалійські громадяни були позбавлені адекватного перекладу, ефективного захисту в перебігу судових засідань суду першої інстанції, а також права на безпосередню участь у розгляді апеляцій на рішення суду першої інстанції. Це завадило перегляду несправедливих рішень суду першої інстанції.

Частина із затриманих перебували у процедурі розгляду їх заяв про надання статусу біженця; інші – не можуть подати відповідні прохання з місця теперішнього затримання через фактичну недієздатність підрозділів Державної міграційної служби України у Волинській області.

Відповідно до запроваджених минулого року змін до Закону України «Про правовий статус іноземців і осіб без громадянства» (ст.30), затриманим було, фактично, визначено максимально можливий термн тримання в ситуації фактичного позбавлення волі – 12 місяців.

На жаль, організації, які надають допомогу біженцям із Сомалі, змушені констатувати, що вже протягом тривалого часу вихідці саме із цієї країни не мали шансу отримати статус біженця в Україні – попри загальновідому ситуацію в ній, що триває десятиріччя і призводить до масових порушень прав людини, неврегульованого насильства, виникнення великих потоків осіб, які претендують на міжнародний гуманітарний захист. Відповідно до позиції УВКБ ООН – спеціалізованого Агентства ООН, яке опікується біженцями, –ситуація в Сомалі робить неможливим повернення туди людей, які шукають притулку, відповідно до міжнародних зобов'язань України та норм міжнародного права. Європейський Суд з прав людини лише у червні минулого року визначив, що будь-який вихідець із Сомалі потребує міжнародного захисту, і його повернення до Моґадішу складатиме порушення ст.3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод

Українська рада з питань біженців

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль