пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
27.06.2012
Міжнародна політика і права людини

Звернення громадських організацій України щодо пріоритетів головування України в ОБСЄ у 2013 році

   

Здобуття Україною права головувати в ОБСЄ у 2013 році є визнанням з боку країн-учасниць ОБСЄ того, що Україна здатна відігравати конструктивну роль у регіоні ОБСЄ. Водночас, річне головування в цій організації є відповідальною місією для держави.

Ми, представники організацій громадянського суспільства України, вважаємо, що визначення урядом пріоритетів головування має відбуватися виключно як результат консультацій із громадськістю, як це й передбачено чинним законодавством. 

Незважаючи на очевидні проблеми із додержанням прав людини в країні та справедливу критику з боку міжнародної спільноти щодо якості правосуддя, Україна має помітні досягнення у встановленні нових стандартів реалізації окремих прав. Деякі із законодавчих змін, здійснених останнім часом в Україні, здобули підтримку з боку громадськості та міжнародних організацій, зокрема, ОБСЄ. До таких питань можна віднести новий Кримінально-процесуальний кодекс, правове регулювання діяльності громадських організацій, доступу до публічної інформації, реформа системи безоплатної правової допомоги. Після обрання нового омбудсмана розпочато формування національних механізмів попередження катувань у тісній взаємодії з неурядовими організаціями.

На нашу думку, саме ці напрямки, що належать до питань людського виміру ОБСЄ, Україною мають бути віднесені Україною до пріоритетів свого головування у 2013 році. В такому разі, Україна зможе ефективно скористатися своїм головуванням для просування фундаментальних свобод у регіоні ОБСЄ. Така позиція України здобуде незаперечну підтримку з боку партнерів України в ОБСЄ, для яких демократія і права людини становлять основну цінність цієї організації.

Процедури доступу до публічної інформації, запроваджені Україною, є на цей час недосяжним стандартом для більшості країн регіону ОБСЄ. Усунення надмірних обмежень для діяльності громадських організацій є добрим прикладом для наслідування багатьма країнами ОБСЄ. Підготовлений до другого читання законопроект «Про свободу мирних зібрань», у разі прийняття, реалізує положення Керівних принципів ОБСЄ та відповідатиме стандартам Ради Європи. Буде дуже дивним, якщо Україна не зможе скористатися голосування в ОБСЄ для ефективного просування своїх досягнень, які будуть сприйняті громадськістю країн ОБСЄ. В той же час Україна має чудову можливість акумулювати позитивний досвід країн ОБСЄ в галузі попередження катувань та запровадити його за їх безпосередньої підтримки.

Це є лише прикладами напрямків, що можуть скласти зміст головування України в ОБСЄ, які можуть бути розширені та скореговані через консультації з неурядовими організаціями. Ми сподіваємося, що вище керівництво держави з розумінням поставиться до бажання громадських організацій Україні щодо проведення відповідних консультацій, а також підтримає необхідність визначення питань доступу до публічної інформації, свободи об’єднань, свободи мирних зібрань та захисту від катувань в якості пріоритетів свого головування.

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна группа

Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів

Українська фундація правової допомоги

Центр політико-правових реформ

25.06.2012

 

щоб помістити своє повідомлення чи коментар на сайт, ви повинні зареєструватися або ввійти під своїм ім’ям, якщо ви вже зареєстрований користувач

 

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль