пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
28.03.2013
Свобода мирних зібрань

Харків’яни виступають за мирний протест

   

На Харківщині протестують попри найбільшу кількість судових заборон мирних зібрань. Про це днями заявили експерти Всеукраїнської ініціативи «За мирний протест!» під час круглого столу «Свобода мирних зібрань: Європейські принципи та українські реалії».

Експерти Ініціативи зазначили, що згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень, в Харківській області у 2012 році було 103 судових заборони мирних протестів – що складає майже третину від усіх судових заборон в Україні.

Разом з тим, в 2011 році було лише 17 судових заборон. Вочевидь, більшість із заборон 2012 «року виборів» стосувалися політичних акцій на підтримку ув’язненої в Качанівській колонії Юлії Тимошенко.

В той же час, за інформацією Міністерства внутрішніх справ, за рік парламентських виборів в області відбулося аж 10091 масових заходів. З них політичних – 2468, на соціально-економічну тематику – 48, спортивних – 175, культурно-видовищних – 451, і релігійних – 3472.

«Така ситуація частково пов’язана з тим, що сьогодні в українському законодавстві відсутні конкретні строки повідомлення влади про мирні зібрання», – пояснив експерт Ініціативи, правозахисник Володимир Чемерис.

Правозахисники додали, що в Україні склалась сумна практика лише крайньої міри реакції суду на протести – майже 90% справ про мирні зібрання в 2012 році в судах першої інстанції завершилися заборонами. «Проте ст.39 Конституції України каже, що суд може не лише забороняти, а й обмежувати проблемний протест певним чином», – зазначив Михайло Лебедь. – «Наприклад, обмежити лише місце або час проведення мітингу. Тобто не дозволити проводити протест лише в певному місці чи в певний час, а не забороняти взагалі».

Правозахисники повідомили, що, за інформацією МВС, у 2012 році за антиконституційну статтю КУпАП про «порушення порядку організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій» до адміністративної відповідальності в Харківській області була притягнута 21 особа. В той час як в 2011 було притягнуто 3 особи, 2010 – 5, 2009 – 10.

Як зазначив старший інспектор відділу організації служб і забезпечення масових заходів ГУ МВС України в Харківській обл., майор міліції Станіслав Коваль, харківська міліція у разі судової заборони проведення протесту затримує лише заявників зібрання, а інших учасників не чіпає, якщо ті не коять правопорушень чи злочинів. Також він підтвердив виключно рекомендаційний характер роботи Узгоджувальної комісії місцевої влади, яка час від часу доносить до протестувальників свої побажання щодо місця і часу проведення мирних зібрань в Харкові.

Член громадської ради при ГУ МВС в Харківській області, експерт Молодіжної правозахисної групи – Харків Юрій Сулима нагадав, що місцеві правозахисники і досі не оскаржили «фільчину грамоту» Харківської міської ради, яка антиконституційним чином обмежує проведення місць проведення зібрань, а також встановлює строки повідомлення про протести. Він наголосив, що органи місцевого самоврядування не є законодавчим органом, а їх рішення не є законодавчими актами, тому вони не мають жодних конституційних повноважень обмежувати свободу мирних зібрань. Експерт також пообіцяв, що незабаром будуть оскаржені аналогічні антиконституційні рішення Красноградської, Лозівської, Богодухівської, Чугуївської, Барвінківської, Куп’янської, Валківської та Ізюмської міських рад області.

Нагадаємо, що Всеукраїнська ініціатива «За мирний протест!» – неурядовий позапартійний громадський рух, що утворився в 2011 році і вже об’єднав навколо себе коаліцію зі 118 правозахисних та інших громадських організацій, а також профспілок, котрі багато років поспіль займаються проблематикою мирних зібрань чи користуються правом на протест. Активісти ініціативи зібрали більше 18 тис. підписів на захист свободи мирних зібрань в Україні та вже провели десятки круглих столів в обласних центрах країни, розпочавши діалог з представниками влади щодо важливості реалізації фундаментального права людей на мирні зібрання.


Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль