пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
20.02.2013 | Аліна Бондар
Доступ до інформації

Втаємничення генпланів – потурання корупції

   

Недоступні для громадян генплани, розквіт корупції у землекористуванні та будівництві є наслідком відсутності чітко визначених процедур формування переліків службової інформації.

Такого висновку дійшли експерти Східноукраїнського центру громадських ініціатив (СЦГІ) у своїй книзі «Як втаємничуються генеральні плани міст і які наслідки це має для суспільства». Це видання щойно вийшло у світ. Книга присвячена проблемі обмеженого доступу громадян до генеральних планів міст і складається з двох частин.

Перша – це матеріали громадської експертизи діяльності Мінрегіону України у сфері формування переліку відомостей, які становлять службову інформацію. Друга містить експертні статті, що розповідають про вплив втаємничення генеральних планів міст на різні сфери суспільного життя. У дослідженні громадські експерти показують весь ланцюг втаємничення інформації, що має наслідком приховування містобудівної документації.

«У дослідженні ми дійшли висновку про те, що процедура накладення грифу «Для службового користування» є безконтрольною та методологічно слабкою. Переліки службової інформації різних міністерств суперечать один одному. Де-факто ніхто не контролює доцільність включення до них тієї чи іншої інформації. Наслідком такого стану речей стають недоступні для громадян генплани, розквіт корупції у землекористуванні та будівництві», – так описує результати дослідження Володимир Щербаченко, голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив.

Книга доступна в Інтернеті за посиланням. Вона стане у нагоді представникам органів державної влади та місцевого самоврядування, науковцям, громадським активістам, всім тим, хто цікавляться проблемами містобудування та доступу громадян до публічної інформації.

Створення даного видання стало можливим завдяки фінансовій підтримці програми «Верховенство права» Міжнародного фонду «Відродження» в рамках проекту «Через доступ до генеральних планів – до містобудування без корупції».

Нагадаємо, що громадська експертиза, за результатами якої було створено видання, проводилася Східноукраїнським центром громадських ініціатив з жовтня 2011 по липень 2012 років. За результатами громадської експертизи органам державної влади були направлені рекомендації. В Мінрегіоні України до них поставилися досить критично і до сьогодні не поспішають виконувати. Іншою була реакція Кабінету Міністрів. Перший віце-прем’єр України дав доручення ряду міністерств «провести консультації з громадськістю щодо процедури доступу до містобудівної документації» і завершити процедуру громадської експертизи. В результаті справа зрушила з місця. Зараз вчені, що підпорядковуються Міністерству оборони, вивчають можливість зняття грифу «Для службового користування» із карт, які використовуються при створенні генеральних планів. Громадськість сподівається, що вже влітку цього року дізнається від військових, чи стануть нарешті генеральні плани доступними громадянам.

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль