пошук  
Права Людини в Україні. Інформаційний портал Харківської правозахисної групи
версія для друку
06.05.2013 | Георгій Кобзар
Правоохоронні органи

Міліції не довіряють. Через жорстокість та безкарність?

   

Лише 1% українських громадян повністю довіряють вітчизняній міліції. Такі дані були оприлюднені нещодавно Інститутом соціології Національної академії наук України.

Відповідно до результатів проведеного Інститутом опитування, 31% українців зовсім не довіряють правоохоронцям, 36% респондентів швидше довіряють міліції, ніж не довіряють. 25% опитаних не змогли визначитися, чи довіряють вони вітчизняній міліції чи ні, 8% респондентів відповіли, що, швидше за все, не довіряють МВС. І лише 1% опитаних визначилися, що повністю довіряють правоохоронцям.

При цьому науковці зазначили, що протягом останніх 12 місяців лише 2% опитаних Інститутом громадян зверталися до міліції і отримали відповідь на звернення. 7% опитаних відзначили, що їх звернення залишилися без відповіді, а 91% опитаних взагалі не зверталися до міліції.

В той же час, за даними вивчення громадської думки, проведеного фахівцями «Центру Разумкова» у 2011 році, міліції довіряли близько 6,7 відсотка опитаних, а згідно з результатами опитування-2011, проведеного спеціалістами Соціологічної групи «Рейтинг», міліції висловив довіру кожен десятий українець.

Нагадаємо, згідно з даними «Харківського інституту соціальних досліджень» (ХІСД), що проводив минулого року національне соціологічне дослідження «Оцінка діяльності міліції за допомогою громадської думки», кожний четвертий опитаний українець (25,9 %) зазначив, що довіряє вітчизняній міліції (не довіряють – 47,7 %).

Отже, відсоткова частка наших громадян, які довіряють українській міліції, у різних соціологічних досліджуваннях значно різниться, щоправда, кількість тих, хто НЕ довіряє, значно переважає. Важливим питанням постає пошук причин такої, м’яко кажучи, непопулярності вітчизняних правоохоронців в очах пересічних українців.

Так, ХІСД зазначає, що жорстокість стосовно підозрюваних, затриманих уважають одним із ключових недоліків міліції понад третина опитаних у Дніпропетровській (35,3 %), Донецькій (39,2 %), Кіровоградській (35,0 %) областях. Найбільше респондентів, що вказують на безкарність працівників міліції, в Дніпропетровській (37,5 %), Львівській (38,3 %) і Луганській (36,7 %) областях. А бездіяльність як недолік міліції відзначає більш ніж третина респондентів практично в усіх областях України.

Схоже, що з соціологами погоджуються і в Генеральній прокуратурі. На офіційному сайті відомства недвозначно зазначається, що «зухвалі факти застосування недозволених методів слідства поширені переважно серед працівників органів внутрішніх справ». Про це заявив Генеральний прокурор України Віктор Пшонка під час колегії з питань стану прокурорського нагляду за додержанням законодавства про захист конституційних прав затриманих, ув’язнених та засуджених.

«Питання насильства та іншого жорстокого поводження стосується усієї правоохоронної системи. Проте, аналіз свідчить, що переважна більшість таких фактів мають місце серед працівників органів міліції», – сказав він.

За словами керівника ГПУ, вжиті керівництвом МВС заходи щодо профілактики, своєчасного реагування та усунення причин цього негативного явища, «не дали належних результатів».

Слід додати, що за даними ХІСД, крім жорстокості й безкарності, серед найбільших недоліків міліції громадяни виділяють у першу чергу корупцію (вимагання, хабарі). На це вказують 42,4 % респондентів. Також близько третини опитаних (32,8 %) вважають недоліком міліції небажання захистити «просту» людину.

Залишається сподіватись, що в пошуках нових методів оцінки ефективності роботи міліції, про які неодноразово заявляли в МВС, соцопитування будуть використані не для самохвальних рапортів на кшталт «рівень довіри до міліції зростає», а до проведення наполегливої роботи над помилками.

Рекомендувати цей матеріал
При передруку посилання на khpg.org обов'язкове. Думки і міркування авторів не завжди збігаються з поглядами членів ХПГ
X
забув пароль

реєстрація

X

X

надіслати мені новий пароль